Zamotané skupiny MS 3x3 U23

V plném proudu je v polském Lublinu necelých sto kilometrů od ukrajinské i běloruské hranice světový šampionát v basketbalu 3x3 do třiadvaceti let i s českou účastí. Po prvním dnu „českých“ základních skupin jsou ve hře o postup obě reprezentace, o něco lepší výchozí pozici mají ženy.

Ženská čtveřice naskočila do druhého hracího dne na Zámeckém náměstí v Lublinu jako první. Sestava Alžběta Levínská, Andrea Ondroušková, Eliška Hálová a Anna Rosecká, ze tří čtvrtin postavená z týmu Slovanky, se jako první postavila Rumunkám.

Lvice se po celé utkání se soupeřkami přetahovaly, z vedení 5:4 ale dokázaly udělat 8:4 a vytvořit si lehký prostor pro chybu, kdy pak nechaly soupeřky dotáhnout na 9:8. Z vedení 12:8 pak bylo o chvíli později 13:12 a vše došlo až do koncovky, kdy se v důležité chvíli prosadila Ondroušková a poslední koš Rumunska na 16:15 pro Češky už nic neřešil. Ondroušková zapsala v prvním utkání šest bodů, čtyři přidala Levínská a na třech se shodly Rosecká s Hálovou.

Ve druhé bitvě krátce po poledni za krásného podzimního počasí stál proti českému výběru nevyzpytatelný tým Chile. Jihoameričanky bleskově vedly 3:0, naštěstí se pak Češky výrazně zlepšily a deseti body v řadě převzaly otěže zápasu. Bojovné Chilanky se dostaly zpět na rozdíl tří bodů 10:13, než přišel další český nápor a vedení 17:10. Lehce vypuštěný závěr už nic nezměnil na druhé výhře poměrem 17:15 a dobrému postavení ve skupině. V té čeká Češky v pátek ještě Japonsko a Mongolsko.

Odpoledne už přišel čas mužského týmu, který z velké části zásobuje pro tento turnaj nováček v Kooperativa NBL Sršni Písek. Sestava Štěpán Borovka, Martin Svoboda, Michal Svojanovský a Vojtěch Sýkora nastoupila v prvním utkání také proti výběru Chile. Proti Jihoameričanům předvedli Češi koncentrovaný výkon, který odstartoval parádní nához na smeč Sýkory na Svobodu. Český tým vedl 3:0, pak 6:3 a také 9:4. Chilané bojovali a snažili se tvrdou hrou kontrovat, nedařilo se jim však vyzrát příliš často na českou obranu, a nakonec až minuté pokusy v poslední minutě znamenaly fakt, že se nepodařilo českému výběru uzavřít utkání před desetiminutovým časovým limitem. I tak z toho byla výhra 20:12 o kterou se šesti body zasloužili jak Svojanovský, tak Borovka i Svoboda. Sýkora dodal body dva.

V druhém utkání nastoupil český tým proti výběru Mongolska, který se ukazuje zatím jako jeden z černých koňů turnaje. Lehce nekoncentrovaný výběr Čechů nechal na začátku Mongoly rozehrát a ti nabídnutou šanci využili naplno. Proměňovali neskutečně těžké střely za dva body, vybojovali zdánlivě ztracené míče a Čechy obecně hodně trápili. Přesto byl český tým v poslední minutě ve vedení 18:16, než přišel přísný faul a Mongolsko dvěma šestkami srovnalo. V napínavé koncovce pak mělo Mongolsko poslední útok, kterým zmátlo českou obranu a urvalo velkou výhru 19:18. Nestačilo ani šest bodů Svobody se Sýkorou, Svojanovský přidal čtyři body a Borovka dva.

Mongolové následně porazili i Čínu a jsou po prvním hracím dni na nejlepší cestě do play off. Češi budou muset o postup zabojovat v pátek proti Nizozemcům a Číňanům.