Zpětně to hodnotím jako fantastické léto, říká úspěšný trenér Richard Fousek
Povedl se mu kousek, který je v českých basketbalových kruzích ojedinělý. Richard Fousek získal s reprezentací dívek do 16 let dva roky po sobě stříbrnou medaili z mistrovství Evropy. Jím vedený výběr hráček do 17 let navíc pobláznil fanoušky na domácím světovém šampionátu. Brněnský a reprezentační trenér tak za sebou má opravdu hektické léto.
Získal jste stříbro na ME U16 letos i před rokem. Která z těch dvou medailí byla víc nečekaná?
Asi tahle druhá. Když jsme před rokem jeli do Varny, tak jsme těsně před tím vyhráli olympiádu mládeže a věděli jsme, že družstvo má určitou sílu. Umístění se dalo očekávat. Letos jsme nevěděli, do čeho jdeme.
Můžete oba stříbrné týmy srovnat?
Obě družstva měla výborný kolektiv. Možná právě to, že letos byly čtyři hráčky v přípravě i s týmem do 17 let a vyzkoušely si i loňské ME, byly schopné přenést duch týmu i do toho letošního. Vyhrávali jsme díky obraně. To svědčí o týmovém a bojovném duchu. Byl to nejsilnější aspekt obou týmů. Ten loňský byl možná trochu divočejší a živelnější.
V letošním stříbrném výběru byly i čtyři hráčky, které hrály na domácím MS. Jak zvládly dva těžké turnaje v krátké době?
Měli jsme z toho trošku obavu, aby toho na ně nebylo moc. Zvládly to ale nad očekávání dobře. Nedocházelo ke kumulaci únavy, že by v závěru zápasů odpadaly. Když jsme s nimi o tom mluvili, tvrdily, že se cítí dobře. Navíc když se daří, únavu lépe vstřebáváte. Měly kvalitní kondiční přípravu a za dva roky se navíc dokázaly adaptovat. Měly to náročné a my všichni před nimi smekáme.
Jak těžké pro Vás bylo zkoordinovat přípravu dvou týmů najednou a následně přesedlat z MS na ME?
To léto bylo náročné pro nás i pro holky. Měli jsme v přípravě celkem 28 holek. Když se střídaly oba týmy, znamenalo to až šest tréninků denně. Měl jsem výhodu, že mi ČBF umožnila rozšířit realizační tým o jednoho asistenta. Pracovní morálka holek byla většinou na výborné úrovni a propojení týmů U17 a U16 fungovalo.
Kudy povede cesta, aby hráčky udržely výkonnost i konkurenceschopnost ve starších kategoriích?
Je to těžké. Holky se rozprchnou do svých oddílů. Většina z nich by snad měla dostat šanci nakouknout do ŽBL. Pokud ano, měly by výkonnostně růst. Je to o příležitostech a jejich práci. Záleží na holkách, jak se chytnou, jak jsou ambiciózní a jestli chtějí pracovat. Máme dva silné ročníky a byla by škoda, kdyby došlo k výkonnostnímu poklesu.
Co ty dvě medaile znamenají pro budoucnost českého basketbalu?
Je to výborný výsledek. Udělali jsme dobrou reklamu výchově mládeže u nás, na kterou občas slýcháme kritiku. Nicméně, vždy je co zlepšovat. Ve věku kadetek jsme konkurenceschopní, ale pak to postupně upadá. Nechtěl bych, aby se pozornost soustředila pouze na tyto dva ročníky. Musíme začít pracovat u mladých hráček a daleko větší pozornost věnovat hráčkám ve věku 14 a 15 let ještě před reprezentační kariérou, jako v basketbalově vyspělých zemích Evropy.
Jak celkově hodnotíte obě letošní vrcholné akce?
Čtvrté místo na MS je vynikající, ale mrzí nás, že to nevyšlo na medaili. Pořád to v nás je a trochu to bolí. Medaile z ME byla naprosto neočekávaná. O to větší překvapení to pro nás bylo. Tím, že obě družstva trénovala spolu, učila se od sebe a měla podobný duch. Zpětně to hodnotím jako fantastické léto. Chtěl bych poděkovat všem, kteří se okolo toho motali a kteří nám poskytli podporu. Bez nich bychom ničeho z toho nedosáhli.
Jakou odměnu si dáte za letošní léto?
Měl jsem odjíždět na dovolenou. Jsem ale doma a marodím s okem. Po pár letech jsem měl možnost vyjet k moři. Nakonec se ale odměním tím, že budu doma marodit.