Další krušný eurovečer pro mistra i radost Hanáků

Šampion Kooperativa NBL už ví, že ho při druhé misi v Lize mistrů bude čekat extrémně těžká šichta. První domácí duel v soutěži proti francouzskému Dijonu dopadl pro Opavu při vysoké porážce 67-104 jen o kousek lépe něž ten první v Patrasu.

To další pohárový zástupce, Olomoucko, se při prvním domácím utkání v Alpe Adria Cupu radovalo, když složilo slovinskou Iliriji Lublaň 85-76. Nedaleko od velké loupeže pak bylo ve vstupní bitvě v Severoevropské lize Brno, nakonec ale padlo v Newcastlu 87-81.

Ztráty opět v hlavní roli

Slezané s Dijonem nedostali šanci ani na tu nejmenší zápletku, když hned od prvních minut nabrali manko a už za pět minut byli po pěti ztrátách zpět 3-17. Agresivně bránící hosté se prosazovali zpod koše i z trojek, po necelých sedmi minutách vedli 5-21 a ve 13. minutě už ujížděli s náskokem 11-31 k bezproblémovému vítězství. Poločas skončil v kulise 2000 opavských fanoušků 32-50, po třech čtvrtinách dělal rozdíl už více než 30 bodů (51-82).

Oslabené Opavě (bez Kouřila, Zbránka, Kvapila) chyběl zejména druhý rozehrávač, který by ulevil šéfrežisérovi Šiřinovi, který stejně jako jeho pobočník při řízení hry Farský ztratil sedm míčů. Celý tým se dostal na 25 (hosté 12) a byl to už čtvrtý z pěti posledních zápasů českého mistra s nejméně 20 ztrátami (po dvou v NBL i v Lize mistrů).

Dijon po opavských chybách vytěžil celkem 32 bodů. Lepší byl i z pole (v procentech 40-55), v trojkách (24/6 - 27/12), z brejků (5-19) a zpod koše (36-46). Slezany dvojciferně sytili jen Pecháček (14+7 doskoků), Švandrlík (14) a Mokráň (10+9 doskoků).

Kryštof Vlček (asistent BK Opava): „Z nepochopitelného důvodu jsme začali hodně měkce. Vyplynulo to asi z nějaké nervozity. Soupeř si udělal dvacetibodový náskok a my jsme byli zralí na ručník. Naštěstí se trefil Honza Švandrlík. Dobré minuty měl Kryštof Kavan. Ti nás trošku podrželi. Měli jsme pak docela dobrý vstup do druhého poločasu, kdy jsme stáhli náskok soupeře na nějakých patnáct bodů. Jenomže poté přišla šňůra hloupých ztrát a nesportovní faul. Soupeř začal svůj náskok navyšovat a s přehledem vyhrál.”

První skalp pro Hanáky

Kouč Olomoucka Hipsher vsadil v prvním domácím euroduelu na enormně úzkou rotaci pěti až šesti mužů a ti doručili očekávaný výsledek, zejména díky ovládnutí klíčové třetí čtvrtiny (26-14).

Hanáci se ujali vedení už v první desítce, ale největší škůdce z řad hostů, 21letý power forward Orel (autor 32 bodů), vracel hosty zpět a krátce jim pomohl i k obratu. Druhá část dlouho připomínala přetahovanou, než domácí zpod koše a po trojce Adamua unikli až na 42-34. Přelom poločasů opět patřil hostům, ale po jejich dorovnání na 44-44 REDSTONE zosnoval na vlně lublaňských ztrát rozhodnou šňůru 14-0, jež jej odpružila ke kýženému úspěchu. Šířeji rotující Ilirija ještě ze stavu 68-50 zkusila v posledních 11 minutách přirazit blíž, ale dostala se maximálně na devět bodů, což byl i finální rozdíl.

Olomoucko (bez Jenkinse) tlačili Shaver (24+6 asistencí), Bailey (20+11 doskoků a 5 zisků), McBrayer (15) a Adamu (13). Domácí si pomohli trojkami (30/10 - 22/3), větším počtem šestek (17-13) i nižší sumou ztrát (18-25), čímž vykryli deficit zpod koše (34-50) a na doskoku (34-43).

Andrew Hipsher (kouč BK REDSTONE Olomoucko): „Byl to pro nás náročný zápas, po lize jsme se museli rychle soustředit na jinou soutěž. V prvním poločase to bylo vidět, ve třetí čtvrtině se nám ale podařilo dát do hry více energie a právě v těchto minutách jsme získali rozhodující náskok. Byla to pro nás dobrá zkušenost a konfrontace se slovinským basketbalem, který má velkou kvalitu.”

Brno až do konce nahánělo Newcastle

Ráz zápasu Brňanů na půdě nejúspěšnějšího klubu britské ligy dala už první čtvrtina, v níž domácí před velmi solidní fanouškovskou kulisou tlakem do koše a také díky ztrátám soupeře utekli na 18-9 a v deváté minutě až na 26-14. Od té chvíle tak Brnu nezbývalo, než soupeře až do konce zápasu zkoušet dorovnat, což se místy i hodně dařilo.

Už v úvodu druhé čtvrtiny power forward Zdanavičius s rozehrávačem Šiškou přitáhli hosty na tři body a byli hlavním důvodem hratelného skore po první půli (45-39), ač po ní byl poměr ztrát 7-13 a bodů z brejků 19-2. Ve třetí desítce se Brno přiblížilo až na rozdíl bodu, načež Newcastle opět kontroval, ale i přes další brněnské ztráty nedokázal hosty setřást ani po 30 minutách (62-57).

Zásadní pak byl úvod čtvrté části, kdy opory domácích vygenerovaly až 12bodový náskok a Zdanavičius v tandemu s Leem, který tu převzal iniciativu, už dokázali v závěru jen mírně skore zkorigovat.

Brno (bez Krakoviče, Šimona Svobody) v utkání mocně táhl Zdanavičius (29+9 doskoků), činili se také Lee (17+9 doskoků), Šiška (12+10 asistencí) a Brown-Soares (12+8 doskoků). Jejich tým fatálně zaostal z brejků (29-2), o něco menší byl pak deficit v daných šestkách (20-11), na útočném doskoku (15-6) a ve ztrátách (8-19). To, co Brňany hodně drželo ve hře, byla vyšší úspěšnost z pole a také převaha z oblouku (5-8).

Autor: Redakce NBL