6.0

#33
3.0

Děčín udeřil v závěru poločasu

Energičtější, organizovanější, vyšší a na přihrávce i střelecky přesnější Děčín zlomil třetí čtvrtfinále v Kolíně v posledních 5 minutách druhé čtvrtiny, kdy se na ztrátách domácích vyvezl ze stavu 24-26 na poločasových 24-37 (z toho 26 bodů hostů zpod koše), přičemž tu těžil z agrese na útočném doskoku a 7bodové šňůry Pavla Houšky.

Po změně stran hosté náskok ještě natáhli a až jediný větší lauf domácích, který nastal po usazení tria matných guardů Hunta, Dixona a Bakiče, znamenal snížení na sedm. Palyza však domácím vzal vzápětí vítr z plachet trojkou a v úvodu poslední čtvrtiny zabili Vyoral a Pavel Houška, dva 13bodoví top skóreři vítězů, naděje Medvědů docela. Válečníci získali po dalším defenzivně spolehlivém výkonu třetí výhru (54-72) a už ve středu mohou vézt domů postup.

Středočeši měli i doma ohromné problémy vystavit se do lepších střeleckých pozic, rozehrávači málo rozhýbávali obranu a tým se dopouštěl laciných ztrát (ztráty do půle 9-2). Navíc musel čelit řadě výškových problémů, když naříklad výrazně nižší rozehrávač Hunt vycházel na dvoumetrového Pomikálka, který svých centimetrů opakovaně využíval. Medvědům ale v úvodu výrazněji nepomohla ani vyšší základní pětka se silným Kerrem (v utkání 12+11 doskoků) na křídle a Machačem a Skinnerem (23) pod košem.

Jen jedenáctiztrátový Děčín vyhrál na doskoku 29-42 (v útoku 4-14, body z druhých šancí 3-15), na body zpod koše 18-36 a měl i o 18 střel z pole víc.

Predrag Benáček (trenér BC GEOSAN Kolín): „Děčínští odehráli opravdu výborné utkání. Obecně Děčín bojoval dvojnásobně víc než my. Ukázal nám, jak se hraje play-off, jaký je přístup k play-off. U mých hráčů to dnes nebylo vůbec povedené utkání. Dneska jsme ten tlak nezvládli psychicky, že musíme vyhrát. Bojovnost nebyla taková, jakou jsme si představovali před zápasem. Už několik dnů mluvíme o útočném doskoku, že Děčín k němu nesmíme pustit. Dneska měl 17 čistých útočných doskoků (podle kouče jich bylo víc, než uváděl technický zápis) a ještě dalších 9 získaných míčů (podle zápisu 11). Děčín měl dvojnásobný počet útoků než my a tomu odpovídá i skore. Bojovnost našeho týmu je nejvíc vidět na útočném doskoku. Dnes jsme měli jenom čtyři, z toho jenom jeden v prvním poločase. Faulů bylo jen čtyři pět v prvním poločase. Utkání jsme prohráli ve druhé čtvrtině. Máme problém s Američany na rozehrávce. Adam Číž má ztráty, ale alespoň dělá, co může. Nechci jej hájit, ale musíme si uvědomit, že pět měsíců nehrál, tak mu musíme odpustit nějakou tu chybu. Musel jsem tam dát i Ličartovského, který pět měsíců vůbec neběhal. Opravdu to nebyl z naší strany povedený zápas a zklamalo mě to. Věřil jsem, že doma Děčín dvakrát porazíme. Zkusíme to zítra, budeme chtít samozřejmě vyhrát a nevzdat to. Uvidíme, jak se vypořádáme s tou bolestivou porážkou. Za 24 hodin musíme jít do nového utkání a pokusit se zlepšit výkon a náladu.“

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Chtěl bych poděkovat svým hráčům za předvedený výkon. V našich očích má Kolín stále repspekt, víme, že Kolín doma je velmi nebezpečným týmem. Já jsem dnes potěšen, jak jsme měli nastavenou hlavu. Věděli jsme, že hlava může být čistá, protože jsme splnili ten miniúkol a vedli jsme po domácích zápasech 2-0. Dnes jsme čekali, jak na to zareaguje Kolín. První čtvrtina byla logicky hodně opatrná, čekalo se, kdo začne používat silnější zbraně. Dnes jsme se my mohli silně opřít o obranu. Udržet doma tak útočný tým jako Kolín na 54 bodech je docela dobrá statistika. Kluky bych pochválil zejména za 2. čtvrtinu, která vlila silný vítr do našich plachet. Věděli jsme, že ve druhém poločase se může Kolín zmobilizovat, nikdy nevíte, co se odehraje s mentalitou jednotlivých hráčů. Také se tam v jedné pasáži, díky nátlakovější obraně, dostal do našich hlav, vyrobili jsme tam nějaké ztráty. Pak jsme se ale vrátili k naší hře. Naší silnou stránkou byl útočný doskok, který nás po celý zápas dokázal dlouho udržet na útočné polovině soupeře. I přesto, že jsme tam měli nějako pozice, které jsme měli zakončit. Někteří hráči nezakončili tak, jak jsme chtěli, ale my jsme prostě takový tým, který má nějaké dluhy v tomto talentu. Ze zkušenosti vím, že nic není ukončeno, a i když vedeme 3-0, musíme se soustředit na další utkání a jít s pokorou do zítřejšího zápasu.“

Adam Číž (rozehrávač BC GEOSAN Kolín): „Děčín dnes zaslouženě vyhrál. My jsme také vyhrát chtěli, ale snaha nám bohužel nestačila. Nepohlídali jsme si útočný doskok, doskakovali nám jak velcí, tak malí hráči. To byla chyba všech. Musíme na to zapomenout a musíme všechny síly dát do zítřejšího utkání, které samozřejmě chceme vyhrát.“

Lukáš Bažant (křídlo BK ARMEX Děčín): „Zápas jsme odehráli přesně tak, jak jsme si přáli. Zodpovědně jsme bránili, vytvářeli jsme si dobré pozice v útoku, hráli jsme ve vysoké intenzitě a i přes výpadek ve druhém poločase jsme se dokázali zmobilizovat a nepustili Kolín na výrazné přiblížení. Byl to komplexní týmový výkon, kde každý z nás k tomu něco přidal, a díky tomu jsme dokázali zápas v klidu dohrát. Ale i když je to 3-0, tak to není konec a zítra nás bude čekat mnohem těžší zápas.“

Zápas 2: 71-80

Válečníci zvládli oba dva domácí zápasy, teď je však čeká výrazně těžší práce. Doma měli plnou podporu nabitého ARMEX Sportcentra, teď se budou muset vypořádat nejen s fanoušky Kolína, ale také se zlepšujícími se výkony Medvědů. Středočeši jako by se v prvním zápase srovnávali s atmosférou play-off a na soupeře vůbec nestačili. Ve druhém zápase už to ale bylo úplně o něčem jiném a hosté donutili Severočechy zapnout naplno a hrát tak až do konce.

Potíží Medvědů v Děčíně byl málo produktivní útok. Ten musí k domácím úspěchům zlepšit. Že by se to mohlo povést, ukázal 22bodový výkon skórera Bakiče v Zápase 2. Produkci svého nejzkušenějšího hráče tým nutně potřebuje, stejně jako výraznější výkony power forwardů Kerra a Skinnera. Pokud tohle trio zůstane tiché, uspějí Válečníci i potřetí. Kolín navíc musí doma zvednout doskok, v němž v obou dosavadních utkáních za soupeřem zaostal.

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Do Kolína jedeme za stavu 2-0, což je situace, ve které jsme před tímto dvojzápasem jednoznačně chtěli být. Je ale celkem logické, že Kolín se s tímto stavem nebude chtít smířit a udělá vše pro to, aby srovnal stav série. S tím ale všichni počítáme a jasně to v nás vzbuzuje větší pocit odhodlanosti v Kolíně uspět. A já doufám, že předvedeme ještě lepší výkony než v prvních dvou duelech v Děčíně. Myslím, že to bude potřeba.“

Lukáš Bažant (křídlo BK ARMEX Děčín): „V úterý a středu nás čekají další dva zápasy čtvrtfinálové série. Výhodu domácího prostředí jsme si pohlídali a teď budeme bojovat na horké palubovce v Kolíně. Kolín bude na svém domácím hřišti ještě mnohem nebezpečnějším soupeřem, který se bude před svými fanoušky snažit vyrovnat stav série. Pokud budeme chtít uspět, musíme hrát minimálně se stejným nasazením a intenzitou jako v prvních dvou zápasech. Opět se musíme opřít o naši dobrou obranu a rychlou hru. Očekávám náročné utkání a věřím, že pokud navážeme na naše výkony z prvních dvou utkání, můžeme v Kolíně uspět.“

Predrag Benáček (trenér BC GEOSAN Kolín): „V Děčíně jsme chtěli vyhrát alespoň jeden zápas, ale nepodařilo se nám to, takže jsme pod tlakem. Budeme hrát doma a nezbývá nám nic jiného než zvítězit. Potřebujeme lepší formu našich amerických rozehrávačů Hunta s Dixonem. Zatímco v prvním děčínském utkání nebyla naše koncentrace v pořádku, v tom druhém už jsme bojovnost zvýšili, na což musíme navázat. Jedině tak máme naději Děčín porazit a my věříme, že se nám to s pomocí našich skvělých fanoušků podaří.“

Atrakce utkání: soutěž o pizzu a možnost hrát o tablet, dětská soutěž o stavebnice Lego.