Bez střelců Nymburk doma podlehl Bilbau

Dvojitou bolestí skončil pro české šampiony první večírek v Lize mistrů v této sezoně. Individuálně skvěle vybavenému španělskému Bilbau stačili jen zhruba třicet minut a na pražské domácí půdě mu podlehli 54-68, navíc už v úvodu utkání přišli o prvního rozehrávače Stokese.

Ultra defenzivní první poločas (33-30, Lockett 10, Benda 8, nikdo další ani 5 bodů, Nymburk z pole o deset procent lepší, doskoky 26-17, body laviček 22-10) hrál o poznání víc do not Nymburku, který se zprvu velmi těžko prosazoval k zakončením, zvlášť když už po třech a půl minutách musel odstoupit se zřejmě vážně zraněným kolenem rozehrávač Stokes.

Své první minuty v nymburském dresu tak mohl odehrát po roční zdravotní odstávce další americký dirigent Gibbs. Ten se sice v první půli nechytil střelecky, ale bleskovým pohybem po hřišti alespoň naznačil svůj potenciál.

Jeho tým si vydřel vedení 16-10, ale Bilbao, jež do půle drželo hlavně pět trojek (domácí 3), se šňůrou 0-8 protlačilo do konce prvního dějství k obratu na 16-18.

Český mistr měl po úvodní části při volnějším metru jediný faul a ještě po 17 minutách dva, závěr poločasu ale sudí zpřísnili kritéria a poměr faulů tak byl po 20 minutách 6-9.

Domácí díky ohromné poločasové převaze z druhých šancí (11-0 z útočných doskoků 7-5) i ve druhém dějství udržovali mírný náskok, který po jednom pětibodovém útočném pobytu díky rychlému protiútoku a využitému útočnému doskoku po minuté šestce narostl až na 31-22.

Třetí čtvrtina se pro domácí proměnila ve velké ofenzivní trápení. Málokdo se trefil z větší dálky, přidávaly se další ztráty, guardi na perimetru většinu útoků prodriblovali na místě a na nájezdy byli hosté připraveni. Sami se navíc zejména v úvodu druhé půle začali dostávat z podkošových kombinací ke snadnějším zakončením, za čtvrtinu navíc měli jediný faul a i díky pětiminutovému nymburskému suchu odskočili na 41-47.

Poslední čtvrtinu hosté otevřeli dvěma trojkami a při trvající ofenzivní marnosti domácích, kdy celý zápas nebyl téměř znát první pivot Watson, už díky individuální zručnosti jen navyšovali svůj náskok.

Nymburk měl v kulise 1050 fanoušků na pražské Královce jen dva dvojciferné střelce v Lockettovi (12) a Bendovi (10), kteří ale většinu bodů vytěžili už do poločasu. Domácí se opřeli o body lavičky (31-24), ale jinak v důležitých číslech zaostávali - v trojkách 6-8, v bodech zpod koše 18-28, ve ztrátách 18-8, navíc Bilbao nakonec dorovnalo i druhé šance (13-11 z útočných doskoků 14-11).

Martin Kříž (forward ERA Basketball Nymburk): „54 bodů doma je v Lize mistrů problém, zatím se v útoku trápíme. Dnes jsme až moc driblovali, balon nelítal, přitom když se rozběhneme, nebo v přechodové fázi zahrajeme pick-and-roll a míč letí ze strany na stranu, je pokaždé někdo volný na střelu, nebo z toho vzejdou další výhodné situace k nájezdům nebo střelám. V obraně je 68 bodů, kdy v minulé sezoně jsme i v české lize dostávali 85 nebo 90, v pořádku a právě obrana by nás měla v této sezoně zdobit. Nechci se vymlouvat, ale vliv určitě má velká změna oproti loňsku, kdy máme šest nových cizinců i nového trenéra a jiný systém. Nějakou dobu to sehrávání bude trvat, jen doufám, že co nejkratší, protože formát základní skupiny není ideální a každá další prohra nás může stát postup dál. Byl to ale první zápas a čeká nás dalších pět utkání, která budou otevřená, a já pevně věřím, že 54 bodů v útoku nebude náš standard.”

„Opět můžeme litovat třetí čtvrtiny, která nás trápí dlouhodobě, a dnes skončila minus sedm. Pět minut jsme tu nedali koš a to je na takové úrovni problém a nemůžeme si to dovolit. Bylo tam i hodně ztrát, i těch zbytečných, které ale zase pramenily z toho driblování na místě. Míč prostě musí rychle lítat. Další věc je, že za poslední tři zápasy máme trojky asi osmnáct procent, což na téhle úrovni taky není dobré. I to je ale dané tím, že si nevyhovíme v útoku a nepustíme si ten balon dokola, a když máme volnou střelu, nezvedneme ji a snažíme se hrát až pod koš. Věřím ale, že si útok brzy sedne, zlepší se a s tím, co předvádíme v obraně, bychom pak mohli hrát pěkný basket.”

Petr Benda (power forward ERA Basketball Nymburk): „Turecký Bahcesehir se podle posledních informací topí v problémech, má několik zraněných a hraje asi v sedmi hráčích, Bilbao tak pravděpodobně je nejtěžší soupeř v naší skupině. Ve španělské lize zatím neprohráli, a vzhledem k tomu, že hráli třetí zápas za pět dnů, to bude kvalitní tým. Těžko jsme se proti němu prosazovali. Tak nízké skore v útoku jsme už dlouho neměli a doma musíme dát minimálně 70 bodů, i když se nám nedaří. V posledních patnácti minutách jsme se ale zasekli, přestali si dostatečně půjčovat míč, střely nebyly otevřené, stříleli jsme přes hráče a proti tak dobré obraně je to pak těžké. Naopak do poločasu, když jsme si to občas pustili a rozběhli se do protiútoku, tak jsme volných střel měli víc. Soupeř pak ale pozměnil obranu, od konce třetí čtvrtiny začal přebírat naše clony a my se zasekli. Začali jsme koukat, co vymyslí rozehrávač, jak najede do šestky, kam se ale soupeři stahovali a my pozdě přihrávali na perimetr. Když se zápas lámal, ten větší pohyb míče tam chyběl.”

„Pokud jde o nepadající střelbu z dálky, tak teď nemáme právě oslnivá procenta, přitom na tréninku nebo v některých přípravných zápasech naše úspěšnost nebyla špatná a dobré byly i pozice. Musíme zapracovat na konzistenci střeleckých výkonů. Poslední dva tři zápasy bohužel procento šlo dolů. A pokud jde o menší výraznost nového pivota Watsona, tak všech hráčů, kteří jsou po univerzitě v Evropě prvním rokem, se týká to, že je pro ně těžké se najednou přehodit na evropský styl, těžko se jim do toho zapadá. V přípravách nebo na tréninku dokazoval, že určitě bude platný, sílu pod košem má a dokáže jít i za doskokem. Dnes se ale potkal s opět o něco vyšší úrovní než v přípravě a je hrozně těžké tomu takhle najednou přivyknout. Dovednosti na to, aby to zvládl, ale má.”

Autor: Redakce NBL