Cenný turecký skalp pro U16

Druhá prověrka dnes čekala na české basketbalisty do 16 let v rámci Challengeru v Srbsku. Los úvodu turnaje připravil svěřencům trenéra Františka Róna opravdu pekelný start. Zatímco včera lvi vzdorovali domácímu výběru, dnes je vyzvalo Turecko.

Oba celky nastupovaly do zápasů v rozdílném rozpoložení. Češi i přes veškerou snahu nedokázali eliminovat sílu domácích a podlehli jasně o 31 bodů. To Turci si ve svém prvním zápase na turnaji poradili s Belgií. No a právě na vítězné vlně vstoupila turecká reprezentace i do dnešního utkání. Než se mladí lvi stačili rozkoukat, už ztráceli deset bodů.

Jenže bylo vidět, že Češi se chtějí o dobrý výsledek poprat a nenechat soupeři nic zadarmo. Předvedli šňůru 11 bodů a rázem se dostali do vedení. Bylo důležité, že si nenechali ujet zápas hned v jeho začátku. Důležité pro další průběh střetnutí bylo, jak se vypořádají se hrou ve vymezeném území. Tam lze totiž hledat hlavní příčinu včerejší vysoké prohry.

Lvi se ale poučili. Během prvního poločasu se oba celky vystřídali ve vedení. V polovině druhé desetiminutovky se ho ujali Češi a už ho nepustili. To zejména díky zlepšené hře na doskoku, kde v prvním poločase dokázali zvítězit a na konci zápasu byl statistika prakticky vyrovnaná. Stejně jako u bodů z vymezeného území.

Češi se snažili o rychlou hru, aby díky protiútokům získávali snadné body. To se jim hodně dařilo po změně stran, kdy se ujali dvouciferného vedení. V tu chvíli vypadlo vše velmi dobře. Lvy ale srážely ztráty, kdy se dnes opět dostali na 20, ale především Turci byli v trestání chyb nekompromisní. Po ztrátě českého týmu zaznamenali 25 ze svých 67 bodů.

Když začali Turci dotahovat, mohla českým basketbalistům podrazit nohy úspěšnost trestných hodů. Naštěstí ani soupeř v této disciplíně nezářil a v postupném útoku se pod tlakem české defenzivy dostával ke střelbě z krkolomných pozic. Lvy tak soupeři nedali moc šancí, aby koncovku ještě zdramatizoval a zaslouženě si připisují cenný skalp.

Stejně jako ve včerejším zápase, i dnes bodově exceloval Josef Svoboda, který dokonce překonal třicetibodovou hranici. Druhým dvouciferným střelcem byl Mikuláš Kramosil. Turnaj pokračuje už zítra, když Češi od 17:30 vyzvou Izrael.

Turecko – Česko 67:73 (22:22 39:41 49:56)
Aksu 15, Sivas a Dogan po 11 – Svoboda 31, Kramosil 15, Zvolánek 7, Lízálek a Žižka po 5, Koppke a Smažák po 4, Střílka 2, Švábík, Henzl a Gale 0
Fauly: 20 - 21

Mikuláš Kramosil: "Do zápasu jsme naskočili špatně. Rychle jsme prohrávali o deset bodů, ale pak jsme se zvedli. Měli jsme jedenáctibodovou šňůru a dostali se do vedení, o které jsme už do konce zápasu nepřišli. Ve druhém poločase jsme si vytvořili desetibodový polštář, který se nám podařilo udržet až do konce. Dokázali jsme docela dobře ubránit Turky pod košem, odkud nám dali jen 36 bodů, což byl úspěch. To byl klíč k vítězství."

Autor: CZ BASKETBALL