Jízdu vystřídalo trápení, ale závěru vládly Češky

České basketbalistky dnes na Královce pokračovaly v přípravě na ženský EuroBasket. Z úvodních přípravných duelů se Švédskem si odnesly bilanci jedné výhry a jedné porážky, když především druhý poločas toho druhého utkání ukazoval na rostoucí formu. Tentokrát svěřenkyně trenéra Svitka doma v Praze vyzvaly výběr Běloruska.

Úvodní minuty daly ale vzpomenout spíše na ofenzivní trápení v prvním klinči se Švédskem. Také soupeřky, které teprve dnes přicestovaly do Česka, se pod bezednými koši na Královce spíše hledaly. Češky si pohlídaly obranný doskok, což byl hlavní stavební kámen těsného vedení. Soupeřky získaly na ofenzivní variabilitě s příchodem Veremeyenky a Bentley na hřiště.

To už se ale rozkoukala i česká palebná síla. Pivotky Březinová se Stoupalovou umocnily rostoucí český náskok úspěšnými trojkovými pokusy. Přesně z perimetru mířila také Vyoralová a náskok domácích se tak přehoupl do dvouciferné hodnoty. Ofenzivní vzepětí podpořily Lvice také na obranné polovině. Především Šípová dělala soupeřkám velké problémy a připsala si důležité zisky. Podobný průběh měla i poslední akce poločasu, kdy Bělorusky nevyužily možnost poslední střely, o míč přišly a Andělová zakončila poločas košem s faulem.

Poločasová pauza měla na Bělorusky blahodárný účinek. Do druhého poločasu vstoupily jako polité živou vodou. Výsledkem byla šňůra 11:0, která dostala soupeřky zpět do hry. Rozložení sil se na hřišti rázem změnilo. Češky dokázaly ještě kontrovat z trojkové vzdálenosti, ale byly to ony, komu začaly vypadávat střely z koše. Rychlost Bělorusek často nedovolila české obraně ani sáhnout po taktickém faulu, a tak bylo před závěrečným dějstvím vše otevřené.

Zvýšená aktivita Bělorusek se projevila na útočném doskoku. Bilance míčů získaných pod košem se začala vyrovnávat i z důvodu, že Češky se ke druhým šancím v útoku dostávaly jen sporadicky. Ve chvíli, kdy se Bělorusky dotáhly na dostřel čtyř bodů, našel trenér Svitek tu vítěznou kombinaci sestavy. Lvice si před koncovkou vzaly zpět své dvouciferné vedení. To je uklidnilo a dovedlo k vítězství, které symbolicky pečetila sekundu před koncem Vyoralová.

Česko – Bělorusko 71:59 (15:11 45:25 53:46)
Reisingerová 13, Vyoralová 12 bodů a 9 doskoků, Hanušová 9, Elhotová a Březinová po 8, Stoupalová 7, Šípová 5, Pospíšilová 4, Hejdová a Andělová po 2, Brabencová 1, Hamzová 0 – Verameyenka 15, Papova 14, Likhtarovich 9
Fauly: 11 – 21

Štefan Svitek (trenér českého týmu): „Viděli jsme hodně rozdílné části hry. V rozpačitém začátku jsme nebyli dobří v obraně, soupeř měl hodně otevřených střel zpod koše i zpoza trojky, ale nedokázal proměnit, což bylo štěstí pro nás. Pak soupeř prostřídal, my jsme se chytili, naše lavička byla o hodně lepší než jejich, hráčky přinesly energii, dobře bránily a dokázaly jsme odskočit. Pak přišel zase vlažný začátek druhého poločasu. Nevím, jestli jsme se uspokojily dvacetibodovým náskokem nebo jsme si myslely, že se hraje jen na dvacet minut. Soupeř se jednoduchými věcmi dostal do hry, nedokázaly jsme zastavit pick and roll Američanky. Pozitivní je, že jsme se potom dokázali zvednout, i když to byla skoro remíza a zvládli jsme to vyhrát. Je dobře, že nás soupeř prověřil pod košem, ale dokázali jsme se tam prosadit i my. Budeme hrát na EuroBasketu proti velmi silným pivotkám, takže nás Bělorusko dobře prověřilo. Třetí čtvrtina byla útočně žalostná, kdy jsme dali jen osm bodů, ale celkový počet bodů je ok, když budeme dobře bránit a pohlídáme si doskok.“

Tereza Vyoralová (hráčka českého týmu): „Začaly jsme super, do poločasu nám daly 25 bodů, bránily jsme a zaměřovaly se na věci, co jsme měly. Do druhé půlky jsme ale nastoupily hodně vlažně, dostávaly jsme lehké koše, byly jsme všude pozdě. Takový výpadek se nesmí stávat. Naštěstí jsme se v poslední čtvrtině zvedly a dokázaly to zvládnout. Až na třetí čtvrtinu je výkon stoupající, trénujeme spolu delší dobu, takže by to tak mělo být. Už je jen týden, než odlétáme na EuroBasket. Musíme se ještě zlepšit, abychom se vyvarovaly takových chyb, ty nás můžou stát vítězství. My jsme také silný tým pod košem. Oba celky v přípravě byly úplně rozdílné, dnes jsme mohly víc využít pivotky a měly jsme volnější střely.“

Autor: CZ BASKETBALL