Beksa a Kolín složily lídry Slovenska a Rakouska

ECHO OSMIFINÁLE ČP A ČTVRTFINÁLE AAC Velké skalpy si v prvních utkáních čtvrtfinálových sérií Alpe Adria Cupu připsali na domácí půdě dva zástupci Kooperativa NBL.

Pardubice doma setnuly vedoucí celek slovenské ligy Spišskou Novou Ves (73-59) a Kolín po nebývalém obratu skolil šéfy Rakouska z Vídně (74-72). Hrálo se i o poslední vstupenku do čtvrtfinále Českého poháru a tu si zajistili Královští sokoli po domácím triumfu nad pražským USK 95-80.

Doskakovací fantom Vyoral nablížil Beksu k semifinále

Když rozehrávač Tomáš Vyoral, chlapík vykazující v NBL průměr necelých 5 úlovků v segmentu ukořistěných odražených střel na zápas, hned šestkrát vyčistí obranný doskok a k tomu získá i čtyři náboje pro druhé šance v útoku, už víte, že se hraje velký zápas. A ten se dnes na Dašické rozhodně hrál, neboť lídr slovenské ligy ze Spišské Nové Vsi není soupeř béčkové kategorie. Beksa si s ním ale zejména díky lépe zvládnuté druhé půli (41-32) dokázala v prvním čtvrtfinále Alpe Adria Cupu poradit a do odvety si po domácím triumfu 73-59 odnáší luxusní 14bodový polštář.

Pardubice měly silný start tažený guardem Šafarčíkem, jenže po parádní úvodní čtyřminutovce (15-2) se jejich útok zasekl a Spišská dvě minuty před poločasem stáhla manko na 28-27. Na doskoku dominující domácí ve třetí části pivot Rikič vytáhl až k náskoku deseti bodů, načež od něj převzal štafetu Vyoral, ale hosty se stále nedařilo setřást. Až na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny došlo na rozhodný trhák (61-48) a pak už si Beksa víc než nadějný náskok do odvety nenechala vzít.

Vyoral ji vedle 10 doskoků tlačil i 14 body, dvojciferně se přidali i Rikič (13+7 doskoků), Pekárek a Šafarčík (po 10). Jejich tým byl produktivnější z trojek (29/7 - 23/4) a ještě víc na doskoku (52-32, útočné 20-9, body z nich 20-6).

Dino Repeša (kouč BK KVIS Pardubice): „Jedním z klíčových faktorů byly doskoky. Proti tak silnému týmu, jakým je Spišská Nová Ves, jsme hráli s velkou bojovností, o čemž svědčí 20 útočných doskoků. Škoda, že jsme na konci nevyužili šanci vyhrát ještě vyšším rozdílem, několikrát jsme zbytečně ztratili míč - měli jsme zase 18 ztrát -, nebo jsme neproměnili jednoduché pozice zpod koše. Ale energie, zvlášť v obraně, se mi líbila. Kvalitní a dobře trénovaný tým Spišské Nové Vsi jsme udrželi na 59 bodech, s tím musím být spokojený.”

Mareš trumfovým esem velkého obratu

Křídelník Michal Mareš zažil během už téměř končící základní část NBL jen tři dvojciferné střelecké zápisy. Když se však v historicky prvním zápase Kolína v play-off na evropské scéně jeho tým trápil s péčí o míč i s palbou ze všech distancí včetně té podkošové, rozhodl se ukrojit si větší než běžný krajíc medvědího chleba a 18 body v klíčové druhé půli prvního čtvrtfinále Alpe Adria Cupu nasměroval svůj tým k velké dvacetiminutovce (44-30), jež rozhodla o obratu z 19bodové díry i o těsném, ale psychologicky důležitém vítězství nad lídrem rakouské bundesligy (74-72).

Jako by svázaní dějinnou chvílí se Medvědům od začátku nedařilo téměř nic, od střelby včetně té nejsnazší (do půle dva body zpod koše) přes obranný doskok proti urostlým vídeňským pivotům po ztráty plynoucí z nervozity. Skore 8-19 po první čtvrtině pak nevěstilo nic dobrého. Minutu do konce poločasu bylo však ještě hůř: 23-42. Game over?

Nikoli! Medvědi se ještě do poločasové sirény dvěma trojkami prokutali na 30-42 a v druhé půli už začali těžit z jen osmičlenné a fauly stále víc zatížené ekipy Vídeňanů, kteří zápas dohrávali s šesti provozuschopnými borci. Po změně stran vyhecovaní domácí přivřeli dveře v obraně a po bodově skromnější třetí čtvrtině (16-13) se vzedmuli k velkému finále.

Ve čtvrté části si GEOSAN pomohl více trojkami, probudili se i oba rozehrávači Číž se Šiškou a dvě minuty do konce už jejich tým po šňůře 11-0 obrátil na 70-69, aby nájezdem Číže získal těsnou výhru.

Kolín měl vedle Mareše (23, trojky 10/5) už jen jediného dalšího dvojciferu v Šiškovi (11). Soupeře přetlačil z trojek (30/11 - 23/7), manko naopak nabral zpod koše (22-34) a zatížilo jej i 17 ztrát.

Sokoli navzdory 23 ztrátám do čtvrtfinále poháru!

V basketbalu je to těžko uvěřitelná situace. Přesto k ní sem tam dochází. Ovšem vyhrát tak důležitý zápas, jako je osmifinále domácího poháru, rozdílem 15 bodů s 95 nastřílenými (95-80), ačkoli ztratíte 23 míčů, to už je na této úrovni skutečný majstrštyk. O to větší, že jeho autorům, Královským sokolům, se v této sezoně zatím jen jednou podařilo skolit na domácí půdě soupeře v rámci ligového kolotoče.

Dnes se jim ve vlastním stánku povedlo uspět v zápase, kdy na tom záleželo nejvíc, ač týmu proti USK opět chyběla hromada hráčů včetně klíčových opor (Mandalinič, Autrey, Svojanovský, Kábrt).

Chléb utkání se začal lámat v poslední pětiminutovce prvního poločasu, kdy domácí při ofenzivním strádání Sov vystřelili z 31-30 na 47-36. Ve třetí čtvrtině po několika minutách odporu hostů Sokoli čtyřmi trojkami vyskákali až na 70-52 a pak už jen kontrolovali postupovou výhru.

I přes 9 ztrát je vedl trojkami pohrdající rozehrávač Solevič (24+7 doskoků, 7 asistencí, dvojky 11/10, TH 6/4), dále pak Škranc (22), Peterka (15, trojky 6/5) a Šturanovič (11). Za Sovy (bez Vyroubala, Bátovského) se marně snažili Okauru (20+5 zisků), Pipes (14), Samoura a Vlk (po 11). Z pole přesnější Sokoli (v procentech 51-43) byli na výši na doskoku (48-26, útočné 13-10, body z nich 21-12), z trestné linie (21-11) i z trojek (10-7) a bohatě tak vyvážili i astronomický nepoměr ve ztrátách (23-9).

Autor: Redakce NBL