Defenzivní koncert posouvá Nymburk do čtvrtfinále Europe Cupu!

Basketbalisté Nymburka dál navyšují hranice nemožného. Když se zdálo, že víc než zavřít španělskou Zaragozu na 64 bodech už nejde dosáhnout, vybičoval se tým kouče Tabelliniho k eliminaci pátého celku silné turecké ligy na jeho hřišti na pouhých 55 bodů, když ani v jedné čtvrtině neinkasoval víc než 15!

Čtvrtým triumfem v řadě (55-69) si v hale Manisy už kolo před koncem osmifinálové skupiny řekl o postup do čtvrtfinále Europe Cupu FIBA a po VTB lize, Eurocupu a Lize mistrů tak dosáhl na tuhle metu v další evropské soutěži.

Jediným temným stínem utkání se může stát zranění pravého kolena křídelníka Svejcara z konce první čtvrtiny, kdy český reprezentant musel odstoupit už po čtyřech minutách ve hře.

Jeho druzi zápas po úvodních dvou trojkách domácích zahájili dle svých zvyklostí nesmlouvavou defenzivou, která téměř neprodyšně uzamkla podkošové území a nutila soupeře do lepších i horších trojkových pokusů, navíc úspěšně čistila obranný doskok. Vzhledem k tomu, že sudí nechávali obě obrany takřka beztrestně používat prakticky cokoli proti nájezdům pod koš, byla tahle disciplína v utkání určena jen těm nejodvážnějším z odvážných.

Nymburku při pevné defenzivě stačila tu a tam jedna trojka, brejk nebo útočný doskok pivota Mathona, aby uhrál vyrovnanou úvodní čtvrtinu. V úvodu té druhé se skvěle uvedl zpod koše nový pivot Sanders, pět bodů přidal opět hojně využívaný Tůma a po šňůře 0-11 se Nymburk utrhl až na 16-23. Od vedení 18-26 sice přestal skórovat, zatížily ho některé ztráty a domácí se na maximální sílu probili ke snížení na poločasových 27-28, ale při 25procentní palbě z pole se na to museli enormně nadřít.

Ve třetí čtvrtině se Nymburk začal trojkami trhat až na hranu deseti bodů, navíc předvedl i několik parádních kombinací až do koše a domácí se drželi jen díky několika trefám po útočných doskocích. Rozhodovala tak až poslední čtvrtina, v níž domácí brzy nabrali čtyři fauly, a když se Polabané po dalším úžasném defenzivním úseku s výpomocemi ze všech možných i nemožných pozic znovu přiblížili k vedení o deset, už Manise nepomohlo ani zagresivnění obrany, které Nymburku dávalo trestné hody.

Mathon z šestek po útočném doskoku a Tůma svou další trojkou získali hostům vedení 44-58 6 minut do konce a zbytek zápasu už jejich tým zkušeně kormidloval k postupové výhře.

Gordon vedl vítězné úsilí 15 body a 6 asistencemi, Mathon přidal 11 bodů a Sanders se uvedl 7 body za 9 minut. Z pole lepší Nymburk (v procentech 28-40) zasíťoval víc trojek (31/5 - 32/10) a měl také víc doskoků (24-31, útočné 10-10, body z nich 10-16).

Ondřej Sehnal (rozehrávač ERA Basketball Nymburk): „Předvedli jsme velmi dobrý kolektivní výkon. A to hlavně v obraně. K tomu se připojilo i to, že oni nedali ani nějaké volné střely. Po těch prvních dvou trojkách pak hodně dlouho nic z dálky netrefili. Dobře jsme zacpávali „bednu”, pak jsme dobře rotovali. Sami jsme se v útoku sice také trápili, ale nenechali jsme se atmosférou strhnout na negativní stranu. Dokázali jsme se udržet u naší hry a našeho systému a nakonec nám tam něco padlo a dovedli jsme to k výhře a k postupu. Z něho máme velkou radost.”

Jakub Tůma (rozehrávač ERA Basketball Nymburk): „Dnes jsme předvedli hodně dobrou obranu. Manisa má velmi dobré ofenzivní hráče, přesto jsme ji udrželi jen na 55 bodech. Dobře jsme zastavovali jejich nájezdy a pak jsme dobře rotovali ke střelcům na trojku. I proto měli tak špatnou úspěšnost. A z toho jsme vyráželi do rychlých protiútoků. Sice jsme tam měli několik zbytečných ztrát, ale nevadilo to. Jsme rádi, že jsme už postoupili. Nebylo to nic jednoduchého. Ani dnes to nebylo jednoduché, ale dobře jsme se připravili a zvládli jsme to.”

Autor: Redakce NBL