Ze zákulisí: Práce s Tomášem Satoranským i v době karantény
Jako bývalý hráč si splnil klukovský sen. A ještě u toho mohl pomáhat jedinému Čechovi v nejlepší lize světa. Kondiční specialista národního týmu basketbalistů Michal Miřejovský stál před zápasem vedle letos končící legendy Vince Cartera, mohl se procházet kolem palubovky chicagského sportovního chrámu United Center a zblízka sledovat rozcvičku super střelce Houstonu Jamese Hardena nebo obědvat s hráči Bulls po boku Tomáše Satoranského, jehož osobním trenérem se v zámoří stal loni na podzim, hned po návratu ze senzačně završené expedice na světovém šampionátu v Číně.
„Celý pobyt v USA pro mě byl neskutečný zážitek, protože NBA jsme tu sledovali odmalička. Díky Tomášovi jsem měl přístup i do „Family roomu“ uprostřed haly, kde se potkávají členové rodin hráčů i se zástupci klubu,“ považuje si po své první životní výpravě do Ameriky bývalý profesionální voják, který měl možnost být na všech domácích zápasech slavného klubu.
Jedním z top zážitků byl především duel s Los Angeles Lakers LeBrona Jamese „Tomáš mi už předem říkal, že při zápasech s Lakers bývá půlka haly „žlutá“. Jsou v Americe tak oblíbeným týmem, že domácí prostředí mají i venku. A když přijel LeBron, tak bezpečnostní opatření i zájem diváků byly trojnásobně větší. On má neskutečně fanoušků a v USA je fenoménem,“ nevycházel z úžasu Miřejovský, který si cenil i možnosti sledovat zblízka rozcvičku Jamese Hardena z Houstonu. „Díky „Family pasu“ jsem se dostal i tam, kam běžní diváci nesmějí, a nakoukával jsem rozcvičování různých hráčů, abych ten pobyt využil na maximum,“ dodává trenér, jejž dost překvapilo, že v řadě arén včetně té chicagské nebývalo mnohdy ani zdaleka vyprodáno.
Jeho první a hlavní starostí byla ovšem péče o českého reprezentanta. „Tomáš je absolutní profík a v rámci své přípravy se snaží dělat maximum. Když jsme se spolu během minulého léta bavili, padlo i to, že v NBA se některé věci tolik neřeší, takže jsme diskutovali o jídle, spánku a následně se domluvili i na tříměsíční spolupráci přímo v USA, což mi umožňovala běžná turistická víza,“ popisuje zrod kooperace Miřejovský.
Se Satoranským funguje výhradně mimo struktury klubu. „Hlavní část se odehrávala kolem domácích zápasů. Našel jsem v Chicagu posilovnu, kterou má Tomáš asi minutu od bytu. Tři hodiny před utkáním jsme tam mívali třiceti- až čtyřicetiminutovou přípravu, kdy jsme pracovali na aktivaci jeho těla a mobilitě, a potom už Tomáš odjížděl rovnou do haly na utkání. Hráči v NBA se o veškerou přípravu musí starat individuálně, což je rozdíl třeba oproti reprezentaci, kde se všechno dělá týmově, a je to řízené. V NBA jsou spolu maximálně skupinky dvou tří hráčů, které se na hřišti protáčejí před zápasem.“
Zejména první měsíc a půl, kdy Miřejovský bydlel kousek od haly, se s rozehrávačem potkávali při cvičeních častěji. I proto, že po přestěhování z Washingtonu kondiční specialista české jedničce pomáhal se zabydlováním v Chicagu. „Tomáš má opravdu málo času. V přípravě na NBA ještě dost trénovali, na rozdíl od vlastní sezony, kdy bývá tréninků minimum. My jsme naši spolupráci postupně přizpůsobovali, i pro Tomáše to bylo nové mít osobního trenéra. Já jsem mu byl k dispozici během týdne prakticky neustále a přijel jsem za ním, kdykoli potřeboval.“
Osobní příprava se ovšem neomezovala jen na zápasy doma. Naopak víc času na ni bylo při výjezdech na zápasy venku, kde musel Miřejovský fungovat po vlastní ose, včetně zařizování letecké dopravy a ubytování. „Vždycky jsem se snažil bydlet tak, abych se mohl za Tomášem na týmový hotel dostat během pěti minut. Při venkovních zápasech jsme měli nejvíc prostoru, protože tam byl bez rodiny, a na pokoji jsme se mohli věnovat protahování a dalšímu. Během sezony jsme všechno směřovali k regeneraci. Prakticky každý druhý až třetí den se hraje a tu náročnost programu jsem si plně uvědomil až tam. Na výjezdech jsem se Tomášovi staral navíc i o jídlo, které si každý hráč musí řešit sám,“ popisuje svou pracovní náplň Miřejovský, který právě při výjezdech byl Satoranským občas přizván i na společné obědy s některými hráči Bulls.
NBA má kvůli koronaviru už téměř měsíc zavřeno, ale chicagský dirigent stále zůstává v USA, protože není jasno, zda se sezona bude dohrávat. A kondiční příprava se tak přesunula na internet.
„Jsme teď v kontaktu každý druhý den a snažíme se Tomáše udržovat v provozuschopném stavu. Při třech trénincích týdně máme jeden na horní polovinu těla, druhý je zaměřený na nohy a třetí na kardio, tedy na určité zadýchání,“ vysvětluje Miřejovský, který v rámci videohovoru buď předcvičuje, nebo Satoranskému slovně koriguje techniku cviků.
První rozehrávač Bulls si musí doma vystačit i bez speciálních strojů. A používá se tak, co je po ruce. „Tomáš využívá gymnastický balon, činky nebo natahovací gumy, které jsem mu tam nechával. A jako těžší závaží využívá barely s vodou do domácích automatů. Ty jsou na tohle dobré, navíc jsme asi třetinu upustili, aby se ta voda hýbala a některé cviky tak cíleně ztěžovala. Je to dobré cvičení na střed těla, protože barel na skoro dvacet litrů už má větší váhu. Podmínky jsou teď bojové a je třeba improvizovat,“ usmívá se Miřejovský.
Aktuální fyzickou konstituci Satoranského jeho kouč považuje za vyhovující k jeho stylu hry. „Tomáš je stavbou svého těla šlachovitý typ, ale nemyslím si, že by měl výraznější problémy s nízkou váhou. My jsme se právě o váze už víckrát bavili a on je se současným stavem spokojený, a to i silově. Necítí tedy, že by potřeboval přibrat.“
Reprezentační rozehrávač původně zamýšlel vyrazit za přípravou na novou sezonu do Chicaga dřív, už v polovině srpna. Aktuálně ale není jasné, do kdy se bude hrát stávající ročník, natož kdy začne ten další. I start další zámořské mise Michala Miřejovského je tak momentálně v amerických hvězdách...