Kyperský smutek Slezanů i historická radost Medvědů

Tři duely v evropských pohárech a jedna ligová dohrávka dnes čekala na pětici zástupců Kooperativa NBL.

Vicemistr z Opavy na úvod FIBA Europe Cupu podlehl doma kyperskému mistrovi Keravnosu (77-89), Kolín na domácí půdě ve své evropské premiéře rozbil v prvním kole Alpe Adria Cupu rakouský Kapfenberg (91-68), Pardubice na startu stejné soutěže dobyly kurt záhřebské Dubravy (73-96) a Nymburk musel doma v dohře 2. kola NBL obracet ze 17bodové díry proti Ústí až k výhře 83-69.

Pandy propásly šanci. Mistr doma otáčel z minus 17!

Když Johan Haiblík v první půli budil na nymburské palubovce dojem euroligového borce, dalo se tušit, že se v dohře 2. kola děje cosi velmi nezvyklého. Jinak zcela nenápadný ústecký power forward najížděl s nebývalou snadností do malátné obrany mistra, k tomu trefoval trojky a s každou takovou akcí jeho sebevědomí bubnovalo na strop nymburské haly. A s ním i sebedůvěra celého okleštěného pandího týmu, který dorazil bez lídra Svejcara a již i bez propuštěného křídelníka Haneyho.

O to divuplněji vypadalo po 13 minutách skore zářící ze světelné tabule: 22-39! Mistr se tu topil v obrovských problémech, v útoku se stěží dostával k nějakému zakončení, dopouštěl se triviálních ztrát, na útočném doskoku stínoval jedním mužem, naopak pod vlastním košem jen ztěžka sbíral odražené míče i proti osamělým Pandám a jeho obranu hosté bez větších potíží trhali na kusy - buď jednoduchými nájezdy až do koše, nebo trojkami odpalovanými hned za clonou. A s každým dalším úspěchem měli Ústečané stále širší úsměvy, což kontrastovalo s nasupenými tvářemi domácích, kteří si byli vědomi, že jsou drceni dosud nejhorší ofenzivou soutěže, navíc bezvítěznou a oslabenou o nejlepšího skórera.

V nouzi nejvyšší se však Nymburk přece jen vzepřel a odmítl nechat zmizet v dějinách svou již 12letou vítěznou sérii z domácích bitev v NBL, čítající již 239 zápasů. Pomohl si čtyřmi místy i ne právě snadnými trojkami, k tomu přidal zakončení zpod koše a i bez ztrát hostů přirazil ještě před poločasem na 43-44.

Už tam zřejmě sluneťané tušili, že svou historickou šanci propásli. Od 17bodového vedení za zbylých téměř 27 minut přihodili už jen 30 bodů, a byť po bezmála 33 minutách zaostávali při nadále kostrbaté ofenzivě mistra jen 62-59, zbylý čas už jednoznačně patřil domácím, kteří při širší rotaci ovládli čtvrté dějství 23-10, až k vítězství 83-69.

Dvojcifery Nymburka (bez Váni a Stokese, pro nějž zřejmě po zranění kolena skončila sezona) byli Simmons, Gibbs (po 15), Kříž (12) a Ivanauskas (10), za hosty odpovídali Martin (21), Pecka (12) a o udržení angažmá hrající Callahan (14+7 asistencí). Domácí byli nakonec lepší zpod koše (38-28), z šestek (11-6), z brejků (13-4), v produkci laviček (40-11) a také na doskoku (41-32).

Roberts Štelmahers (trenér ERA Basketball Nymburk):
„Jsme rádi, že jsem vyhráli první domácí utkání v lize. Bohužel jsme do něj vstoupili velmi pomalu. Nevím, co bylo důvodem. Ale je třeba i ocenit soupeře, který hrál srdcem a předváděl dobrý basketbal. Pak jsme ale přidali na obraně a soupeře unavili. Přidali jsme na agresivitě a nasazení. Je jedno, proti komu hrajete, ale jako profesionál musíte neustále hrát na sto procent. Také jsem trochu upravil obranu, protože nám to tam moc nefungovalo. Chtěl jsem po hráčích, aby byli agresivnější na míč a to pomohlo. Dostávali jsme se pak k protiútokům. Je před námi ještě celá sezona a víme, na čem musíme pracovat. Musíme najít způsob, jak mnohem jednodušeji skórovat. Erik Lockett nás pak více tlačil do protiútoků a to nám pomohlo. Pak získáte sebevědomí, trefíte i trojky a hraje se mnohem jednodušeji. Do dalších zápasů si musíme přenést tu agresivnější tvář hry. Máme širokou lavičku, tak toho musíme využít, hrát agresivně a zároveň chytře.“

Jan Šotnar (trenér SLUNETA Ústí): „Za dva roky jsem hrál proti Nymburku už snad třinácté utkání a zatím nikdy se nám nepovedl vstup do zápasu jako dnes. Odehráli jsme nejlepší poločas v sezoně, na kterém můžeme stavět. Vedli jsme o 17 bodů, hráli jsme dobrou týmovou obranu, nikdo nezmatkoval, v útoku to bylo týmové, skvěle zahrál rozehrávač Callahan, který dnes ukázal, že je to dobrý hráč. Jenže pak Nymburk i přes naší dobrou obranu trefil těžké střely a vrátil se do zápasu. Gibbs trefil těžké trojky, stejně tak Kříž. Škoda, kdybychom je déle udrželi ve větší ztrátě, tak mohli více znervóznět. My dnes hráli bez tří hráčů včetně Svejcara, ale paradoxně nám to pomohlo, že se tým víc semknul. Doufám, že se kluci uzdraví a budeme s nimi ještě silnější. Naším cílem dnes bylo se chytnout před sobotou, kdy jedeme na Slavii a potřebujeme tam vyhrát. Pokud předvedeme výkon jako dnes, tak bychom tam měli obstát.“

Sterling Gibbs (rozehrávač ERA Basketball Nymburk): „První půlka nebyla dobrá. Soupeř nastoupil agresivně a dával střely. My naopak byli pomalí a museli jsme tak od začátku dotahovat. Opět se ukázalo, co nás trápí, a na čem se snažíme pracovat. Pak jsme ale začali mnohem více běhat, hru jsme zrychlili a zlepšili jsme obranu. To nám pomohlo rychle se vrátit do zápasu. Já tam dal nějakou trojku, Martin Kříž také zahrál velmi dobře, dodal nám jiskru a ukázal, proč je kapitán. A ke zrychlení hry pomohl Erik Lockett. To je jeho hra. Pomohlo nám to ke snadným košům, na tomhle se snažíme pracovat a musíme takhle běhat mnohem víc. Když dáte pár snadných košů z protiútoků, hraje se mnohem lépe, než když musíte pořád dobývat zataženou obranu.“

Kristopher Martin (křídlo SLUNETA Ústí): „Věděli jsme, že nás tu čeká těžké utkání proti agresivnímu soupeři. Pokusili jsme se tedy na ně vlétnout, než oni vlétnou na nás. Ale když hrajete proti tak dobrému týmu, dá se očekávat, že se mu podaří vrátit zpátky. My se snažili udržet kontrolu v zápase a držet se jich. Nemůžeme se vymlouvat na malou rotaci. Snažili jsme se dál hrát naplno, ale prostě to pak už nestačilo. Ale na tomhle výkonu se dá stavět. Ty první dva zápasy jsme už hodili za hlavu a teď se snažíme odrazit k lepším výkonům. V tom by nám dnešek mohl pomoci.“

Slezané přemoženi v závěru

Opavskému vicemistrovi start do dalšího ročníku FIBA Europe Cupu nevyšel. I přes 34 nadějných minut nezvládl na domácí půdě závěr a podlehl kyperskému šampionovi Keravnosu 77-89.

Když v úvodním dějství hrál dokonce zády ke koši šéfdirigent Šiřina a jeho tým přidal i nějaké šestky, vedli domácí 21-14. Ve druhé čtvrtině ale zprvu zamrzlý útok stihl jen 3 body za první čtyři minuty a hosté otočili. V závěru půle ale power forward Mokráň sedmi body získal domácím nový náskok (35-29) a ten si opět díky jeho bodům a později i zásluhou Švandrlíka s Bassettem celek držel i v závěru třetí čtvrtiny.

Keravnos ale stále útočil pod koš, postupně začal Opavu přetlačovat a ta byla naposledy blízko za stavu 67-69 šest minut do konce. Zbylý čas ovládli hosté 10-20, opět zejména zpod koše a z trestných hodů.

Opava (bez Zbránka) měla před 1050 fanoušky jen dva dvojciferné střelce v Mokráňovi (18) a Švandrlíkovi (13). Zaostala z pole (v procentech 43-52), v trojkách (20/5 - 21/8) i na doskoku (33-38), a to hosté ještě minuli 11 šestek.

Slavnostní večer Medvědů vyřešila druhá půle

Kolínští hráči poločas (46-47) historické premiéry v evropských pohárech napínali ve svém stánku šest stovek fanoušků, ale pak rozběhli všechny motory a rakouský Kapfenberg na úvod Alpe Adria Cupu sfoukli 91-68, když druhý poločas opanovali 45-21.

Úvod utkání si vzali do správy především podkošoví Slováci Petráš s Lošonským, jimž sekundoval rozehrávač Autrey, ale i tak tým prvních dvacet minut jen dorovnával produkci posledního čtvrtfinalisty rakouské bundesligy. V posledních čtyřech minutách třetího dějství ale zpod koše a zejména třemi slepenými trojkami utrhl šňůrou 15-0 rozhodný náskok na 70-55.

Pole střelců táhli Petráš (19), Číž (18), Lošonský (13+7 doskoků), Novotný (12) a Mareš (10). Z pole o jedenáct procent lepší Medvědi dali víc trojek (10-6) i šestek (17-6) a také méně ztráceli (11-16).

Velmi plodný výjezd Beksy

Pardubickému KVISU stačila v Záhřebu hvězdná druhá čtvrtina, aby si naprosto přivlastnil duel s domácí Dubravou a dovedl jej ke klidnému vítězství 73-96 v prvním duelu základní skupiny Alpe Adria Cupu.

Beksa ve druhém dějství sestřelila soupeře šesti trojkami i podkošovými zakončeními, vyhrála jej 14-38 a po poločase 32-56 se 24 body dua Pekárek - Svoboda, osmi trojkami, pouhými čtyřmi ztrátami a dominancí na doskoku (10-23) nebylo dál co řešit.

Beksu vedli Michal Svoboda (20, trojky 9/5), Pekárek (16), Čolak (12) a Rikič (11+7 doskoků a 7 asistencí), tým kraloval z trojek (19/7 - 33/14), na doskoku (25-44, útočné 9-16, body z nich 14-25) i o 11 procent lepší palbou z pole.

Autor: Redakce NBL