Češi favorizované Litvě vzdorovali do posledních vteřin

Čeští basketbalisté dnes poprvé v rámci kvalifikace o mistrovství světa 2023 nastoupili v domácím prostředí. V Opavě vyzvali tradičně silného soupeře Litvu. Zatímco Češi v prvním kole těsně nestačili v Bosně a Hercegovině na domácí výběr, Litevci s přehledem porazili Bulharsko. Dnes na ně ale čekalo pověstné opavské peklo, jakkoliv bylo sníženo na maximálně 1000 fanoušků.

V základní sestavě českého týmu nastoupil domácí a dnes se s reprezentačním dresem loučící rozehrávač Jakub Šiřina. Češi opět jako v Bosně a Hercegovině vstoupili do zápasu dobře a aktivně na útočné polovině, jakkoliv jejich hra byl nyní pestřejší a nespoléhala pouze na střelbu za tři body. Také Litevci se nenutili do dlouhých střel. Proti nižší české sestavě hráli trpělivě do podkošového prostoru.

Výšková převaha se opět projevovala na doskoku. Litevci získávali další možnosti zakončení a sedmibodový náskok domácích tak rychle vzal za své. Hostům dodal další klid vstup Kuzminskase na hřiště. Dva fauly si navíc připsal Petr Bohačík a trenér ho raději stáhl. Právě asi největší hvězda dnešního litevského týmu Kuzminskas odstartoval trojkou na začátku druhé čtvrtiny dobrou pasáž svého týmu.

Do toho bohužel zapadlo i zranění Davida Jelínka, pod něhož při střele vstoupil obránce a on mu došlápl na nohu, aniž by tento zákrok byl potrestán. Po dalším neodpískaném faulu na Kyzlinka v přechodové fázi dostala česká lavička technickou chybu. Litevský náskok atakoval dvoucifernou hranici. Po ataku soupeře loktem do obličeje musel vystřídat Martin Peterka. Byli to ale Češi, kdo sbíral fauly. Po tom nesportovním Jaromíra Bohačíka zakončili Litevci čtyřbodovou akci. Když ani Ondřej Sehnal nebyl při posledním střeleckém pokusu poločasu faulován, byl rozdíl ve skóre 13 bodů.

Lvi se během poločasové přestávky snažili přizpůsobit tvrdosti soupeře. Zápas se proměnil v boj o každý kousek prostoru na hřišti. Češi měli šanci přiblížit se ve skóre, ale technickou chybu soupeře nepotrestali a z následného útoku vyvstala útočná osobní chyba a ztráta míče. Litevci navíc tuto pasáž potrestali trojkou. Čechy to ale nezlomilo. Po ziscích rychle vyráželi dopředu. Bohužel ani druhou technickou chybu soupeře nepotrestali, ale z následného útoku dotáhl Martin Peterka domácí na rozdíl čtyř bodů.

Stejnému hráči byl na úvod čtvrtého dějství odpískán útočný faul, celkově čtvrtá osobní chyba. Byl tak už druhým českým pivotem, nad níž visela hrozba předčasného konce v zápasu. Jeho útočné úkoly na sebe vzal Palyza. Košem s faulem a trojkou skóre vyrovnal. Dalším pivotem se čtyřmi fauly se rychle stal Kovář. Trojka Kyzlinka dostala Čechy po dlouhé době do vedení, ale Litevci na druhé straně opláceli stejnou mincí.

Češi se drželi na dostřel, ale ztráty v útoku je limitovaly od ataku vedení. Po své další trojce tak Litevci do poslední dvouminutovky vstupovali s výhodou pěti bodů. Jaromír Bohačík dal trojkou ještě domácím naději, ale další ztráty je o ni připravili. Skóre uzavřel trojkou od půlky Kuzminskas.

Česko – Litva 66:74 (23:19 32:45 50:54)
Kyzlink 21, Bohačík J. 13, Peterka 9, Palyza 6, Sehnal 5, Bohačík P. 4, Šiřina, Puršl, Kovář a Jelínek po 2, Vyoral 0 – Kuzminskas 13, Echodas 12 bodů a 11 doskoků, Zukauskas 11
TH: 9/15 – 14/19
Trojky: 5 – 6
Doskoky: 39 – 45
Zisky: 6 – 5
Ztráty: 13 – 16
Asistence: 11 – 16
Fauly: 21 - 21

Ronen Ginzburg: „Celkově jsme tohle utkání prohráli, ale myslím, že na naši hru můžeme být v tomto kvalifikačním okně hrdí. Není tajemstvím, že jsme měli nevyváženou sestavu. Přesto jsme odehráli dva vyrovnané zápasy. V závěru jsme ale udělali chyby, které nás v končeném důsledku stály vítězství. Velkou ztrátou pro nás bylo zranění Davida Jelínka. Všichni ví, jak byl pro naši hru v Bosně důležitý. Doufám, že bude brzy v pořádku. Znovu ale musím zopakovat, že jsem pyšní na své hráče i na opavské publikum za to, co tu dnes předvedli. Víme, že potřebujeme dvě vítězství, abychom postoupili. Hráčům za toto okno patří velký respekt.“

Autor: CZ BASKETBALL
Reklama
Zkouška hejty