Dostali se nám do hlavy, mrzelo Žáka

Baseballovou terminologií řečeno, v klíčovém druhém a posledním zápase základní skupiny měli basketbalisté Ostravy mety plně nabité k výhře a tím i k postupu do dnešního čtvrtfinále nablýskané World Tour 3x3 u pražského Rudolfina. 

Soupeř z Tel Avivu hrál včetně kvalifikace už několikátý sobotní zápas jen ve třech, a tedy bez střídání, navíc už po několika minutách nabral šest faulů, značících při každé další osobní chybě kritické dva trestné hody pro protivníka. Ani tohle všechno ale mladým lvům nestačilo, když padli 13-20.

„Nechali jsme se trochu rozhodit soupeřovou hrou. Tou jsme se nechtěli nechat ovlivnit, aby nám Tel Aviv nediktoval tempo, ale bohužel se to stalo. Dostali se nám do hlavy, my pak nedokázali trefovat ani lehké střely, byli jsme frustrovaní a z toho plynuly chyby,” mrzelo 20letého forwarda Dominika Žáka.

„I když byli ve třech, náš plán byl podobný jako na první zápas. Hrát tvrdě, aby byl soupeř po půlce zápasu unavený, to se ale bohužel taky nepodařilo, což nás samozřejmě mrzí. Plán rozhodně byl na ně vlítnout, dostat se do sedla a nenechat jim žádné lehké koše. I my jsme čekali, že postupně fyzicky odpadnou, ale vlastními chybami jsme jim dodávali energii, že se vždycky něčím nahecovali. Buď získali balon, nebo dali nějaký koš s faulem,” dodal Žák.

Jakmile soupeři naskočil šestý faul, snažili se to Češi využívat, jenže třeba hned při sedmém Martin Svoboda za stavu 5-7 nevyužil ani jednu šestku.

„Rozhodně jsme s tím pak ve hře počítali a snažili se to využívat, ale ke konci už se potom rozhodčím nechtělo písknout desátý týmový faul, kdy se ke dvěma šestkám přidává i další držení míče,” podotkl Žák.

Jeho tým si v zápase také téměř nepomohl střelbou dvojek zpoza oblouku. „Není to úplně nejdůležitější, ale psychicky vás tyhle koše rozhodně pozvednou, dodají vám energii, když jeden dva dáte, a i skore pak mnohm rychleji naskakuje,” dobře ví Žák.

V prvním duelu základní skupiny se Ostrava zejména prvních pět minut srdnatě bila se srbským Ubem, aktuální světovou jedničkou. Nakonec však padla ještě před vypršením hrací doby 11-21.

„První půlku jsme zvládli skvěle a drželi vyrovnané skore, pak se už projevila zkušenost nejlepších hráčů na světě. Byla to ale skvělá příležitost si s nimi zahrát, zvlášť pro nás jako mladé hráče. Oni vědí, co, jak a kdy zahrát, a mají velice dobrou dvojkovou střelbu,” doplnil člen jediného českého zástupce na World Tour, pro jehož celý tým to byla první taková zkušenost.

„I přes vypadnutí to nehodnotím tak, že bychom měli být nějak moc smutní nebo se za něco stydět. Pořád jsme mladí, byl to náš první takový turnaj, sbíráme zkušenosti, a i když Ub je nejlepší na světě, my jsme tu podali velice dobré výkony a tyhle zápasy nás posouvají dál. Rozhodně ale zamrzí, že to s postupem ze skupiny nevyšlo a že jsme Tel Aviv neporazili,” shrnul Žák, který v uplynulé sezoně odehrál 115 minut v utkáních Kooperativa NBL v dresu Olomoucka.

Autor: CZ BASKETBALL
Reklama
Pohár JZ