Akademici z Královky. Velká novinka českého basketbalu

Výjimečný projekt, podle jeho šéfa i na poli tuzemského sportu. Český basketbal po dvou letech příprav otevřel inovativní instituci s názvem CZ ACADEMY, jež bude soustřeďovat ty nejtalentovanější dorostence z celé republiky. 

V hale na pražské Královce se prvním adeptům už od začátku září dostává všestranně špičkové péče od těch nejlepších v oboru, včetně střeleckého guru s českými kořeny Štefana Weissenböcka.

I díky němu má každý hráč jistotu individuálního přístupu, který by měl maximalizovat jeho talent a přiblížit jej až k branám reprezentace dospělých. Klíčovými oblastmi zlepšování jsou individuální herní dovednosti, práce na fyzické formě i mentální připravenost.

CZ ACADEMY by se měla stát i vrcholem pyramidy Systému Talentované Mládeže (STM), který je v současné době tvořen 65 kluby z celé republiky. A ambicí garantů nové instituce je vytvořit nejlepší basketbalovou akademii v Evropě, fungující pod hlavičkou národní federace.

”Je to jednoznačně nejvýznamnější úkol, jaký jsem dosud dostal na starosti k realizaci, a jdu do toho na víc než na sto procent. Náš tým je hodně široký, nicméně někteří jeho členové jsou zapojení externě. Já jsem za tento projekt zodpovědný hlavně organizačně, aby byl uveden v život, a denně jsem tak ve všech možných formách u toho, někdy i jako trenér,” hlásí velmi zapáleně bývalý reprezentant Welsch, který je nyní vedoucím chlapeckých složek CZ BASKETBALL a nově i šéfem CZ ACADEMY.

V jeho týmu jsou jako hlavní trenér akademiků Lukáš Pivoda, dále zahraniční experti Štefan Weissenböck a Ángel Navarro Hernandez, kondiční trénink a fyzický rozvoj má na starosti Michal Miřejovský, který pečuje i o mužskou reprezentaci, osvěta v oblasti výživy bude v gesci Zuzany Šafářové a osobní rozvoj a mentální stránku přípravy povede Viktor Kustein.

V aktuální sezoně budou hráči v akademii fungovat v třídenních tréninkových mikrocyklech od pondělí, kdy se po vlastní ose sjedou do Prahy, do středy, kdy se vrací do svých mateřských klubů a také do svých škol. Při tom platí, že Welschův tým hráčům usnadňuje logistiku při příjezdu a odjezdu do a z Prahy.

Do prvního ročníku CZ ACADEMY, jež je z velké části financována z programu Národní sportovní agentury, byli vybráni Vojtěch Sýkora (Sokol Písek Sršni, ročník 2001),

Tomáš Dvořák (Slavoj BK Litoměřice, 2003), Benjamín Navrátil (Basketpoint Frýdek-Místek, 2004), Josef Svoboda (Sokol Písek Sršni, 2005), Oliver Žižka (Válečníci Děčín, 2005) a Sebastian Křemen (BA Nymburk, 2006). Tento půltucet funguje v akademii na každotýdenní bázi a mělo by to tak být po celý školní rok. Dalších šest až osm hráčů pak bude dojíždět především na vybrané minikempy pod vedením zahraničních trenérů.

V sezoně 2022/23 by se měl počet navýšit na stálých 12 až 14 hráčů, kteří by už v akademii fungovali trvale a také za ni hráli zápasy v některé z nižších soutěží mužů. K tomu se bude muset individuálně nastavit i jejich studijní plán. ”Navíc platí, že nechceme hráče vytrhávat z jejich mateřského klubu a měli by tak mít možnost do nich hostovat,” doplnil Welsch. 

Při plnění školních povinností se mladíkům na Královce bude hodit i nově vybudovaná ”player´s lounge”, tedy místnost, kde budou moci mezi tréninky odpočívat anebo studovat. Bydlet pak budou v nedalekém Olymp centru sportu. 

A jak byli talentovaní dorostenci mezi akademiky vybráni?

”Vyplynulo to z komunikace s lidmi, kteří se na projektu podílejí, a také ve spolupráci s mládežnickými reprezentačními trenéry, kteří mají za úkol mít co největší přehled  o talentech ve svých kategoriích napříč republikou. A to jsou František Rón, Petr Treml, Luboš Bartoň a Lukáš Pivoda,” informuje Jiří Welsch, který dává velký důraz i na spolupráci s kluby hráčů a s jejich rodiči. 

Proto také před spuštěním projektu objížděl celou zemi a v klubech soustřeďujících talentované mládežníky detaily kolem CZ ACADEMY vysvětloval. A od začátku září pro změnu posílá i pravidelné reporty jednotlivým rodičům. ”Jsem s nimi v intenzivním kontaktu a jejich ohlasy jsou velmi pozitivní, což mi ukazuje, že to byl krok správným směrem a je to i motivace celý projekt dál rozvíjet,” pochvaluje si Welsch.

Ten zpětně tak trochu i zalitoval, že v jeho dobách takové možnosti talentovaní mladíci neměli. ”Když mám možnost sledovat třeba Štefana Weissenböcka, který je velice uznávaným specialistou, a vidím i pro mě některé nové věci, které jsem ve své kariéře nikdy nedělal, býval bych si přál, aby taková propracovanost tréninkového procesu fungovala už tehdy, kdy jsem měl obrovskou chuť do práce, zlepšování a nových informací, kterých ale bylo pomálu.”

Welsch odmítl, že by hlavním vzorem pro CZ ACADEMY byl proslulý francouzský institut INSEP. ”To je multisportovní akademie, my jsme hledali inspiraci spíš ve specializovaných basketbalových projektech. Nejznámější bude australské Centre of Excellence, které funguje už velmi dlouho. Mluvil jsem i s trenérem reprezentace mužů Ronenem Ginzburgem, který mě seznámil s historií vzniku a po sedmi letech i zániku podobné akademie v Izraeli. Finové po příchodu německého trenéra Henrika Dettmanna založili v roce 2012 basketbalovou akademii v Helsinkách a je toho víc, kde se dalo inspirovat.”

Ředitel CZ ACADEMY soudí, že i v rámci českého sportu jde o unikátní instituci. ”Třeba fotbal operuje primárně na bázi regionálních akademií, přičemž v každém kraji se cílí na trochu jinou věkovou skupinu. A pokud vím, tak hokej má jako svou neoficiální platformu tohoto druhu spolupráci s klubem v Litoměřicích, který hraje druhou nejvyšší soutěž mužů. Nicméně že by takhle otevřeně svaz měl svou akademii pro práci s talentovanými hráči z celé země, tak v tom jsme, myslím, první.”

A jaké jsou první ohlasy samotných akademiků?

”Já jsem takovou nabídku od pana Welsche vůbec nečekal. A jsem určitě rád, že tato akademie vznikla a mohl jsem se stát její součástí, protože jsem začal studovat v Praze práva a tím, že stále hraju za Písek, to pro mě je ideální. Práva mám deset minut z haly, takže jsem rád, že mám tréninkové zázemí,” přiznává 19letý písecký guard, mládežnický reprezentant a nyní už i reprezentant v 3x3 Vojtěch Sýkora, který nebýt pozvánky do akademie, musel by si v Praze hledat tréninkové zázemí přes týden na vlastní pěst.  

Jinak je ale na pobyt mimo domovskou základnu poměrně zvyklý. ”I když jsem už hrál za Písek, bydlel jsem stále v Českých Budějovicích a byl jsem tak zvyklý hodně cestovat.”

Prvních výhod elitní instituce si Sýkora všiml už po měsíci. ”Určitě je dobrá zkušenost trénovat s někým, jako je Štefan Weissenböck. Líbí se mi, že to je založené na individuálním zlepšování. Neporovnáváme se mezi sebou, ale každý má svůj plán a já tak doufám, že se posunu co nejdál v co nejvíc herních aspektech - herně, ve střelbě nebo s Michalem Miřejovským i v posilovně. Své práci rozumí, pracoval i s Tomášem Satoranským nebo s nároďákem. Zuzana Šafářová nám zase pomůže se správnou výživou, takže posunut se tu dá ve spoustě rovin,” oceňuje svalovec z pražských práv.

Velkých slov se nebál ani 17letý rozehrávač Benjamín Navrátil z Basketpointu Frýdek-Místek.  ”Být tady je pro každého z nás pocta a zároveň šance zlepšovat se víc než ostatní, protože péče tady v akademii je excelentní a na nejvyšší úrovni v republice. Na individuální přístup jsem se tu těšil ze všeho nejvíc,” podotkl mladší bratr populárního zpěváka Miraie.

I když prý má nyní méně času na ”sociální život”, nevadí mu to. ”Basket mám rád a chci se mu věnovat dlouhodobě. Jen oproti běžnému studiu musím dát teď větší úsilí škole, protože nebudu osobně na hodinách, neuslyším výklad a budu se muset učit sám.”

Navrátil už nakoukl i do mládežnických národních výběrů a v akademii se chce posunout na takovou úroveň, aby mohl reprezentovat pravidelně a také vyhrát nějakou tu trofej. ”Řekl bych, že asi největší věc tady bude mentální trenér, protože tuhle výsadu mají jen top sportovci na nejvyšší úrovni. A právě hlava je to nejdůležitější, ve sportu i v běžném životě,” zdůrazní teenager.

Autor: CZ BASKETBALL
Reklama
Detail článku - Kooperativa