Beksa podruhé ve finále Alpe Adria Cupu!

Až nečekaně snadno si pardubická Beksa v semifinálovém duelu Alpe Adria Cupu poradila na levické palubovce s úřadujícími slovenskými šampiony ze Spišské Nové Vsi (101-78) a ve čtvrtečním finále (18:00 na huste.tv) coby obhájce trofeje narazí na domácí Patrioty, suverénního lídra pořadí slovenské ligy.

Beksa, hrající bez guarda Šafarčíka, v semifinále mírně zaostávala jen v prvních minutách. Pak ale podkošový tank Švrdlík a snajpr Svoboda zaveleli k obratu z 10-14 na 25-14 a i přes dotírání soupeře se Pardubicím povedlo dovézt tento náskok až do poločasové přestávky (49-39). Ani bod tu sice neměl na kontě lídr Vyoral, ale při širší týmové rotaci (9 hráčů proti 7 soupeře) jej hned 17 body zastoupila lavička (soupeřovi náhradníci bez bodu). Tým tu navíc dominoval z druhých šancí 15-4 a hned 14 bodů měl na kontě centr Vrankovič.

V úvodu třetí části musel po rychlých sedmi bodech odstoupit zraněný křídelník Potoček (byl ošetřen v nemocnici), ale Beksa už se nedala zastavit a na přelomu třetí a čtvrté části odskočila díky trojkám i útočným doskokům až nad dvacet bodů.

Střelecké pole vítězů vedli Švrdlík (21+7 doskoků), Michal Svoboda (15), Vrankovič (14), Pekárek (13+7 doskoků) a Walton (10). Bekse patřily lepší trojky (29/12 - 26/6), útočné doskoky (16-7) i body z nich (23-13), navíc náhradníci přispěli 48 body (u soupeře jen 4).

David Pekárek (křídlo BK Pardubice): „Rozhodl závěr prvního poločasu, kdy se nám podařilo udělat bodovou minišňůru, dostali jsme se na plus 10 a trošku se uklidnili. O přestávce jsme si k tomu v šatně něco řekli, protože náš výkon v první půli byl hrozně ospalý a nedůsledný, byli jsme všude pozdě. Ve druhém poločase jsme se konečně rozběhli a tomu odpovídalo i skore. Náš přístup se změnil, samozřejmě se projevilo i to, že soupeř hrál v sedmi lidech a už trošku nestíhal. Jakmile se rozdíl dostal na 20 bodů, už odešli i morálně a o to to pro nás bylo snazší. Hrát o medaile v Českém poháru a Alpe Adria Cupu bylo jedním z našich cílů do této sezony. Zatím je naplňujeme a ve čtvrtek se popereme o vítězství v evropském poháru.”

Dino Repeša (kouč BK Pardubice): „Po splnění cíle, kterým byl postup do FINAL 4, jsme chtěli udělat něco navíc - postoupit do finále. Začátek zápasu nebyl z naší strany moc dobrý, měli jsme problémy v obraně. Spišská Nová Ves měla jednoduché střely, hlavně pod košem nám dělal problémy Dennis. V dalších čtvrtinách už jsme hráli v obraně lépe, postupně jsme se zlepšovali. Škoda zranění Josefa Potočka, je to pro nás důležitý hráč.”

Michal Svoboda (křídlo BK Pardubice): „Určitě jsme spokojení, že jsme dokázali postoupit do finále. Přijeli jsme do Levic s cílem vyhrát. Po dlouhé cestě jsme nezačali úplně ideálně. Asi jsme také měli dost v hlavě, že soupeř hrál jen se sedmi hráči, možná nás to na začátku trochu ovlivnilo. První poločas nebyl ideální, ale potom jsme si v šatně řekli, že takhle se o trofej nebojuje! Ve druhém poločase už jsme hráli lépe a myslím, že jsme vyhráli zaslouženě, zápas jsme v podstatě kontrolovali.”

Autor: Redakce NBL