Diego: Španěl s úzkou vazbou na české hvězdy

Po nejúspěšnější dekádě v historii basketbalu samostatné ČR se s týmem rozloučil trenér Ronen Ginzburg, který však nadále zůstane v roli externího konzultanta národního týmu mužů. Novým hlavním trenérem mužské reprezentace se stal Španěl Diego Ocampo, který má zkušenosti z nejvyšší španělské i německé ligy.

V České republice je španělská trenérská škola zatím spíše neznámá. Španělské týmy přitom dlouhodobě dominují evropským soutěžím a jejich reprezentace poslední dvě dekády patří nejen mezi evropskou, ale celosvětovou špičku ověnčenou tituly z MS, ME i OH.

V minulých letech byl k vidění výrazný nárůst španělských koučů například v německé první lize. V ČR dosud působili zahraniční kouči hlavně z balkánských zemí nebo z Izraele, případně ze sousedního Slovenska.

Nejbližším cílem nového reprezentačního kouče je postup na mistrovství Evropy v roce 2025. Ve střednědobém horizontu půjde zejména o pokračující začlenění mladých hráčů do seniorské reprezentace. Ocampo je z předchozích působení znám jako trenér, který dokáže výborně pracovat s mladými nadějemi a dále rozvíjet jejich dovednosti. Důraz ovšem klade i na dobrou obrannou práci a týmové pojetí.

„Diego je skvělá volba pro naši reprezentaci. Přináší roky zkušeností z nejlepších lig v Evropě, skvělou basketbalovou knowledge i reputaci jednoho z nejlepších trenérů na rozvoj mladých hráčů, což je něco, co naše postupně se omlazující družstvo bude potřebovat. V neposlední řadě má skvělý vztah s některými našimi hráči. Jsem si jistý, že se bude snažit aplikovat v posledním desetiletí tolik úspěšnou 'španělskou cestu', a musím říct, že se těším, až ho uvidím v akci a naváže na skvělou práci, kterou odvedl Neno Ginzburg,“ uvedl Jakub Kudláček, ředitel mezinárodního skautingu klubu NBA Charlotte Hornets.

S trenérským stylem Diega Ocampa se už blíže seznámili někteří hráči českého týmu. Ve Španělsku pod ním hrál jak Tomáš Satoranský, tak později i Vít Krejčí. Trénoval ale například i Kristapse Porzingise nebo Marca Gasola, z nichž se následně staly hvězdy NBA.

„Diego Ocampo je pro mě basketbalový mentor, který na mě měl obrovský vliv v mojí profesionální kariéře. Měl jsem možnost s ním pracovat mezi 17. až 22. rokem. Jeho angažování do role hlavního reprezentačního trenéra je pozitivní zpráva nejen pro naplnění našich týmových cílů, ale i pro budování a začlenění nové generace hráčů do naší reprezentace,“ řekl k angažování nového trenéra reprezentace rozehrávač Tomáš Satoranský.

Mezi dlouhodobé priority Diega Ocampa patří snaha o postupnou implementaci nové basketbalové kultury a nastavení prostředí napříč reprezentačními výběry i v rámci realizačního týmu.

“Jsem rád, že jsem s Diegem pracoval už v minulosti. Je zastáncem tvrdé práce a rychlého basketbalu, takže si myslím, že se k našemu týmu skvěle hodí. Těším se na spolupráci v budoucnu a doufám, že budeme moc dále posouvat český basketbal,” doplnil jediný Čech aktuální hrající v americké NBA Vít Krejčí.

 

Kdo je Diego Ocampo?

Diego Ocampo se narodil 9. října 1976. S trénováním začínal na počátku tisíciletí a přes druhou španělskou ligu se dostal až do ACB ligy, v níž prošel mnoha týmy. Kariéru Ocampo začal jako asistent u týmu AB Ourense v nižší soutěži, kde strávil dvě sezony. V roce 2004 se stal asistentem trenéra v C.B. Tarragona ve druhé španělské lize. Následně jako asistent v sezoně 2007/2008 nakoukl i do ACB ligy v týmu Girony. Dalších několik sezon jako asistent působil v celku Sevilly, kde měl možnost čerpat zkušenosti od trenérů jako Joan Plaza či Aíto García Reneses.

V červenci roku 2014 si jej zvolil hlavním trenérem prvoligový klub UCAM Murcia, v týmu vydržel rok a další sezonu trénoval jako hlavní trenér CB Estudiantes. Od roku 2016 do února 2018 byl trenérem v Joventutu Badalona a krátce i v Manrese, následně do roku 2020 koučoval druhý tým Barcelony, poté se mihl i na střídačce Zaragozy. První zahraniční angažmá si vyzkoušel v německém týmu Frankfurt Skyliners v roce 2021, vydržel tam do března 2022.

Ocampo se dostal i ke kormidlu mládežnických reprezentací Španělska, s nimiž slavil medailové úspěchy. V roce 2009 se španělskou reprezentací U16 vyhrál mistrovství Evropy. O rok později vedl španělskou U17 na MS v Hamburku a v roce 2011 dovedl opět španělskou U16 ke třetímu místu na ME v České republice v Hradci Králové a v Pardubicích.

 

 

Autor: CZ BASKETBALL
Reklama
Týden basketbalu na ZŠ