Dvě atrakce a SLUNETA o FINAL 4

PREVIEW STŘEDY V NBL A AAC Dva atraktivní ligové mače a rozhodující odveta čtvrtfinále Alpe Adria Cupu se dnes večer budou servírovat fanouškům elitního tuzemského basketbalu. V 17:30 v rámci 3. kola nadstavbové skupiny A1 zkříží zbraně Beksa s Brnem a od 18 hodin se Opava bude doma poprvé v sezoně pokoušet zdolat Medvědy. 

Na dnešek původně plánovaný duel mezi USK Praha a Královskými sokoly musel být z důvodu karantény Sokolů odložen. V Alpe Adria Cupu čeká ústeckou SLUNETU domácí odveta čtvrtfinále s Levicemi, v níž bude od 18 hodin dohánět sedmibodové manko z prvního utkání.

17:30
BK PARDUBICE (14-10, 1P) - BASKET BRNO (15-8, 1P)

Až mistr v sobotu horko těžko ukončil rozjeté Bekse sérii pěti výher, ovšem před týmem nyní stojí další těžká překážka, která bude o to těžší, pokud domácím bude chybět ústřední rozehrávač Vyoral, který v Nymburce zvládl kvůli zranění jen 13 minut, a Pardubice tak přišly o šanci přitlačit favorita ke zdi ještě víc. Ovšem už fakt, že tým prakticky bez svého lídra dokázala na horké nymburské palubovce otočit skore ve druhé půli z minus 17 bodů, dokazuje, jaká je nyní forma Východočechů, a to včetně té defenzivní.

I Brno čerstvě přišlo o šňůru 4 výher, když doma zejména defenzivně selhalo s Opavou a padlo o šest bodů. V plném složení bude mít v Pardubicích výhodu a tentokrát už by zápas mohl nabídnout skutečnou obrannou bitvu. Jejím ústředním tématem bude, zda se při případné absenci Vyorala zejména guardu Šafarčíkovi podaří uřídit tým pod tlakem brněnské obrany, kdy navíc hosté budou moci rotovat o něco širší sestavu.

Vzájemné zápasy v této sezoně: 87-82, 67-82

Absence Pardubic: rozehrávač Vyoral (start nejistý, zranění, netrénuje)

Absence Brna: guard Dáňa (zranění ve spodní části těla)

Adam Konvalinka (asistent BK Pardubice): „Brno nedávno doplnilo svoji sestavu o dalšího cizince Djuricice, takže má širší rotaci a tím pádem je pro své soupeře ještě nebezpečnější. Jejich největší výhoda je asi v tom, že nikdy neexcelují pouze jeden nebo dva stejní hráči, ale dost často se hráči v bodových přídělech střídají. Jednou vyletí Roman Marko, jednou mladíček Richard Bálint, jednou jim pomůže Jakub Nečas, jednou je to na pivotech Šimonovi Puršlovi s Hunterem Mickelsonem. Mají to opravdu hodně zeširoka. Za mě bych řekl, že je to možná nejtýmovější sestava v lize. Co se týče nás, v první řadě si chceme udržet před čtvrtfinále play-off výhodu domácího prostředí, ale naším přáním je posunout se v tabulce ještě výš. Tenhle zápas nám k tomu může hodně pomoct. Hrajeme doma, chceme se  v nadstavbě přitáhnout ještě blíž k týmům nad námi, a proto rozhodně chceme vyhrát!” 

Kamil Švrdlík (power forward BK Pardubice): „Brno hraje také s vyšší sestavou a stejně jako Nymburk hodně chodí na útočný doskok, což nás právě v Nymburku stálo zápas, na to si musíme dát pozor. Hrajeme doma, takže bychom měli být ještě o něco odvážnější. Víme, že pokud chceme pomýšlet na to, abychom se v tabulce posunuli nahoru, musíme Brno porazit. Nemůžeme se spoléhat na to, že bude ztrácet někde jinde. Před play-off chceme v tabulce výš, navíc chceme našim soupeřům dát signál, že když se potkáme v play-off, v Pardubicích se nevyhrává.”

Luboš Bartoň (asistent Basket Brno): „Čeká nás další soupeř, který je v popředí ligy, a navíc ve velmi slušné formě. My máme příležitost odčinit domácí porážku s Opavou, ale musíme předvést zodpovědnější výkon v obraně a na doskoku. V Pardubicích musíme dobře bránit jejich střelce z dálky, jedna z jejich předností. Mají hráče na pozicích 1 až 4, kteří jsou velmi dobří střelci. A tradičně, jestli budeme mít pod kontrolou doskok, budeme mít pod kontrolou tempo zápasu.“

Jakub Nečas (křídlo Basket Brno): „Pardubice zahrály minulé kolo vyrovnaný zápas proti Nymburku a určitě si budou chtít zlepšit chuť výhrou. My jim ale máme co vracet ještě z minulé sezony. Doufáme, že už jsme na ně našli recept z minulého zápasu a výhru zopakujeme i na jejich půdě.“

18:00
BK OPAVA (16-7, 2V) - BC GEOSAN KOLÍN (12-11, 2P)

Politi živou vodou vlétnou do dalšího náročného duelu hráči Opavy, kterým se po více než měsíční pauze zaviněné nemocí vrátí na lavičku kouč Czudek. A bude jej hodně potřeba, neboť jeho tým zatím v této sezoně na Medvědy nevyzrál, když po návratu z výjezdu v Europe Cupu padl ve středních Čechách a nedávno i poměrně nečekaně na domácí půdě, kde exceloval kolínský rozehrávač Číž.

Jeho start je ale nyní nejistý, byť kouč Czudek s jeho zapojením počítá. Bez svého lídra by měl Kolín proti lepšící se Opavě, jež čerstvě stovkou bodů dobyla Brno, těžkou až neřešitelnou úlohu, proto už třikrát za čtyři poslední utkání poražení Medvědí musí doufat, že jejich top skórer bude schopen nastoupit. Tým také bude muset doufat, že jeho v sezoně velmi prostupná obraně dokáže v Opavě navýšit svůj výkon.

Vzájemné zápasy v této sezoně: 81-92, 89-94

Absence Opavy: guard Klečka (trápí jej loni operované koleno), power forward Štěpánek (podstoupil operaci kotníku)

Absence Kolína: rozehrávač Číž (zranění v dolní polovině těla, start nejistý), křídlo Novotný (zranění v dolní polovině těla, start nejistý)

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Čeká nás první domácí utkání ve skupině A1. Chceme potvrdit velmi důležitou výhru z Brna. S Kolínem to máme v této sezóně 0-2, takže mu máme co vracet. Kolín hraje velice chytrý basketbal. Motorem týmu je Adam Číž, který již po zranění nastoupí.”

Jakub Slavík (křídlo BK Opava): „Kolín nás v závěru základní části na naší půdě porazil. To nechceme znovu připustit a plně se koncentrujeme na utkání proti tradičně nepříjemnému soupeři. Věřím, že přijdou diváci a poženou nás za výhrou.”

Filip Rytina (asistent BC GEOSAN Kolín): „Opava si vítězstvím v Brně uhájila 2. místo v tabulce, jejich hra se pod zaskakujícím trenérem Kryštofem Vlčkem zvedá zápas od zápasu. Každopádně my už jsme v této sezoně v Opavě zvítězili a uděláme vše pro to, abychom to zopakovali. Uvidíme, v jaké sestavě nastoupíme, ale i tak chceme bojovat o vítězství.”

Atrakce utkání: vystoupení taneční skupiny Divošky

18:00 Zápas 2 čtvrtfinále Alpe Adria Cupu, vysílá TVCOM.cz
SLUNETA ÚSTÍ - LEVICE

Ústí už dva dny po náročném zápase s Nymburkem musí znovu do akce a hned do jednoho z nejdůležitějších  duelů sezony, kdy už jde o FINAL 4 Alpe Adria Cupu. SLUNETA si z prvního souboje se prvním týmem slovenské ligy i v omezené sestavě odvezla z Levic hratelné sedmibodové manko, ale musel ji mrzet závěr utkání, kdy jí skore uteklo z vyrovnaného stavu.

Na domácí půdě má však na to, aby ztrátu dohnala a probojovala se do semifinále. Opět bude muset plně spoléhat na svého lídra Autreyho, jemuž musí kvalitně sekundovat i Pecka či Svejcar.

Levice čerstvě nezvládly na domácí půdě semifinále Slovenského poháru, a proto se v Ústí budou snažit o rehabilitaci. 

Jan Šotnar (kouč SLUNETA Ústí): „Naše výchozí pozice není špatná, máme manko 7 bodů, které budeme chtít samozřejmě smazat a postoupit do Final Four. Věřím, že už budeme moci rozšířit rotaci o další hráče, kteří se nám pomalu vrací po zranění. Klíčem k úspěchu bude proměňovat pozice, které si umíme vytvořit, a když k tomu přidáme i dobrou defenzivu, kterou nyní předvádíme, můžeme pomýšlet na úspěch.”

Autor: Redakce NBL
Reklama
Radiožurnál Sport