Balvín znovu vyzývá české trenéry a přivede mistry řemesla

Ondřej Balvín, Folimanka a trenéři, kteří ví, jak maximalizovat přínos pivotů v basketbalu. To je spojení, které už nějaký ten pátek funguje. A letos ještě před kvalifikací na MS a domácím EuroBasketem ožije znovu. Už tuto sobotu 11. června proběhne další „Den s Ondrou Balvínem“.

No a nebude jen ledajaký den. Bude naplněný novými informacemi, praktickými ukázkami a zkušenostmi k nezaplacení. Téma je jasné – jak využít pivota v současném basketbalu a jak ho připravit tak, aby maximalizoval svůj potenciál. Jak to víme? Díky zkušenostem z přechozích ročníků, protože pivot národního týmu do Česka zvučná trenérská jména rozhodně nepřivedl poprvé.

„Další ročník pro mě znamená hodně. Je vidět, že ten projekt funguje, má hlavu a patu a je o něj zájem. Z mé vlastní zkušenosti vím, že území pivotů mezi trenéry v Česku není zase tolik probádané území. Trenéři mají zájem se vzdělávat, což je důležité. Celkově poblíž není tolik kurzů, kde by se mohli takto specializovaně vzdělávat. Jsem rád, že ze strany trenérů je každý rok zájem,“ váží si Ondřej Balvín, že jeho Den už lze nazývat tradičním.

Také letos rezonují jména lektorů v basketbalovém prostředí velmi výrazně. Posuďte sami – Álex Mumbrú a Roberto Molina jako zástupci zahraniční školy. České trenérské prostředí bude zastupovat hlavní trenér BK Opava Petr Czudek. No a jako speciální host se zúčastní Ivan Trojan.

„Pivoti budou vždycky součástí basketu. Ať už nižší nebo vyšší, ale vždycky tam budou.“

Ondřej Balvín

„Álex Mumbrú je trenér, který mi nejvíc pomohl se hrou v low postu. Přijde mi, že v Bilbau jsem na tom byl právě v low postu nejlíp ve své kariéře. Ukazuje to, že hráčům rozumí. Roberto je můj osobní kondiční trenér přes léto. Aktuálně s ním teď pracuju. Toho člověka si vážím. Není to o tom, že by mi napsal nějaký program a hotovo. Je to člověk, který pomáhá s přípravou, která je přímo na tělo,“ popisuje Balvín, proč si ze zahraničí přivedl právě tyto dvě osobnosti.

Slova chvály ale má i pro Petra Czudka. Ten letos v Opavě ukázal, že práce s vysokým hráčem mu rozhodně není cizí: „Čouda je pan rozehrávač. Já jsem nikdy neměl možnost hrát s ním nebo proti němu, ale vím, co on byl za osobnost. On chápal, jak se spolupracuje s pivoty, což je z pozice rozehrávače vždycky důležité. Proto je to člověk, kterého jsem si chtěl přizvat.“

Současný hráč japonské Gunmy ví, proč se před pár lety do organizace specializovaného kurzu pustil. Jde mu o to, aby čeští trenéři dokázali co nejvíc pracovat s potenciálem pivotů. „Pivoti budou vždycky součástí basketu. Ať už nižší nebo vyšší, ale vždycky tam budou. Co se vyšších pivotů týče, tak jen hrozně maličko lidí v Česku k nim dokáže správně přistupovat. Je důležité, aby se s nimi mohlo pracovat. Třeba Čouda to tento rok skvěle ukázal s Markussonem. Byl hvězdou ligy, protože věděli, co umí a jak s tím pracovat,“ dává zářný příklad.

Pro všechny trenéry, kteří se registrují, je vstup zdarma. Účast je navíc započítána jako vzdělávací seminář pro obnovení trenérské licence. Program začíná v 9:30 a jeho konec je plánován zhruba na 16. hodinu. Registrovat se trenéři mohou do 9. června zde.

Autor: CZ BASKETBALL
Reklama
Hyundai i30