Do finále UK, Masarykova a dvakrát UP

Univerzitní basketbalová liga zná po pátečních semifinálových bojích v Olomouci kvartet týmů, které v sobotu obsadí obě finálová utkání. Mezi ženami se v semifinále prosadil tým UP Olomouc, který skolil VŠE Praha 71-58, a celek UK Praha, který přetlačil Ostravskou univerzitu 60-57.

V mužích skončila obě semifinále jednoznačně, když Masarykova univerzita Brno rozbila VŠE Praha 85-58, a domácí UP Olomouc složila pražskou UK 79-60. Sobotní finále žen startuje od 14 hodin a mužské vzápětí od 16:00, vždy před kamerami TVCOM.cz i HbbTV ČT Sport. Zápasy o bronz od 10 a 12 hodin budou pokrývat přenosy TVCOM.cz.

V prvním semifinále žen do úvodního trháku vyrazila pražská VŠE, jež ovládla první čtvrtinu 25-12. Ovšem UP Olomouc kontrovala mocnou druhou čtvrtkou, již vyhrála 27-9, přičemž klíčová byla poslední čtyřminutovka s obratem z 29-34 na 39-34. Ve třetí části už se domácí Hanačky odpoutaly na 12 bodů a čtvrtou už v pohodě kontrolovaly.

Jejich šiky vedly Poulíčková (15), Štursová a Milotová (obě 14+11 doskoků). Za v osmi hrající VŠE odpovídaly Hálová (23+13 doskoků), Misíková (14) a Lačná (10). Vítězky byly lepší z trojek (6-4), na doskoku (46-36) a díky širší rotaci zejména v produkci laviček (29-2).

Ve druhém ženském půlfinále se odehrálo největší drama dne. Pražská UK vystřelila v první čtvrtině do vedení 19-10 a ve druhé vedla až o 18. Ještě po třetí části byla vpředu o 14 bodů, ale pak zahájily Ostravanky velkou stíhací jízdu. Ač ve čtvrtém dějství ztrácely až 40-56, 2:15 do konce přirazily už na 57-58. Jenže Gallasová vzápětí posunula Pražanky, jež ve čtvrté čtvrtině stihly pouhých 6 bodů, na 60-57 a posledních 90 sekund už nikdo nedal ani bod.

Družstvo UK vedly Kučerová (19+17 doskoků) a Kolegarová (15). Za Ostravskou univerzitu byly vidět Busková (20) a Kubíčková (11+10 doskoků). Na straně vítězek byly body zpod koše (28-16), Ostravanky drželo šestkové zřídlo (14-5).

V prvním semifinále mužů se nejdřív odehrál nízkorozpočtový první poločas (33-31 pro Masarykovu univerzitu), ovšem ten druhý byl už zcela v režii Brňanů (52-27), kteří se výrazněji utrhli už ve třetí části. Dali víc trojek (10-8), bodů z druhých šancí (15-6) a zejména měli ničivou lavičku (52-8). Brno mělo kvartet dvojciferů v Kubínovi (31+14 doskoků, trojky 6/5), Strašákovi (13+10 doskoků), Szarowskym a Plešingrovi (po 12), za z pole jen 25procentní VŠE se stejně prosadili jen Randuška (20) a Pokorný (19).

Druhé mužské semifinále bylo jasnou záležitostí domácí UP už po první půli. Ve druhé čtvrtině Hanáci z 20-14 zvedli kotvy a bratři Klepačové s Žákem je vynesli až do bezpečného vedení 45-22, aby zbytek utkání už domácí bez potíží kontrolovali.

Oba Klepačové doručili v dresu vítězů po 19 bodech, Žák přidal 17. Za z pole jen 28procentní pražskou UK kladli chabý odpor Tax (13) s Hartigem (11). Hanáci v kulise 200 diváků statisticky nejvíc čněli v trojkách (11-6).

Autor: CZ BASKETBALL