Zůstane titul juniorek doma nebo uspějí Žabiny?

O titul mistra ČR v kategorii juniorek pro sezonu 2018/19 si to rozdají basketbalistky BA Sparta Praha a Žabin Brno. Rozhodly o tom sobotní semifinálové zápasy MČR, které se letos hraje v pražských Stodůlkách v hale Sparty.

V prvním semifinále došlo na střet suveréna základní části Sparty Praha a překvapení play off Studánky Pardubice. Východočeský celek byl po základní části až šestý a ve čtvrtfinále zaskočil favorizovaný USK Praha. Čekalo se, jestli se pardubickému týmu povede další překvapení na úkor favorita, opak byl však pravdou.

Domácí hráčky vstoupily do utkání suverénně, nastřílely prvních 9 bodů duelu a na první koš Pardubic v sedmé minutě odpověděla okamžitě Anna Rosecká trojkou a poslala svůj tým poprvé do dvouciferného vedení, pod které už rozdíl neklesl. Pardubice zvládly za první čtvrtinu jen dva koše z pole a skóre po první čtvrtině bylo děsivých 24:4. Východočešky se sice pak hodně zlepšily, náskok suverénní Sparty ale i tak mírně rostl.

Když po přestávce přišel další střelecký výpadek Pardubic a Pražanky ovládly třetí čtvrtinu 30:4, byl zápas definitivně rozhodnut a závěr se už jen dohrával. Oba celky tak mohly trochu pošetřit síly na nedělní boje o medaile.

K výhře Sparty 94:45 nejvíce přispěla Barbora Jindrová, která nastřílela 28 bodů, ke kterým přidala i 8 doskoků a pět asistencí, 20 body ji doplnila Simona Sklenářová. Pardubice, které se zápasem střelecky protrápily, táhla třináctibodová Kristýna Vlášková, jedenáct bodů přidala Pavla Hamaričová.

Druhý semifinálový duel mezi Slovankou a Žabinami Brno byl o poznání vyrovnanější, nakonec se však po výsledku 65:53 radoval brněnský celek. Úvodní čtvrtina byla jako na houpačce, když se několikrát střídaly oba týmy ve vedení, v závěru však přišla minisérie Slovanky, která se protáhla i do druhého hracího období a pražský tým utekl ve třinácté minutě do osmibodového náskoku. Pak však začalo střelecké trápení Slovanky a Brno třinácti body v řadě otočilo skóre ve svůj prospěch.

Bodové trápení se pak rozšířilo na oba týmy a za třetí čtvrtinu se fanoušci v hale Kuncova dočkali pouhých sedmnácti bodů dohromady od obou týmů. Brňanky si držely mírný náskok, který snížily jejich soupeřky krátce před koncem třetí čtvrtiny na rozdíl dvou bodů, skóre se jim však srovnat ani otočit nepodařilo.

Duel se rozhodoval tedy k radosti diváků až v závěrečných minutách. Do koncovky šly z lepší pozice Žabiny, které po koši Adély Buřtové vedly čtyři minuty před koncem 52:42, o minutu později už však Monika Fučíková košem s faulem pomohla desetibodový náskok zkrouhnout na polovinu. Dál už to však z pohledu Slovanky nešlo a Brno pečetilo výhru z trestných hodů.

K postupu do finále Žabiny dovedla dvaceti body Adéla Buřtová, Kateřina Galíčková přidala 12 bodů a Kristýna Navrátilová 11. Slovanku držela ve hře Monika Fučíková, která nastřílela 17 bodů, třináct přidala Andrea Ondroušková a jedenáct Eliška Hálová.

Duel o třetí místo se hraje v neděli od 10 hodin, ve 12:15 začíná v hale Sparty velké finále.

Chance 3x3 Tour 24