Chci vás pozvat na vážně dobrý basket

S RICHARDEM BÁLINTEM PLUS INFORMACE O VSTUPENKÁCH Když už se příslušné ročníky mladých lvů nedočkaly dva roky po sobě A-divizního evropského šampionátu U20, je tohle velmi dobrá příležitost, jak si vše vynahradit. 

”Já se na A-divizi těšil, stejně jako ostatní kluci. Na druhou stranu po tom roce prakticky bez reprezentačních turnajů si teď aspoň můžeme zahrát s kvalitními evropskými týmy, aby nám to ukázalo, jak na tom aktuálně jsme. Tuhle možnost jsme určitě uvítali, protože tu není další léto, kde by se nic nehrálo,” hlásí před hitovým European Challengerem v Brně (20.-25. července) rozehrávač Richard Bálint, který bude i přes svých 18 let věku jedním z tahounů českého týmu.

Hráč Basketu Brno, který bude při turnaji v hale na Vodové na domácí půdě, tušil, že se v létě nudit nebude, a to i po zrušení mládežnických EuroBasketů. Zaprvé se po sezoně připravoval s širším kádrem dospělé reprezentace. A zadruhé...

”Když bylo odvoláno mistrovství Evropy U20, o němž všichni nejdřív předpokládali, že se už letos uskuteční, čekal jsem, že místo něj něco jako týmové srazy budou. A ten challenger k tomu pak přišel jako taková třešnička navrch,” říká brněnský guard. 

Z aktuální skvadry Lukáše Pivody, jež vstoupí do turnaje v úterý duelem se silnou Itálií (17:30), patří ke zhruba polovině vyvolených, kteří v uplynulé sezoně mohli hrát soutěžní zápasy, a to díky působení v Kooperativa NBL. ”Za to jsem určitě hrozně rád, mohl jsem díky tomu nabírat zkušenosti a nemusel celý rok jen trénovat,” těší Bálinta, vedle nějž z národního výběru mělo zásluhou ligy mužů podobnou výsadu, byť s rozdílnou minutáží, ještě několik dalších borců jako ostravský Kevin Týml či nymburský František Rylich. David Böhm pak měl herní vytížení v NCAA a Ondřej Hanzlík ve španělské Baskonii. 

”Ostatní kluci hlavně trénovali, ale určitě to není tak, že by nic nedělali, navíc se hrály i nějaké přípravy,” věří Bálint, že tým i přes limitované možnosti bude herně dostatečně připraven. 

V rámci přípravy na European Challenger Pivodova družina dvakrát změřila síly s týmem Polska, jenž v dosud posledním vydání ME U20 v roce 2019 účinkoval v elitní divizi A. ”Obě utkání jsme vyhráli a snad si to přeneseme i na turnaj v Brně. Myslím, že po herní stránce jsme na dobré cestě,” soudí rozehrávač.

Tým je podle něj až na rozehrávače Marka Vyroubala, který se po řadě sezon bez jediného volného léta z letošní akce omluvil, v maximální síle, a proto se tuzemští fanoušci, kteří se po splnění covidových opatření do brněnské haly vydají, mají nač těšit.    

”Chtěl bych je pozvat na opravdu dobrý basket a zajímavé zápasy, které se odehrají, doufám, ve skvělé atmosféře,” říká guard před střety s aktuálně A-divizními celky Itálie, Španělska, Portugalska a Chorvatska (na poslední chvíli nahradilo Rusy), jež jako šestý do party doplní tým Albánie.

”Hlavně s Itálií a Španělskem to budou hodně atraktivní zápasy s klasickými účastníky A-divize, které nám ukážou, jak na tom jsme, a jak bychom v A-divizi dopadli.”

Syn kouče prvoligových Svitav Petra Bálinta má za sebou v pouhých 18 letech už velmi kvalitní průpravu mezi dospělými. Absolvoval velmi slušně první sezonu v NBL a k tomu jej loni i letos testoval v reprezentačních kempech i kouč dospělých lvů Ronen Ginzburg.

”Díky národnímu týmu jsem určitě získal hrozně moc zkušeností s tím, jak dospělý nároďák funguje, na hřišti i mimo, což je pro mě velká věc, a budu se to snažit přenést i teď do turnaje v Brně. A i díky působení v lize se v reprezentaci U20 cítím o dost jistěji. Zaklimatizoval jsem se v mužském basketu, osahal si fyzičtější hru a samozřejmě mám nové zkušenosti, protože jak po taktické stránce, tak i v jiných oblastech to je úplně něco jiného než mládežnický basket,” pochvaluje si teenager, který je v dospělé i juniorské reprezentaci využíván převážně na rozehře. 

”Jak ”Neno” Ginzburg, tak Lukáš Pivoda chtějí, abych hrál víc s míčem. A vlastně i celou mládež jsem byl na point guardovi,” odkazuje ke své oblíbenější pozici Richard Bálint. 

PROGRAM ČESKÉHO TÝMU NA EUROPEAN CHALLENGERU V BRNĚ

20. července s Itálií (17:30)
VSTUPENKY ZDE

21. července s Albánií (17:30)
VSTUPENKY ZDE

22. července se Španělskem (17:30)
VSTUPENKY ZDE

24. července s Chorvatskem (17:30)
VSTUPENKY ZDE

25. července s Potugalskem (17:30)
VSTUPENKY ZDE

Návštěva utkání je možná pouze s jedním z následujících potvrzení: 

1) Negativní výsledek PCR testu na covid-19 ne starší 7 dní
2) Negativní výsledek antigenního testu ne staršího 3 dnů
3) Plně dokončené očkování, od nějž uplynulo nejméně 14 dní
4) Prodělané onemocnění covid-19, kdy od prvního pozitivního testu neuplynulo více než 180 dní  

Autor: CZ BASKETBALL
Reklama
Chance 3x3 Tour 22