Jedinečný trenérský summit v Praze

Na přelomu června a července proběhl v Praze třetí ročník trenérské konference Asociace euroligových silových a kondičních trenérů (ESCCA) za účasti více než 140 trenérů a hostů z celé Evropy. 

V Praze v hale na Královce proběhla konference kondičních trenérů basketbalové Euroligy –⁠ ESCCA Summit 2023. Dvoudenní akce byla nabitá přednáškami i praktickými workshopy a o její exkluzivitě svědčí i to, že namísto očekávaných 100 účastníků jejich počet nakonec přesáhl 140. Mezi řečníky se objevili aktuální vítězové z nejlepších evropských lig, vítězové Euroligy i hosté z NBA. Podporovatelem konference byla Česká trenérská akademie Českého olympijského výboru.

O důležitosti předsezónní přípravy promluvil například kondiční trenér FC Barcelona Justas Grainys. Vystoupil i ředitel ESCCA Kostas Chatzichristos, který je zároveň šéfem výkonnosti ve Fenerbahce Beko Instanbul. Promluvil o individuálních i týmových kondičních drilech. Kondiční trenér Anadolu Efesu Instanbul Ozan Sirikci se zaměřil na nové strategie strečinku a efektivity pohybu. 

Díky tomu, že akce probíhala přímo v hale, měli účastníci vedle teoretické přípravy možnost si nové cviky a drily vyzkoušet a demonstrovat přímo na palubovce. Témata zahrnovala basketbalový silový rozvoj hráčů, trendy v rehabilitaci, psychologii i oblasti moderních technologií ve sportu.

„Pravděpodobně největší událost tohoto druhu v Evropě v tomto roce. Jsem rád, že se taková akce podařila v Praze uspořádat. Věřím, že zejména čeští trenéři získali nové poznatky a inspiraci do své práce. Děkuji všem lektorům za vynikající příspěvky,“ uvedl vedoucí úseku silového a kondičního tréninku Michal Kocián.

Nároky na fyzickou přípravu narůstají

Adekvátní silová i kondiční příprava je totiž vzhledem k našlapané sezoně a množství zápasů stále důležitější v předcházení možných zranění či svalových problémů. Portál BasketNews spočítal délky sezon v jednotlivých evropských soutěžích. Například Španělé, Francouzi a týmy z Adriatické ligy hrají nejdéle, a to 266 dnů, což je osm měsíců a 24 dnů. Jen o den méně pak Italové, v Německu a Turecku je sezona dlouhá 261 dnů. 

Všechny hlavní ligy v Evropě jsou tak delší než zámořská NBA, kde sezona trvá 238 dnů a je tak o necelý týden kratší než v Česku (244 dnů). Z pohledu zápasů jich z evropských klubů odehrály nejvíce AS Monaco a Real Madrid (88). Naproti tomu v NBA tým s nejvíce zápasy odehrál letos 107 zápasů.

Autor: CZ BASKETBALL
Reklama
Pistalka