Eurokoncovky pro Děčín i Ústí!

ECHO ALPE ADRIA CUPU Severočeští zástupci NBL si v reprezentačním okně střihli vítězný duet v Alpe Adria Cupu. Válečníci dosáhli v pátém utkání druhé výhry, když doma v koncovce zdolali lídra slovinské ligy Šenčur (86-83). Ještě větší drama podstoupila na palubovce Škrljeva, šestého týmu chorvatské ligy, ústecká SLUNETA, která dobyla poslední střelou Lamba Autreyho třetí výhru ve třetím utkání (74-75) a dál pokračuje ve svém balkánském turné.

Válečníci (bez Nicholse a Osaikhwuwuomwana) doma od začátku mírně vedli a Pomikálek je sedmi body ve druhé části odloučil do devítibodového náskoku. Šenčur se pak dotáhl a byl to až rozehrávač Šiška, který Děčín dotlačil v poločase do plusu. V posledních dvou minutách třetí čtvrtiny domácí odskočili na osm, ale hosté v úvodu posledního dějství otočili na 62-64, aby domácí Svoboda kontroval sedmi body na 69-64.

Minimální náskok v závěru uchovávali Pomikálek s Šiškou, ale soupeř se až do poslední minuty držel na jednom bodu, aby až Šiška dvojkou z otočky utrhl skore na 86-83, s čímž už nic nesvedla ani závěrečná trojka Šenčuru.

Děčín střelecky táhli Pomikálek (24, trojky 4/3), Šiška (24+8 asistencí) a Svoboda (13). Tým byl lepší z pole (v procentech 53-38) a z trojek (18/8 - 21/5), ale zaostal na trestné linii (16-26) a především na doskoku (31-43, v útoku 6-16) a z druhých šancí (8-21).

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): ”Soupeř byl výborný, přestože přijel kvůli reprezentační pauze a rodinným problémům jednoho borce bez čtyř hráčů základní pětky. Šenčur byl tedy hodně oslabený, přesto ukázal svoji kvalitu a ne nadarmo vede domácí ligu s bilancí 7-1. Vždyť i Vídeň prohrála v Šenčuru o dvacet bodů. Takže pro nás je to cenné vítězství a vzpruha do další práce. Dnes rozhodlo to, že jsme vlastně celý zápas vedli, což se nám v NBL často nestává. Dnes to bylo klíčové, protože když musíme dotahovat, stojí nás to hodně sil. My jsme ale byli stále o krůček napřed a to bylo v koncovce rozhodující. O své výhře jsme měli rozhodnout daleko dříve, jenže jsme soupeři dovolili šestnáct útočných doskoků, a to je vlastně malý zázrak, že jsme přesto vyhráli.”

Lukáš Bobek (rozehrávač BK ARMEX Děčín): ”Silný soupeř, kterému sice chyběli nějací hráči, ale přesto byla vidět jeho kvalita. A to především v útoku, kde rozehrávač Šenčuru ukázal, že je výborný střelec a umí si najít pozici. Hra Šenčuru byla také skvěle organizována. Škoda toho závěru, mohli jsme vyhrát o více bodů, ale jsme rádi, že jsme to zvládli.”

Ústí přežilo i třicetibodovou díru zpod koše!

V poháru zatím bezchybné Pandy (z opor chyběl Jones) zahájily svůj ”jugotrip” dramatem ve Škrljevu. Hned v první čtvrtině se třemi trojkami odpoutaly na 10-18 a ve druhé dalšími třemi na sedm bodů. Naopak ve třetí části jim trojky zcela došly a pod koš brutálně směřující domácí převzali po 30 minutách otěže (62-57). Hosté se v posledním dějství vrátili do čela dvěma trojkami, aby domácí v koncovce otočili, ovšem to už byl na úsvitu 40. minuty čas pro závěrečnou a vítěznou dvojku Autreyho. Domácí pak ztratili míč a poslední střelu jim zblokoval Johnson.

SLUNETA o dva parníky zaostala zpod koše (44-14), ale měla mnohem efektivnější trojky (27/6 - 20/11) a pomohla si z dlouhých dvojek.

Autor: Redakce NBL