Dopis prezidentovi FIBA: Neúčast ruských sportovců

Česká basketbalová federace se prostřednictvím Výboru vyhradila vůči záměru některých světových sportovních autorit vrátit do mezinárodních soutěží reprezentace Ruské federace nebo ruských sportovních klubů. Učinila tak formou otevřeného dopisu prezidentovi FIBA Hamane Niangovi.

Výbor České basketbalové federace znění dopisu schválil na svém dnešním zasedání. Je adresován prezidentovi FIBA a jeho hlavním poselstvím je zdůraznit, že ČBF si stále pevně stojí za svým názorem, který prezentovala krátce po zahájení ruské agrese vůči Ukrajině. Pod dopisem je za Výbor podepsán předseda ČBF Miroslav Jansta.

„Před rokem byl názor většiny sportovního prostředí jednoznačně odmítavý a rozhodný. Nyní se však od různých mezinárodních sportovních autorit a Mezinárodního olympijského výboru objevují smířlivá a relativizující vyjádření, která připouštějí za různých podmínek reprezentační účast sportovců z Ruské federace na mezinárodních kláních,“ stojí v dopisu.

Ačkoliv Výbor ČBF odmítá princip kolektivní viny, chce zamezit tomu, aby Ruská federace mohla do mezinárodních sportovních klání vysílat své zástupce, jejichž příprava je placena z ruských státních zdrojů. Podle dopisu tak není řešením ani start ruských sportovců pod neutrální či olympijskou vlajkou.

Česká basketbalová federace vnímá současný konflikt na východě Evropy jako bezprecedentní událost v novodobých evropských dějinách. Odmítá také srovnání s jugoslávskou krizí. „To byl převážně vnitřní konflikt s povahou občanské války a nikoliv agrese jednoho státu vůči druhému, z hlediska práva nešlo o zločin proti míru,“ píše se v dopisu.

Výbor ČBF ve svém vyjádření apeluje na jednotnost celosvětové sportovní scény a vedoucích sportovních autorit: „Národní a mezinárodní sportovní autority a zejména MOV nesmí rezignovat na úsilí o mír. Musí vyvíjet tlak na agresora, k čemuž patří i to, že agresivním státem podporovaní sportovci se nesmí účastnit olympijských her a dalších mezinárodních zápasů. Nejde přitom o přičítání kolektivní viny ruským sportovcům, ale o vinu státní agrese Ruské federace.“

Všichni chceme věřit, že konflikt na Ukrajině bude brzy vyřešen a nejen sportovní svět se bude moct vrátit k běžnému fungování. Mám to však svou důležitou podmínku, kterou zmiňuje i závěr dopisu: „Dokud neumlknou zbraně, nesmí umlknout ani hlas sportovního světa odsuzující agresi a volající po míru.“

Kompletní znění dopisu najdete zde. (Přílohy: Dopis České basketbalové federace sportovním prostředí z roku 2022 a Válka na Ukrajině z pohledu mezinárodního práva)

 

Autor: CZ BASKETBALL
Reklama
Idnes Premium kampaň