61
52
Česko

Řecké trojky ukradly výhru

České basketbalistky prohrály i ve svém druhém utkání kvalifikace o EuroBasket Women 2025. Po domácí porážce s Německem nestačily v Chalkidě na domácí Řecko 66:75, když se znovu trápily střelecky. Kvalifikace, ze které mají již předem Češky jistý postup na šampionát, který budou spolupořádat, pokračuje pro český tým v listopadu 2024 utkáními v Itálii a Německu.

Pouhých dvacet sekund trvalo čekání na první koš zápasu nejen českému týmu, ale hlavně kapitánce Natálii Stoupalové, která duel s Německem zakončila bez bodů s pěti fauly. Na druhé straně otevřela bodový účet hlavní opora řeckého celku Artemis Spanou přesnou trojkou. Češky nezaskočilo bouřlivé publikum v aréně Tasose Kampourise, kde se už půl hodiny před utkáním tísnilo přes dvanáct stovek fanoušků. Češkám dobře vyšla úvodní pětiminutovka, kdy se například poprvé prosadila Karolína Šotolová, ve svém prvním utkání v národním dresu, necelých deset sekund po příchodu na hřiště. Od stavu 11:11 se ale česká ofenziva zastavila podobně jako v duelu s Němkami a pětiminutová série bez bodu poslala Řecko do sedmibodového vedení.

Trenérka Romana Ptáčková ale hlasitě nabádala svůj tým, aby si hráčky braly otevřené střely, ke kterým se jim dařilo dostávat zejména rychlým přechodem na útočnou polovinu. A v druhé čtvrtině už to bylo výrazně lepší. Série 15:6 na úvod druhého období skóre otočil a vynutil si řecký timeout. Po něm sice přišla minisérie devíti řeckých bodů v řadě, a dokonce osmibodové domácí vedení, dobře zavřený poločas ale vrátil Češky zpět na dostřel, a to ještě sudí neviděli faul na najíždející Kateřinu Zeithammerovou v poslední sekundě. Domácí hvězda Spanou nasbírala za první poločas deset bodů podobně jako Julie Pospíšilová, Češka ale navíc získala i pět finálních nahrávek.

Druhou půli zahájila osobní kanonádou Stoupalová, která za ní zvládla celkem třináct bodů, ale Řekyně byly ještě přesnější. Zejména z trojek byly k nezastavení, proměnily jich za třetí čtvrtinu celkem šest, často navíc v důležitých chvílích, kdy se Češky nadechovaly k náporu. Pokračoval nastavený rytmus z prvního poločasu, kdy si český tým vytvářel otevřené střely, zejména za tři body, ale nedokázal je proměnit. Lvice navíc výborně útočně doskakovaly, ale ani z druhých či třetích šancí střelecké pokusy do koše nepadly.

V poslední čtvrtině Češky stáhly desetibodové vedení Řekyň na polovinu, než se téměř na tři minuty zasekly ofenzivy na obou stranách a blíž už se hostující tým v bouřlivé atmosféře nedostal. Poslední šanci měla minutu před koncem Stoupalová, ale její trojka na šestibodové ztráty Lvic do koše nepadla a závěr si Řecko pohlídalo.

Všechny tři nejlepší střelkyně českého týmu skončily se šestnácti body, kromě Stoupalové i Pospíšilová, která přidala pět doskoků a šest asistencí a Voráčková, která měla i šest doskoků a devět asistencí.

Řecko – Česko 75:66 (18:11 37:34 61:52)

Christianiki 20, Stamolamprou 15, Spanou 13 - Pospíšilová, Stoupalová a Voráčková (9 asistencí, 6 doskoků) po 16, Andělová a Šotolová (9 doskoků) po 5, Galíčková a Rokošová po 3, Zeithammerová 2, Malíková, Kopecká, Čechová a Kadlecová 0

Fauly: 16 – 18

Romana Ptáčková (trenérka českého týmu): „Jednoznačně tam dnes byla daleko větší energie a bojovnost holek než proti Německu. Je to právě vidět na doskocích, kde jsme měly o víc, než o dvacet doskoků více než soupeř, a hlavně na útočném doskoku to bylo skvělé. Bohužel jsme pak nebyly schopní přetavit ty druhé šance v bodový příděl. V obraně snaha byla, ale jak jsme vypomáhaly na Spanou v dolním postavením, tak pak docházelo k rotacím a někdy jsme to neodhadnuly, běžely jsme dvě bránit jednu hráčku a otevřela se střela úplně někde jinde. V některých chvílích nám chyběl trochu větší přehled. Řekyně to trestaly naprosto krutě, měly střelbu z trojky kolem padesáti procent, takže to byl největší rozdíl. Ony nahradily doskakování střelbou za tři body. V současné době prostě moderní profesionální basket často rozhoduje úspěšnost za tři body, a to jsme prostě měly výrazně horší.“

Karolína Šotolová (hráčka českého týmu): „Myslím si, že na doskoku jsme neprohrály, bohužel jsme měly nějaké zbytečné ztráty a kroky. Jim to hodně padalo za tři, měly volné střely, my jsme se bohužel netrefily a trápily jsme se kolem trojkového oblouku. Snažily jsme se vždycky přitlačit v obraně, občas z toho vyplynuly zisky. Bohužel když jsme se vždycky dotáhly, tak ony trefily volnou trojku a ta nás zase položila, tak to bylo furt dokola. Nervózní jsem určitě byla, ale ze mě to většinou spadne, když se dotknu míče, nebo se mi něco povede, třeba asistence. Teď mi pomohl koš k tomu, abych setřásla tu nervozitu.“