Zažijte znovu historický úspěch z Číny. Česká televize opakuje zápasy MS

Pamatujete si na ty emoce? Největší úspěch mužské reprezentace v historii samostatného českého basketbalu je starý ani ne rok. Parta kolem Tomáše Satoranského zaskočila na světovém šampionátu v Číně nejednoho favorita, a nakonec to dotáhla na celkové šesté místo, čímž vyrovnala nejlepší umístění v historii. Zápasy s Tureckem, Brazílií nebo USA zůstanou navždy vyryté v pamětích fanoušků v hledišti i těch, co vážili dalekou cestu do nejlidnatější země světa. Díky otevření archivů České televize si teď budou moci fanoušci vychutnat ty nejlepší zápasy šampionátu znovu s původním komentářem a zažít tak atmosféru úžasného úspěchu týmu trenéra Ronena Ginzburga.

Zápasy v ČT:

Turecko – Česká republika

Duel, který nastartoval veleúspěšné tažení šampionátem. Silný soupeř o den dříve trápil až do prodloužení favorizované Američany, a pak mu v klíčovém zápase chyběla šťáva. Ještě v úvodu poslední čtvrtiny to vypadalo na drama, pak však čeští lvi rozpoutali na hřišti peklo a zápas dovedli do vítězného konce poměrem 91:76. Střelcem zápasu byl s 18 body Vojtěch Hruban, o bod méně přidal Ondřej Balvín.

Brazílie – Česká republika

Hned na úvod osmifinále čekal Čechy nesmírně těžký soupeř plný zkušených hráčů s mnoha sezónami v NBA. Lvi se však nezalekli a předvedli zřejmě nejlepší výkon na celém turnaji. Sebevědomá střelba, rychlý přechod do útoku a tvrdá obrana zaskočené Brazilce úplně ničila a ti si nevěděli s borci v modrém rady. K drtivé výhře 93:71 přispěl 20 body Tomáš Satoranský, s tvrdými pivoty soupeře se popasoval Ondřej Balvín a přidal 15 bodů.

Česká republika – Řecko

Možná nejnapínavější zápas Čechů na celém turnaji. V duelu o čtvrtfinále stačilo lvům prohrát o jedenáct bodů, na druhé straně však stál jeden z hlavních favoritů šampionátu v čele s úřadujícím nejužitečnějším hráčem NBA Janisem Adetokunbem, Čechům navíc chyběl s poraněným kotníkem křídelník Blake Schilb. Řekové bušili do české obrany a často to vypadalo beznadějně, pak se ale frustrovaný Adetokunbo vyfauloval a Češi zápas dovedli k porážce 77:84, která jim přinesla historický postup. Válel hlavně pětadvacetibodový Jaromír Bohačík, na třinácti bodech se shodli Patrik Auda a Tomáš Satoranský.

Česká republika – Austrálie

Velké čtvrtfinále. Cesta k medaili i přímému postupu na olympijské hry byla nadějná, nakonec byla ale Austrálie nad síly českého výběru. Do sestavy se hrdinsky vrátil zraněný Blake Schilb, ani skvělé nasazení a ohromná bojovnost lvům nestačila. Třicet minut drželi Češi v čele se skvělým Patrikem Audou šanci na semifinále, pak se ale projevila větší zkušenost Australanů, kteří se opírali o parádní výkon Pattyho Millse. Rozehrávač San Antonia se blýskl 24 body, Auda zvládl jen o tři méně, na zvrat porážky 70:82 už ale síly nezbyly.

Srbsko – Česká republika

Poslední zápas na turnaji a další favorit na obzoru. Srbové měli zálusk na zlato, jenže selhali ve čtvrtfinále s Argentinou a museli do pavouka o páté až osmé místo. Tam si vyšlápli na USA při výhře Čechů nad Poláky vybojovali vzájemný zápas o konečnou pátou příčku. Lvi ždímali z těl poslední zbytky sil a v poločase byli jasně lepší. Náskok jedenácti bodů však nevydržel, když se rozstřílela opora Sacramenta v NBA Bogdan Bogdanovič a 31 body přetočil vedení na stranu Srbů. Češi ještě bojovali, když se znovu přidal svou snahou Patrik Auda, i tak ale Srbsko mohlo slavit výhru 90:81 a konečné páté místo. Češi ale nesmutnili, šesté místo má pro ně cenu zlata. Kapitán Pavel Pumprla po zápase v přímém přenosu ukončil reprezentační kariéru.