Belgičané přitlačili v obraně a mladíci se trápili

Čeští basketbalisté do 16 let po jednodenní pauze na Challengeru v Srbsku podlehli Belgii. Dosavadní výsledky mohly mírně favorizovat český výběr, který si v úvodních třech zápasech na rozdíl od Belgičanů připsal jedno vítězství. Realita na hřišti ovšem byla jiná. Soupeř na palubovce dominoval a od začátku nenechal nikoho na pochybách, kdo že si dnes odnese dva body.

Mladí lvi se opět protrápili zápasem především v ofenzivě. Hlavně první poločas nebyl na útočné polovině zrovna nejpovedenější. Čechy hodně srážela úspěšnost střelby, když ta dvoubodová skončila na necelých 38 % a za tři body byli svěřenci trenéra Františka Róna úspěšní ze čtvrtiny. Ráz zápasu určil už jeho úvod, když Češi čekali čtyři minuty na první zásah.

Střelecká smůla sedla dnes i na jednoho z nejlepších skórerů napříč oběma Challengery B&C. Josef Svoboda zakončil utkání s devíti body a poprvé na turnaji se tak nepřehoupl do dvouciferné hodnoty. Trápil se především z vymezeného území, takže všechny jeho body padly po úspěšných trojkách. Místo nejlepšího českého střelce tak uvolnil Benjaminu Koppkemu. Vytáhlý čahoun s německými kořeny zapsal 17 bodů.

Především díky němu dokázali Češi poprvé na turnaji v prohraném zápase konkurovat z vymezeného území. Koppke všechny své úspěšné střely ze hry zaznamenal právě z bezprostřední blízkosti koše. No a protože nezačínal v základní sestavě, byla poměrně vyrovnaná i bilance obou laviček. Jakkoliv byl ofenzivní výsledek ovlivněn úspěšností střelby, nemohli se lvi dnes spolehnout ani na obranu.

Po změně stran už vypadalo utkání vyrovnaněji. Nebýt dalšího téměř čtyřminutového čekání na koš ve třetí čtvrtině, mohli si Češi připsat dílčí úspěch alespoň ve vyhraném druhém poločase. Na konec ale ztratili i ten rozdílem čtyř bodů. Turnaj zakončí zítra odpoledne proti Slovinsku, které dnes večer svede přímý souboj s domácím Srbskem o celkové vítězství.

 

Česko – Belgie 63:94 (8:21 22:49 44:73)
Koppke 17, Svoboda a Zvolánek po 9, Henzl 8, Smažák 6, Lízálek 5, Kramosil 4, Žižka 3, Švábík 2, Gale, Motyčka a Střílka 0 – Zecevic 23, Polet 22, Abelshausen 10
TH: 14/27 – 13/17
Trojky: 5 – 11
Doskoky: 38 – 47
Zisky: 9 – 10
Ztráty: 23 – 17
Asistence: 10 – 19
Fauly: 16 – 22

Pavel Smažák: „Do utkání jsme vstoupili s odhodláním, které však soupeř zlomil dobrou obranou a vysokým procentem úspěšnosti střel. To se pak táhlo celým zápasem a stálo nás to vítězství.“

Autor: CZ BASKETBALL
Reklama
Vstupenky Eurobasket