Bojovali, ale dostali stopku

Poprvé na letošním EuroBasketu neměli čeští basketbalisté výhodu domácího prostředí. Z pražské O2 areny se přestěhovali do Berlína, aby zde odehráli osmifinále turnaje proti Řecku. Tedy proti soupeři, který je veden světovou megastar a letos na mistrovství Evropy ještě nenašel přemožitele.

Řecký favorit do utkání vstoupil ve velkém stylu. Češi se v obraně snažili soustředit na Janise, kterého od začátku dostal na starosti Martin Kříž. On ale svou vytvářel prostor pro ostatní. To mu zkraje šlo lépe než střelba. Řekové se dostali až do desetibodového vedení. České barvy v ofenzivě drželi bodově pivoti. O prvních osm se postaral Veselý a desátý z dopichu přidal Balvín. Trojky Satoranského s Hrubanem vrátily Čechy do hry.

Na závěr první čtvrtiny ještě dostali Řekové technickou chybu, kterou potrestal Hruban. Řekové úsek bez své největší hvězdy zvládli velmi dobře. Hráli více týmově a hrozili hodně z perimetru. Vedení se přelévalo z jedné strany na druhou a ve vzduchu byla otázka, kdo jako první svému soupeři výrazněji odskočí. Češi se snažili soupeře v ofenzivě dostávat do těžkých pozic. Časti se jim podařilo řecký útok ubránit do posledních sekund.

Do poločasové pauzy se ani jednomu týmu odskočit nepodařilo. Závěrečná minuta ale lépe vyzněla pro český tým, když především z rukou Patrika Audy padaly do řeckého koše důležité body. Češi ze zápasů v pražské základní skupině věděli, jak důležitý je vstup do druhé půle. Ten jim v porovnání se přechozím průběhem turnaje relativně vyšel na obranné polovině.

Horší bylo trápení v ofenzivě. Během pauzy jako by ztratila něco ze svého rytmu. Dojem vylepšil trojkou Bohačík. Problém pro trenéra Ginzburga nastal ve chvíli, kdy si klíčový hráč Jan Veselý udělal třetí osobní chybu. Češi vůbec ve třetím dějství sbírali hodně faulů a Řekové tak měli často výhodu trestných hodů. Dalšího hluchého místa v české ofenzivě využil soupeř, ale drobný český náskok zlikvidoval.

Lvi se potřebovali chytit na obranném doskoku. Řekové získávali mnohem víc druhých šancí než v prvním poločase. Místo toho přišel boj na doskoku útočném. Po něm uzavřel třetí čtvrtinu dalekonosnou trojkou Kyzlink. Závěrečnou čtvrtinu bohužel začal lépe soupeř. Šňůra 6:0 ho dostala do vedení. Utnul ji až trojkou Hruban. Tím Řeky bohužel jen přibrzdil.

Řekové se rozjeli. Bohužel jediný, kdo sbíral fauly, byli čeští hráči. Rozhodčí první řecký zapískali až po polovině čtvrtiny. To už ale měl soupeř velký náskok. Řekové si zkušeně hlídali vedení. Janis trefil svou první trojku v zápase. Řekové poprvé od úvodu zápasu šli do dvojciferného vedení. Češi ale nic nevzdali. V útoku pod košem úřadoval Balvín. Po koši s faulem Veselého a trestném hodu byl rozdíl pětibodový.

Bohačíkovi ale trojka do koše nespadla. To Janisovi ano a bylo rozhodnuto. Krejčí ještě trojkou snížil, ale už bylo jasné, že osmifinále je pro Česko na letošním EuroBasketu konečná.

Řecko – Česko 94:88 (20:20 41:45 63:67)
Antetokounmpo G. 27 bodů a 10 doskoků, Calathes 14, Papapetrou 13, Sloukas 10 – Veselý 21, Hruban 17, Auda 12, Bohačík 11, Kyzlink 6, Satoranský 3 body a 17 asistencí, Sehnal a Krejčí po 3, Peterka a Kříž 0
Fauly: 17 - 24

Tomáš Satoranský: „Jsem opravdu hrdý na náš tým, i ten trenérský, na to, jak jsme dnes hráli proti favoritovi tohoto turnaje. Byl to náš nejlepší zápas na EuroBasketu, měli jsme dobrou strategii i defenzivní nastavení po první tři čtvrtiny. Podle plánu jsme stavěli zeď proti Giannisovi, protože on je neskutečný atlet v přechodové fázi. Taky jsme museli něco riskovat, kdy jsme dávali otevřenější střely jiným hráčům, z nichž někteří byli schopní se trefovat. Řecko si zasloužilo postup, ale my jsme mu dali boj a na to můžeme být hrdí. Jistě by bylo lepší, pokud bychom dokázali hrát naši hru od začátku turnaje, ale ten je vždycky opravdu složitý, protože dnes každý tým hraje výborný basket.”

Ronen Ginzburg: „I já jsem pyšný, jak náš tým hrál, dokázali jsme splnit náš herní plán na 80 až 90 procent, donutili jsme Řecko střílet víc trojek než dvojek a s jeho 31procentními trojkami můžeme žít. V závěru ale menší chyby a možná i únava některých hráčů napomohla k tomu, že Řecko došlo k výhře. Jsem pyšný na celý náš tým, který celý turnaj zažíval velké problémy. Jsem si jistý, že s plně zdravým Tomášem Satoranským, nebo i s šedesátiprocentním bychom dnes nečelili Řecku, ale jinému soupeři a postoupili bychom. Takový je ale někdy život.”

Autor: CZ BASKETBALL