Chci pomoct, i mimo kurt. A jaký jed zvolí lvi?

Benjamínek českého týmu neprožíval v druhé polovině základní skupiny EuroBasketu osobně snadné dny. Po obrovském natěšení na svou první velkou reprezentační akci proti Nizozemcům odehrál šest minut, s Finy sedm a v postupové bitvě s Izraelem nebylo jeho číslo taženo vůbec.

Když však dnes byl z novinářského hloučku po prvním a jediném předzápasovém tréninku před osmifinále v berlínské aréně dotázán, zda je ze svého skromného času překvapen, odmítl si jakkoli stěžovat.

„Jsem rád za úspěch týmu. Jsem tu od toho, abych klukům pomohl. Musím teď pomáhat mimo hřiště. Rád bych to nějak vysvětlil, ale ani já nemám žádné informace,” řekl 22letý guard Oklahomy Vít Krejčí.

„Je trošku složité teď zůstat pozitivní, chtěl jsem klukům nějak pomoct. Bohužel se teď musím snažit pomoct spíš mimo hřiště, abych byl aspoň něčím prospěšný. Snažím se zůstat pozitivní a hecovat kluky aspoň v tréninku,” nevzdává jediný hráč NBA v národním týmu svou eurobasketovou misi.

Krejčí se dnes v brzkých ranních hodinách přesouval s týmem letecky z Prahy do Berlína a po náročném duelu s Izraelem tak neměl mnoho hodin na spánek. A to už od páté odpolední čekal na mužstvo první berlínský trénink.

„Brzké vstávání bylo těžké, ale po obědě jsme měli čas to dospat, takže se cítíme dobře. Super bylo, že v Berlíně pro nás přijel autobus hned k letadlu. Navíc v sobotu máme trénink až večer, takže se můžeme vyspat,” podotkl dnes vpodvečer Krejčí, který si na tréninku dával řádně do těla. „Potřeboval jsem po posledních dnech něco naběhat.”

Guard po čtvrteční show Tomáše Satoranského rovněž patřil k těm, kteří oceňovali, k jakému výkonu se jen tři týdny po vážném zranění kotníku vyhecoval lídr lvů. „Jeho návrat nám extrémně pomohl. Pro nás je nejdůležitější, že „Saty” je zdravý. Ve čtvrtek to i dokázal. Není určitě stoprocentní, ale i 80procentní je pro nás neskutečně důležitý. Je super, že je zpátky.”

I pozornost Víta Krejčího už se začíná magneticky poutat k nedělnímu nočnímu super mači (20:45) osmifinále mistrovství Evropy proti Řecku, vedenému zdánlivě nezastavitelným tankem a top skórerem turnaje Giannisem Antetokounmpem. Právě reprezentační guard s ním má z poslední sezony NBA největší zkušenost.

„Šmiknul proti nám asi pět trojek. Bude těžké se na něj připravit, ale skládat hlavy nebudeme. Jistě, když chce dát takový hráč 30 bodů, tak je prostě dá. Záleží ale na tom, jak je dá. Budeme radši, když nasází 30 bodů z trojek, než kdyby je dal ze smečí. Všichni víme, čeho je schopný. Skvělí hráči se brání těžko, i kdybyste se na ně připravovali třeba měsíc,” pokýve mladý lev hlavou směrem k 29bodovému průměru řeckého boha na aktuálním turnaji.

Podle Krejčího tkví kouzlo Antetokounmpa i řeckého týmu především v přechodu do útoku. „Když to Giannis vezme, tak to prostě napálí. Pro nás bude důležité jít i na útočný doskok, ale pokud ho nezískáme, tak se musíme rychle vrátit a ucpat „bednu”, aby tam Giannis nemohl nadriblovat a zasmečovat. Z toho dává tak 20 bodů za zápas.”

Jak se na tuhle dlouhorukou hříčku přírody chystá tým Oklahomy?

„Říkáme tomu „pick your poison” (zvol si svůj jed). Takoví hráči dají 30 bodů tak či tak, nedají se zastavit. Ale dá se ovlivnit, jak ty body dají. Když hrajeme proti Giannisovi, tak chceme, aby je dal přes nás v postavené obraně, při hře 5 na 5. Ne že jde do protiútoku a udělá eurostep. Když dá Giannis pět trojek, tak není tak nebezpečný, jako když dá deset smečí,” upozorňuje Krejčí.

Antetokounmpovi zatím na EuroBasketu nepadají trojky (12/2), ale dvojky (55/37) a šestky (45/38) má smrtící. „Víme, že není nejlepší střelec z dálky, ale jak jsme se v NBA přesvědčili, proti nám dal trojek pět. Nechceme ho nechávat střílet, ale ať radši střílí, než smečuje,” vyzývá Krejčí, podle nějž bude důležité stavět proti Antetokounmpovým brejkovým atakům i čyřčlenné obranné valy. „Vytvořit zeď, přes kterou nedokáže proběhnout. Jeden hráč ho zastavit nedokáže, musíme ho zastavit jako tým. Navíc hřiště je ve FIBA basketu menší a on má míň prostoru. No, ale těch 30 bodů na zápas stejně dává. Bude to těžké, ale věřím, že se na něj pořádně připravíme.”

Berlínská aréna se dnes Vítu Krejčímu na první dobrou zamlouvala. „Padá to tu, což je hlavní. Doufám, že to bude padat všem. Myslím, že koše jsou úplně stejné jako v Praze. Je fajn, že jsme tu mohli mít před zápasem aspoň ten jeden trénink,” odfoukne si nejmladší z lvů.

Autor: CZ BASKETBALL
Reklama
Detail článku - Kooperativa