Kdy a jak začne hra o Hry v Paříži

Během podzimu spatřil světlo světa nový soutěžní formát z dílny FIBA, který se hodně bude týkat i české mužské reprezentace. Mezinárodní basketbalová federace se rozhodla přidat předkvalifikaci o olympijské hry 2024 v Paříži. A tím se právě lvi i spousta dalších týmů už vyřazených ve světové kvalifikaci dostali zpět do hry o olympiádu. Jak to všechno bude vypadat?

Podle dřívějšího modelu by se celky, které se nekvalifikují na světový šampionát, neměly šanci do standardní kvalifikace o olympijský turnaj podívat. Nově zvolený formát jim to ale umožní.

Předkvalifikace se má zúčastnit dokonce 40 celků, jež se budou rekrutovat z mužstev, jež neuspěla (neuspějí) ve světové kvalifikaci. 28 týmů připadne na neúspěšné adepty z druhé fáze kvalifikace a dokonce 12 i na v žebříčku FIBA nejvýše postavené celky, které nepostoupily ani z první fáze kvalifikace.

Čtyřicítka účastníků olympijské předkvalifikace, z nichž do olympijské kvalifikace projde dál jen pět nejlepších, bude podle kontinentů rozdělena takto:

8 týmů z Afriky (1 postoupí do olympijské kvalifikace)
8 týmů z Ameriky (1 postoupí do olympijské kvalifikace)
8 týmů z Asie a Oceánie (1 postoupí do olympijské kvalifikace)
16 týmů z Evropy (2 postoupí do olympijské kvalifikace)

Předkvalifikace se jistě bude týkat české reprezentace, která už před posledními dvěma únorovými zápasy druhé fáze světové kvalifikace (doma s Francií a v Černé Hoře) ví, že na šampionát nepostoupí.

Předkvalifikace má zatím jistotu, že bude organizována regionálně, tedy například pro evropské zástupce jen v rámci kontinentu, a to v termínu 12.-20. srpna 2023, tedy těsně před startem mistrovství světa (25. 8. - 10. 9.). Přesný formát FIBA teprve oznámí.

Olympijské kvalifikace, která už se pak hraje celosvětově bez dělení na kontinenty, se zúčastní 24 týmů, z nichž 19 se bude rekrutovat z účastníků světového šampionátu podle následujícího klíče:

- nejlépe umístěný africký tým za tím, který se díky umístění dostane přímo na olympiádu
- nejlépe umístěný asijský tým za tím, který se díky umístění dostane přímo na olympiádu
- nejlépe umístěný americký tým za těmi, které se díky umístění dostanou přímo na olympiádu
- a 16 nejlépe umístěných týmů za těmi, které se díky umístění dostanou přímo na olympiádu

Na Hry samotné, kde je turnaj vypsán pro 12 týmů, se přímo probije sedm celků z MS, což budou 2 nejlepší z amerického kontinentu a 2 z Evropy a pak také nejlepší tým z Afriky, Asie a Oceánie.

Už 30. června, tedy přes světovým šampionátem, se rozhodne, zda francouzský tým obdrží jako zástupce pořádající země místo v olympijském turnaji automaticky, což nejspíš lze očekávat. Poslední čtyři místa pak připadnou na čtyři vítěze kvalifikačních turnajů, kdy každého se zúčastní šest týmů.

Autor: CZ BASKETBALL
Reklama
Radiožurnál Sport