Kdo může čekat lvy v předkvalifikaci Her

Už za měsíc bude dobojována světová kvalifikace mužů a tím budou už prakticky známi všichni účastníci předkvalifikace o olympijský turnaj. Bude mezi nimi i český národní tým, který patří mezi celky, jež díky nově vzniklému formátu dostanou šanci o olympiádu bojovat i přes vyřazení v kvalifikaci o světový šampionát.

Předkvalifikace se odehraje letos v termínu 12.-20. srpna, tedy těsně před startem mistrovství světa. Z celkem 40 zúčastněných týmů z celé planety bude hned 16 z evropského kontinentu, z nichž dva postoupí do hlavní olympijské kvalifikace (2.-7. července 2024).

Týmy, které na předkvalifikaci mají nárok, se do ní mohou přihlásit do 15. března. Do hry o pořadatelství jednoho ze dvou turnajů (po osmi týmech) se národní federace mohou přihlásit do 31. března, přičemž každý turnaj může pořádat jedna, nebo i dvě země. O pořadatelích bude rozhodnuto na konci dubna.

Podle informací NBL.Basketball se CZ BASKETBALL o organizaci neplánuje ucházet. Pro zajímavost - poplatek za právo na pořadatelství celého turnaje je 350.000 švýcarských franků (8,5 milionu korun), jedna ze skupin by vyšla na 150.000 franků (3,6 milionu korun) a skupina s play-off na 250.000 (6 milionů korun).

Evropský turnaj bude ve formátu dvou skupin po čtyřech, kdy vždy dva nejlepší postoupí do semifinále. Jen vítěz turnaje si zajistí vstupenku do hlavní olympijské kvalifikace. Složení předkvalifikačních turnajů bude vylosováno na začátku května.

Nárok na účast v předkvalifikaci má 12 eurocelků, které ze druhé fáze světové kvalifikace nepostoupily na šampionát. To jsou vedle Čechů už jistě i Britové, Nizozemci, Švédové, Izraelci, Estonci, dva z následujících tří týmů z české skupiny (Černá Hora, Bosna, Maďarsko), velmi pravděpodobně Turci a Belgičané a dva ze tří následujících celků (Gruzie, Izrael, Ukrajina).

Dále v předkvalifikaci budou tři vítězové skupin z druhé fáze předkvalifikace EuroBasketu 2025 (pravděpodobně Severní Makedonie a Portugalsko a jako třetí Polsko, nebo Chorvatsko). Šestnáctým celkem do party bude nejlepší tým kontinentu podle rankingu FIBA z těch, které nezískaly slot díky účasti ve druhé fázi světové kvalifikace, což by mělo být buď Polsko, nebo Chorvatsko.

Autor: CZ BASKETBALL
Reklama
Detail článku - Kooperativa