Změny pravidel před novou sezonou

Mezinárodní basketbalová federace FIBA průběžně pracuje na úpravách Pravidel basketbalu a jejich Výkladů, veškeré podněty prochází podrobnou odbornou diskusí na úrovni pravidlové komise a následně se vybrané úpravy objeví v aktuální verzi Pravidel – pravidelně především po hlavních mezinárodních akcích, kterými jsou Mistrovství světa a Olympijské hry.

Také pro letošní sezonu tak dochází k několika důležitým změnám, se kterými by se měli všichni účastníci basketbalových utkání seznámit, a proto vám přinášíme touto formou jejich základní přehled.

 

Čl. 1.2 Zodpovědnost všech účastníků utkání

Nový článek Pravidel výslovně ukládá všem účastníkům utkání (rozhodčí, rozhodčí u stolku, komisař, trenéři, všichni hráči i další členové družstva) povinnost přispět svým chováním k plynulému průběhu hry a zejména upozornit rozhodčí na jakékoliv situace opravitelných omylů, ke kterým může v průběhu utkání dojít (viz níže).

 

Čl. 17 Vhazování

Je známo, že trenér družstva, které si vyžádá oddechový čas v posledních dvou minutách čtvrté čtvrtiny nebo prodloužení a má míč k dispozici pro vhazování v zadní části hřiště, si může vybrat, zda bude po oddechovém čase pokračovat v původním místě vhazování, nebo se bude chtít posunout na čáru pro vhazování v přední části hřiště naproti stolku zapisovatele. Tato možnost stále platí, nově ale najdeme čáru pro vhazování nejen naproti stolku, ale i na straně lavičky. Zatímco po obdrženém koši si může trenér vybrat, z které strany bude vhazování v přední části provedeno, ve všech ostatních situacích se bude vhazovat na stejné straně hřiště, kde bylo původní vhazování.

 

Čl. 31 Ovlivnění směřování míče ke koši a srážení míče

Byla mírně upřesněna textace jedné části pravidla, která nově říká, že k přestupku dojde, když hráč rozvibruje koš nebo uchopí koš (obroučku nebo síťku) tak, že způsobí nepřirozený odraz míče nebo změnu směru letu míče, který tak kvůli tomu spadne do koše (v případě útočníka) nebo naopak do koše nespadne (v případě obránce).

 

Čl. 36 Technická chyba / předstírání faulu (Výklady pravidel)

FIBA pokračuje ve své snaze minimalizovat na hřišti situace, kdy si hráč předstíráním faulu („fake being fouled“) snaží získat nesportovní výhodu. Nově tak Pravidla a jejich Výklady umožňují rozhodčím udělit za předstírání faulu varování a v případě opakovaných akcí stejného družstva pak technickou chybu dokonce i v situacích, kdy byl ve stejné akci odpískaný faul. Jako příklad může posloužit situace, kdy je hráč odstrčený protihráčem, je na něj zapískaný faul, ale zároveň se snaží neadekvátně zvýraznit situaci odskočením dozadu a rozhozením rukou – v takovém případě může rozhodčí udělit i varování za „fake“.

 

Čl. 44 Opravitelné omyly

Největších změn doznal článek o opravitelných omylech, který jednak nově definuje větší množství situací, které je možné dle tohoto článku opravit, a zároveň i výrazně rozšiřuje časové období, v rámci kterého lze tyto omyly napravit.

Omyly zahrnuté do kategorie 1 jsou: neudělení oprávněných trestných hodů, udělení neoprávněných trestných hodů, dovolení nesprávnému hráči házet trestné hody, určení nesprávného hráče pro trestné hody, chybné přiznání nebo zrušení bodů, nesprávné určení faulujícího hráče, chyby zapisovatele (při zapisování bodů, faulů a timeoutů) a veškeré chyby v měření času na hodinách hry.

Všechny výše uvedené situace mohou být podle tohoto pravidla opraveny během prvních 38 minut utkání kdykoliv, pokud je k dispozici průkazný záběr z oficiálního veřejně dostupného přenosu utkání nebo ze zařízení IRS. Nicméně pokud k opravitelnému omylu dojde v posledních dvou minutách čtvrté čtvrtiny nebo kdykoli během prodloužení, pak může být opraven pouze nejpozději při prvním přerušení. Detailní postupy pro jednotlivé případy jsou pak přímo popsány v Pravidlech a Výkladech.

V kategorii 2 jsou pak řešeny veškeré chyby při měření hodin hodu na koš, které musí být vždy opraveny během stejného útoku, dokud nedojde k novému držení míče. Zároveň budou moci nově rozhodčí v Kooperativa NBL všechny tyto situace z vlastní iniciativy i na základě Head Coach Challenge překontrolovat na Instant Replay Systému.

 

Nový signál rozhodčích

Rozhodčí použijí signál „pass-off“ v situacích, kdy byl hráč faulovaný po zahájení spojitého pohybu ke koši, ale místo zakončení následně přihraje a nebudou se tedy házet trestné hody (pokud není faulující družstvo v trestu za chyby).

 

Vybavení

Rozhodčí u stolku mají mít nově kromě ukazatelů počtu faulů (1-5) k dispozici ještě nový ukazatel GD (Game Disqualification), který se použije v případě vyloučení hráče nebo trenéra do konce utkání. Tato situace se vztahuje na dvě nesportovní chyby hráče, dvě technické chyby hráče nebo kombinaci jedné nesportovní a jedné technické chyby hráče; případně dvě technické chyby trenéra „C“, tři technické chyby lavičky „B“ nebo kombinaci jedné technické chyby trenéra „C“ a dvou technických chyb lavičky „B“.

  

Aktuální znění Pravidel basketbalu a jejich Výkladů najdete vždy na webových stránkách CZ BASKETBALL v sekci ČBF – Praktické info – Pravidla. Doplněná česká verze s těmito změnami bude k dispozici v průběhu září.

Autor:
Reklama
Idnes Premium kampaň