Balvín se nebojí války. Jelínek tuší překvápko

Tomáš Satoranský a Jan Veselý do Barcelony, Vojtěch Hruban do Londýna, Jaromír Bohačík do Bambergu, David Jelínek do Murcie a Ondřej Balvín do Prometeye. A to jsou možná krok od změny týmu i Martin Peterka a Tomáš Kyzlink. Nebývalý meziklubový pohyb si na historické léto českého basketbalu nachystala prakticky polovina aktuálního kádru národního týmu.

Jedním z nejzajímavějších transferů překvapil nejvyšší muž sestavy Ondřej Balvín, který na rok podepsal v ukrajinském BC Prometey, jejž vede reprezentační kouč Ronen Ginzburg, a jenž bude kvůli ruské agresi na Ukrajině působit v Rize, jako účastník lotyšsko-estonské ligy a také EuroCupu pod křídly Euroleague Basketball.

„Dělal jsem si srandu, že teď už musím „Nena” (kouče Ginzburga) plně respektovat a některé kecy už si budu muset odpustit,” usmál se 217 vysoký obr, který se do Prometeye přesouvá z japonské Gunmy, kde strávil poslední sezonu, včetně dvouapůlměsíční pauzy kvůli zranění palce u nohy.

Příchod do Ginzburgova týmu se ovšem neudál jen tak. „My už o tom vtipkovali dřív, že bychom se někdy mohli spojit i v klubu. Zlehka jsme se o tom bavili už loni po mém odchodu z Bilbaa, ale to byla spíš neoficiální komunikace. A až teď při červencovém okně světové kvalifikace mi trenér řekl, že by měl zájem. U mě zájem byl taky, protože jsem pod „Nenem” hrál vždy svůj nejlepší basket, a s klubem jsme se pak už dohodli,” popisuje jednání Balvín.

Ten sice původně plánoval pokračovat v kariéře v japonské lize, ale jeho Gunma váhala a nakonec podepsala amerického centra Kaleba Tarczewskiho, přicházejícího z euroligového Milána.

„Jiné nabídky z ligy sice byly, ale nic, co by mě extra zaujalo. Teď chci prostě odehrát dobrý rok s „Nenem”, a když to půjde, rád bych se do Japonska vrátil,” podotkne pivot, který měl na startu léta i „lasa” z Izraele, Turecka či ze Španělska. „Nevadilo by mi čekat až do EuroBasketu, kdyby nic zajímavého do té doby nebylo. Pro Prometey ale rozhodla přítomnost „Nena”, tým navíc bude hrát EuroCup, kde teď bude dost zajímavých týmů, a já se tam budu moct uvést zpátky do Evropy,” nezavírá zřejmě dveře ani možnému setrvání na evropském kontinentu.

Reprezentant přichází na pozici prvního centra, přičemž jeho novými spoluhráči budou třeba D.J. Stephens jako posila z francouzské ligy, D.J. Kennedy z tureckého Izmiru či Oleksandr Lipovyj z Bonnu. Podle Ronena Ginzburga navíc zhruba půlku týmu budou tvořit ukrajinští reprezentanti.

„Cílem bude vyhrát lotyšsko-estonskou ligu a v EuroCupu bychom mohli být černým koněm naší skupiny, tým bude opravu zajímavě složený,” ujišťuje Balvín.

Do Rigy se na rozdíl od Japonska bude stěhovat už i se svým věrným psím druhem Charliem. „Mám kamaráda, který mě vždy odváží k angažmá po Evropě. Jezdil i českou rallye, řídí rád a já nemusím řešit leteckou přepravu, protože jezdíme prostornou dodávkou,” pochvaluje si transportní komfort pivot, který nemá obavy z rozšíření válečného konfliktu z ukrajinského území.

„Pro lidi v klubu bude nezvyk působit v azylu, ale já to beru jako součást té situace na Ukrajině. Nebojím se, že by se to mělo vyhrotit až do Lotyšska. Země je součástí NATO, a i když jsem četl, že nějaké provokace a přelety ruských letadel tam jsou, nic velkého to není.”

„Nejdůležitější teď je, že ten klub nezanikl, pokračuje dál a našel způsob, jak fungovat, navíc i s nemalými ambicemi. K tomu jsem od všech slyšel, že Riga je nádherné město,” sčítá klady Balvín, který prakticky celý červenec věnoval odpočinku.

„Tak dlouhé volno jsem nikdy neměl a po třech letech bez pauzy to bylo super. S Patrikem Audou a kamarády jsme byli v Chorvatsku a pak jsem volno trávil v Česku s rodinou a taky na výstavě Tutanchamon v Brně.”

Dres letos v létě měnil, a poněkud vynuceně, i křídelník David Jelínek, který s Andorrou sestoupil z elitní španělské soutěže, v níž ovšem měl zájem setrvat. Bez angažmá nezůstal dlouho, když po něm sáhla Murcia, jíž letos jen o kousíček uniklo ligové play-off a i dál má velké plány.

„Jsem spokojený, našel jsem angažmá v týmu, který je poslední dva roky ambiciózní a jde nahoru. Hraje na podobných příčkách, kde chtěla být v minulých letech i Andorra, zároveň funguje v evropském poháru, což jsem taky preferoval,” uvedl 31letý guard k účasti týmu v Lize mistrů.

I když do nejlepší národní ligy kontinentu má zájem proniknout spousta borců, reprezentant s nalezením nového angažmá větší potíže neměl. „Pokud se tam nějakou dobu působí, ty týmy vás znají, a pokud vy jim máte co nabídnout, tak od nich zájem je. Další věc samozřejmě je dohodnout se na podmínkách, na čemž to často může ztroskotat, já ale nehledal nový tým složitě, byť je pravda, že by ACB rádo hrálo hodně lidí,” usměje se Jelínek, který bude členem hodně mezinárodní sestavy vedené Sitem Alonsem, jenž křídelníka koučoval už při společném angažmá v Badaloně.

„Trenéra znám určitě dobře, i když jsem s ním ještě nemluvil, ale s hodně lidmi z klubu už ano. Po poslední sezoně bude mít tým ambice dostat se do Španělského poháru, do play-off ACB a v Lize mistrů věřím, že budeme chtít do čtvrtfinále a po případě zkusíme dobýt i Final Four. Na to, že jde o klub velikosti Murcie, tak má několik euroligových hráčů, a když si vše sedne, mohli bychom překvapit,” říká Jelínek o týmu, který má už z roku 2018 bronz z Ligy mistrů.

V ACB se také příchodem dua Tomáš Satoranský - Jan Veselý do Barcelony rýsuje jedno atraktivní české derby. „Já jsem proti „Satymu” v ACB hrával a proti Honzovi to bylo pro změnu v turecké lize. Bude to v daný moment trochu vyhecované a budeme se chtít předvést a vyhrát, navíc porazit Barcelonu je vždycky super,” dobře ví snajpr, který je během sezony připraven dojíždět i na reprezentační srazy.
 
„Budu k dispozici a zůstaneme v kontaktu,” ubezpečil.

Autor: CZ BASKETBALL
Reklama
Detail článku - Kooperativa