Hanzlík míří na draft NBA. Odmala můj sen!

Jednadvacetiletý křídelník španělské Girony Ondřej Hanzlík, který má za sebou nedávný reprezentační debut mezi dospělými, se rozhodl zapsat na mapu světového basketbalu. Spolu s dalšími 47 talentovanými zahraničními hráči včetně očekávané jedničky pořadí, francouzského ultračahouna Victora Wembanyamy, se přihlásil do letošního draftu NBA. Jeho čas nadejde 22. června.

Včetně hráčů z amerických univerzit se k tomuto kroku odhodlalo celkem 242 hráčů, kteří zkusí štěstí v boji o průnik do nejlepší ligy světa. Tito borci mají zároveň možnost se ještě z draftu odhlásit, musí tak ale učinit do 12. června.

„Určitě mám velkou radost. Už odmala byla NBA můj sen a nemyslel jsem si, že bych se k ní vůbec někdy přiblížil. Teď jsem v draftu mezi nejlepšími mladými hráči světa, jsem připraven do toho dát všechno a zkusit se do draftu probojovat,” oznámil dvoumetrový forward, jejž v Gironě vede legendární španělský kouč Aito Reneses, jemuž dělá asistenta euroligový vítěz Luboš Bartoň.

„Bude to pro mě další velká zkušenost, jako byla třeba nominace na první zápasy za mužskou reprezentaci tuhle sezonu. V NBA je úplně jiný basketbal než v Evropě, kde jsem na to zvyklý, ale to mě neodrazuje a chci to zkusit,” dodal Hanzlík, který v aktuální sezoně španělské ACB ligy knihuje za čtrnáctou Gironu 2,2 bodu za 8 minut v 21 utkáních.

Ještě než nadejde draftový den, poletí se Hanzlík do Spojených států představit. „Měl bych se objevit v kempech týmů z NBA, hned jak mi skončí sezona ve Španělsku. Je to pro mě úplně něco nového. V Americe jsem nikdy nebyl a jsem zvědavý, jak to tam všechno funguje,” těší se křídlo, které se do draftu přihlásilo s dalšími deseti hráči působícími ve Španělsku.

Asistent Girony Luboš Bartoň je rád, že se jeho svěřenec vypracoval do situace, kdy se na draft mohl vůbec přihlásit. „Tahle sezona pro něj nebyla jednoduchá. Musl si zvyknotu na spostu věcí, každopádně jeho progres byl znatelný. Teď je jen trošku škoda, že se ocitl v roli třináctého hráče, když se tu snažíme zachránit Gironu, aby nespadla do druhé ligy, což nepomáhá jeho hernímu růstu. V každém případě na sobě dál pracuje, zvládá to velmi dobře a já doufám, že ještě před koncem sezony dostane zápasovou příležitost.”

Podle Bartoně musí Hanzlík dál pracovat na své střelbě, která by měla být jeho největší zbraní. „Draft, který ho čeká, je urcitě nejen krok dopředu, ale taky závazek na sobě dál makat. Stejné jako to měl Vítek Krejčí, by to teď měl mít i Ondra, byť je v o něco jiné pozici. Já jsem samozřejmě rád, že mám teď pod svými křídly dalšího českého hráče, který má takhle našlápnuto. Jedna věc je ale o něčem mluvit a druhá něco dokázat, tak doufám, že to Ondru hlavně povzbudí a motivuje do další práce.”

Bartoň si jako bezprostřední pozorovatel schopností forwarda všiml, že v poslední době zlepšil obranu, vnímání a celkově profesionální přístup k práci. Je jiné hrát ve Španělsku třetí nebo druhou ligu a pak ACB, kde jste po boku takových profesionálů, jako je Marc Gasol,” řekl bývalý reprezentant na adresu slavného Hanzlíkova spoluhráče a zároveň majitele klubu.

Nadšený z důležitého kroku svého hráče je i Hanzlíkův agent Phillip Parun. „Ondra po letech v euroligové Baskonii, kde se postupně dostával skrz juniorské týmy do mužského basketu a až ke svému letošnímu hostování v Gironě, potvrdil svými výkony, že má na to ucházet se o zájem klubů NBA, a proto jsme ho do draftu přihlásili. Několik klubů se už o něj zajímalo a tento rok ho i sledovalo při zápasech, takže si projde celým tím procesem, kdy se představí týmům z NBA,” uvedl Parun.

Autor: CZ BASKETBALL
Reklama
Idnes Premium kampaň