Zemřel člen Síně slávy ČBF Miroslav Škeřík - Nejlepší střelec, který poctivě bránil
Ve věku 88 let zemřel v pátek před polednem v Praze ing.arch. Miroslav Škeřík, člen basketbalové Síně slávy ČBF, legendární pivot Orbisu Praha a československé reprezentace a v 50. letech i jeden z nejlepších podkošových hráčů v Evropě.
S basketbalem se poprvé seznámil ve třinácti letech v rodných Košicích, hrát ho začal až o pět let později. Brzy si ho vyhlédli ve vojenském klubu ÚDA Praha, kde začal intenzivně trénovat a poznal atmosféru „velkého“ basketbalu, když v domovské hale Sokola Žižkov na Koněvově ulici hrál před mnohatisícovou návštěvou. S vojenským klubem získal tři tituly mistra republiky, další dva přidal po přestupu do Orbisu Praha, kde působil s dalšími reprezentanty Šípem, bratry Tětivovými a bratry Rylichovými a zahrál si i vůbec první ročník Poháru mistrů evropských zemí, nynější Euroligy.
Za Československo nastupoval 9 let (1951-1959), hrál na pěti mistrovstvích Evropy a Olympijských hrách v rovce 1952 v Helsinkách. V pořadu České televize Pocta basketbalovým legendám za své dva největší basketbalové zážitky označil finále ME 1951 proti Sovětskému svazu, které českoslovenští reprezentanti v Paříži před deseti tisíci diváky prohráli 44:45 a pak Mistrovství Evropy 1955 v Budapešti. Na něm zažil Miroslav Škeřík zřejmě vrchol své basketbalové kariéry. S průměrem 19,1 bodu byl nejlepším střelcem celého turnaje a neuvěřitelnými 28 body se nejvíce zasloužil o vůbec první porážku Sovětského svazu na evropském šampionátu v historii.
Při oslavě svých 85. narozenin řekl, že žádný nesplněný basketbalový sen nemá a také se podělil v přímém přenosu na ČT4 o své krédo: „Pro mě bylo nejdůležitější hrát pečlivě v útoku i v obraně, protože jsou hráči, kteří jsou lepší útočně a trošku kašlou na obranu. Já jsem se snažil vyniknout tím, že jsem nejlepšího pivota soupeře udržel na uzdě, aby nedal tolik bodů."
Jak si ho pamatují spoluhráči ?
Jaroslav Šíp: My jsme byli jako dvojčata. Věděli jsme o sobě naslepo a většinu míčů dostal ode mě. Pod košem měl vynikající doskok i střelbu.
Bohuslav Rylich: Mirek byl výborný levoruký pivot se střelbou přes hlavu.
Zdeněk Rylich: Na Mirka bylo vždy spolehnutí, nikdy nezklamal. Byla to absolutní špička mezi pivotmany nejen v Československu, ale i v Evropě.
Jaroslav Tětiva: To byl náš taťulda. Říkali jsme, že tou svou „krchňou“ střílí moc dobře. Na konci kariéry jsme ho vemlouvali, aby s námi ještě chvíli hrál.
Jiří Tětiva: Mirek byl ohromný kliďas, málokdy se rozčílil. Měl technicky propracovanou střelbu a jen těžko ho mohl někdo bránit.
Ing. Arch. Miroslav Škeřík, 14.10.1924 – 11.1.2013
196cm, pivot (C)
Liga: 5x mistr Československa 53/54, 54/55 a 55/56 s ÚDA Praha, 56/57 a 58/59 s Orbisem, 3x 2.místo 49/50 a 1951 se Spartou Praha + 57/58 s Orbisem, 3.místo 60/61 s Orbisem
Repre 1951-59, 102x: 2.místo ME 51 Paříž, 9.místo LOH 52 Helsinky, 4.místo ME 53 Moskva. 2.místo ME 55 Budapešť, 3.místo ME 57 Sofia, 2.místo ME 59 Istanbul
Zpracoval Jakub Bažant
Miroslav Škeřík je na fotce týmu ČSR pro OH v Helsinkách v horní řadě třetí zleva.