Královští sokoli v dramatu urvali první klubovou medaili

Zápasy o bronz bývají nazývány utkáním zklamaných. Blíže ke zklamání rozhodně mohly po včerejších semifinále mít Pardubice. Nechybělo mnoho, aby Kolín přetlačily, ale nakonec padly rozdílem čtyř bodů. Oba týmy ale deklarovaly, že medaile z Hyundai FINAL 8 pro ně má vysokou cenu.

Pokud byla na pardubických basketbalistech znatelná únava, pak to bylo především v defenzivě. Sokoli se chytli, když hned v úvodu zasypali koš Pardubic třemi úspěšnými trojkami. Tím si hradečtí basketbalisté otevřeli cestu do vymezeného území a k pohledným kombinačním akcím. Důležité pro Pardubice bylo, že si i přes lehce křečovitý útok nenechaly soupeře utéct.

 

Zkraje druhé čtvrtiny se role obrátily. Královští sokoli čekali více než tři minuty na první úspěšnou střelu, naopak Beksa chytila střeleckou slinu zpoza trojkového útoku. Sedmibodová ztráta byla pro Hradec impulsem, aby sáhl k zónové obraně, která byla tolik úspěšná ve čtvrtfinále proti USK Praha. Také na Beksu zafungovala a vrátila Sokoly zpátky do hry i do vedení. To se za první polovinu zápasu změnilo hned 13krát!

 

Čtrnáctou změnu využil Královští sokoli, aby vyrovnali nejvyšší vedení jednoho z týmů v zápase, které mělo hodnotu sedmi bodů. Výraznou měrou jim k tomu pomohly pardubické ztráty a ofenzivní bezradnost proti zónové obraně. Jenže nebylo by to východočeské derby, kdyby se Beksa znovu nedotáhla a nedošlo opět na přetahovanou o každý bod.

 

Vypadalo to, že více energie má do závěr Hradec Králové. Svěřenci trenéra Peterky opět natáhli své vedení až na sedm bodů. Sokoli hodně těžili z útočných doskoků. Trenér Konvalinka si požádal o oddechový čas, který Bekse přišel vhod. Sedmibodové manko bylo to tam. Tři minuty před koncem se prakticky začínalo od začátku. Barač s Vyoralem si vyměnili úspěšné trojky. Dvoubodovou výhodu do poslední minuty dal Sokolům Halada. Že to byla střela vítězná, rozhodly další nepřesnosti Beksy v útoku.

 

Lubomír Peterka (kouč Královští sokoli): ”Je to báječné. Podobné pocity jsem měl, když jsme postoupili z první ligy do NBL, kde to bylo ještě možná o něco silnější. Teď jsme zase porazili v derby Pardubice, což je velmi kvalitní a dobře vedený tým, a ta regionální rivalita s ním bude zase větší. Jsem proto hrozně rád, už nám to nikdo nevezme. Koncovka byla samozřejmě o štěstí, něco jsme tam mohli řešit líp, ale dopadlo to, jak to dopadlo, a já jsem za to rád. Pomohly nám ušetřené síly z předchozího průběhu turnaje, já to tedy zredukoval na sedm lidí, my ale ty těžší zápasy v užší rotaci hrát musíme a vyplatilo se. Nakonec se ukázalo, že zranění Barače ze semifinále nebylo tak vážné.”

 

Adam Konvalinka (kouč BK JIP Pardubice): ”Dnes nám chyběly body z protiútoků, bez toho se vyhrát nedá a tady se to potvrdilo. Nebyli jsme schopní dát jednoduchý koš, na vše jsme se nadřeli, a jestli jsme včera neměli koncentraci, tak dnes už vůbec, protože jsme nedrželi věci, které jsme si říkali. V koncovce byly asi znát zkušenosti soupeře, podobně jako včera s Kolínem. Sedmák, Peterka, Lošonský, Stamenkovič jsou všechno zkušení borci, kteří vědí, co v koncovkách mají dělat, a pohlídali si to. Na jednu stranu je hodně nepříjemné takto dvakrát prohrát, protože jsme chtěli medaili, a hodně to štve. Na druhou stranu z pozice, ve které jsme byli kolem Vánoc, jsme se zvedli a včera i dnes to byly dvě vyrovnané koncovky, kde se mohlo stát cokoli. Výsledkově to tedy nehodnotím jako zklamání, kterým je spíš ta chybějící medaile.”

 

 

Královští sokoli – BK JIP Pardubice 92:90 (24:20; 40:44; 69:67)

Sedmák 24, Halada 16, Stamenkovic 15 bodů a 13 asistencí, Lošonský a Barač po 12, Peterka 8, Šoula 5, Brožek 0 – Vyoral 24, Slanina a Švrdlík po 14, Dunans 13, Svoboda 10, Heřman 7, Potoček 6, Škranc 2

TH: 9/15 – 15/17

Trojky: 13 – 7

Doskoky: 39 – 43

Zisky: 4 – 3

Ztráty: 4 – 7

Asistence: 21 – 14

Fauly: 15 – 14

 

 

Autor:
Reklama
Detail článku - Kooperativa