Kadeti si ve Skopje řekli o naději na play-off

V pozitivním duchu završili reprezentanti do 16 let své účinkování v základní skupině B-divizního evropského šampionátu v makedonském Skopje, když díky výrazně lepší druhé půli (47-27) otočili k vítězství 72-64 duel s majiteli dosud jediné výhry z Kypru.

Až do pozdního večera ale museli čekat, jestli se jejich radost ze čtvrtého úspěchu z pěti zápasů ještě znásobí. Potěšit je mohli Islanďané, kteří by v případě skolení Nizozemců pomohli Čechům do turnajového play-off. Po vyrovnaném průběhu ale padli 57-60 a do čtvrtfinále tak z české skupiny postoupili Černohorci a Nizozemci.

Mladí lvi se až do začátku druhé čtvrtiny většinou drželi v minimálním vedení, když dokázali dostávat míče na své dlouhány pod košem a sem tam si pomoct i z druhých šancí. Tým navíc solidně bránil, když zastavil pohyblivé Kypřany za prvních deset minut na patnácti bodech.

V úvodu druhé čtvrtky se ale herní karty začaly obracet ve prospěch soupeře, který z 19-22 postupně otočil až na poločasových 37-25. K dvanáctibodovému náskoku si hodně pomohl čtyřmi přesnými trojkovými zásahy z osmi pokusů i poměrně snadnými nájezdy až do koše.

Lvi byli o stupínek lepší na doskoku, ale postupně ztráceli herní jistotu, neměli štěstí z trojkového oblouku, odkud do půle proměnili jen jeden z tuctu pokusů, a Kypřané na vlně i místy až kouzelnických tref získávali stále větší ofenzivní sebevědomí, ač kotel českých fanoušků ani na chvíli neustal ve své hlasité podpoře z hlediště.

A tým jako by je po návratu ze šatny vyslyšel. Naskočil do třetí čtvrtiny jako politý sudem živé vody - odvážně, aktivně v obraně a s mnohem rychlejším přechodem do protiútoku -, Brezík své muže nakopl dvěma slepenými trojkami, jeho druzi ztékali útočný doskok a po koši s faulem Brody už byli lvi po prvních čtyřech minutách jen o bod zpět (38-39).

Kypřané ještě timeoutem naposledy chytili druhý dech a zaktivněnou hrou unikli na 48-38, ale od té doby to až do konce byl český marš. Broda zavelel k mocnému comebacku trojkou, Češi už po 30 minutách srovnali počet zásahů z oblouku na 5-5 a útočné doskoky i protiútoky je posunuly před poslední desítkou na remízu 50-50.

Závěrečné dějství sice zahájili při několika ztrátách nervózněji, ale v obraně si dál vynucovali zisky, v útoku se tlačili pod koš a postupně si vybudovali až desetibodové vedení. Kypr se ještě v závěru pokusil o návrat, ale při řadě míjených šestek už Čechy vážně neohrozil.

Střeleckými lídry lvů byli Nohel (15+12 doskoků), Broda (12), Žalud (9) a Brezík (8), přičemž hned o 36 bodů se postarala výkonná lavička. Češi soupeře předčili v produkci šestek (15-5), doskoků (42-31, útočné 13-8 a body z nich 13-5) a také v bodech z brejků (19-8).

Robin Foniok (asistent kouče): „Poslední zápas ve skupině jsme museli vyhrát, abychom udrželi naděje na postup do čtvrtfinále. Naší špatnou obranou jsme dovolili Kypru se chytnout a do šaten v poločase jsme šli za stavu minus 12. Naštěstí se nám podařilo dobře vstoupit do druhé půle a manko smazat. Závěr zápasu jsme si pohlídali a připisujeme si tak čtvrtou výhru ve skupině, což ale nemusí stačit na postup kvůli minitabulce s Nizozemskem a Černou Horou.”

Samuel Nohel (pivot): „Do zápasu jsme šli s plným nasazením. I přes ne úplně vydařený začátek jsme se po polačase dostali do hry a týmovou hrou jsem zápas dostali pod kontrolu. A udržovali ve své  režii.”

Autor: CZ BASKETBALL