Žabiny znovu slaví Český pohár, Hradec překvapil

Na odvety za ligové bitvy se změnila sobota na Final 8 Česko-Slovenského poháru žen v Piešťanech. Na úvodní hladkou výhru Ružomberoka nad Šamorínem navázal „zápas dne“ mezi Hradcem Králové a KP TANY Brno. Finále si zahrají domácí Piešťanské Čajky, které si poradily s Banskou Bystricou a také Žabiny Brno, jenž přehrály Chomutov.

Hladký start měl sobotní program pro poražené čtvrtfinalistky z Ružomberoka. Ty si bez větších potíží poradily s trápícím se Šamorínem 82:44 i díky osmnácti bodům Aliny Kalihuzne a trochu tak pošetřily síly na nedělní utkání o páté místo, kde se střetnou trochu nečekaně s Hradcem Králové.

Lvice totiž v nádherné bitvě zdolaly KP TANY. Brno 73:69 a vybojovaly tak bronz z Českého poháru žen. Na ambiciózní Brňanky tak zbývá čtvrté místo v Českém poháru a maximálně sedmé na spojeném Česko-Slovenském zápolení. Druhý duel sobotního programu ale stál opravdu za to. Královopolanky odstartovaly duel excelentní střelbou a Východočešky najednou vůbec nestíhaly. V první čtvrtině inkasovaly sedmadvacet bodů a prohrávaly až o třináct, což bylo zápasové maximum pro KP TANY. Od druhé čtvrtiny ale Lvice zahodily zbytečnou nervozitu a začaly se více prát, navíc se postupně probírala jejich tvrdá obrana v čele s hlavní hvězdou rozehrávačkou Kateřinou Zeithammerovou.

Hradci se podařilo rozdíl ve skóre stlačit na minimum, otočit zápas ale nešlo. KP TANY v důležitou chvíli dokázalo zareagovat přesnou střelou, či útočným doskokem, na které měly Brňanky obrovskou převahu. Ještě osm minut před koncem byl rozdíl o devět bodů pro brněnský tým, než dostala dvěma slepenými trojkami svůj tým zpět do hry Zeithammerová. Brno ještě jednou odskočilo na sedm bodů čtyři minuty před koncem, pak už se ale muselo o výsledek obávat a právem. Zeithammerová v tu chvíli působila naprosto neubránitelně a vytvářela snadné pozice pro spoluhráčky, nebo sama skórovala. Do poslední minuty se šlo po jejím koši z nájezdu za vyrovnaného stavu. Drama vrcholilo, když na trojku Pamely Effangové po oddechovém čase odpověděla půl minuty před koncem stejnou mincí Kateřina Galíčková. Přesto byla reprezentantka v basketbalu 3x3 smutnou hrdinkou koncovky, když po dalším koši Zeithammerové spáchala přímo z autu pětadvacátou ztrátu svého týmu a KP TANY už muselo faulovat. Effangová trefila oba trestné hody a se čtyřbodovou ztrátou dvanáct sekund před koncem už Brno moc dělat nemohlo.

Zeithammerová opanovala utkání 27 body, navíc si pomohla šesti zisky. Osmnácti body jí sekundovala Effangová. Až pak se zařadila sedmnáctibodová Galíčková, šestnáct bodů s jedenácti doskoky přidala Anežka Kopecká.

V možná o něco jasnější záležitost, než se čekalo, se změnilo první semifinále mezi domácími Piešťanskými Čajkami a Slávií Banská Bystrica. Čajky před skvělým publikem v zaplněné Diplomat aréně od začátku dominovaly a zápas dovedly k výhře 73:60 i díky třinácti bodům od dvojice Lashun James – Nataša Taušová.

Čajky tak stále mohou živit naději na celkové vítězství, o které se poperou v neděli od půl sedmé s Žabinami Brno, které si bez větších potíží poradily s Levharticemi Chomutov 97:61.

Pro Levhartice bylo semifinále jasně nad plán, výhra nad Ružomberokem v pátečním čtvrtfinále byla pro tým velkým úspěchem, neboť jim souhrou dalších výsledků vynesla obhajobu stříbra v Českém poháru.

Žabiny zatím prochází turnajem s naprostou lehkostí, když ani v jednom utkání dosud nemusely sáhnout na dno se silami a využívat výrazněji hlavní opory. Brňanky předváděly velmi dobrý pohyb míče v útoku, vyrážely do rychlých brejků a dařilo se jim tedy skórovat velmi snadno. Už v prvním poločase dostal rozdíl ve skóre mimo dosah ohrožení a když pak Žabiny odstartovaly třetí čtvrtinu šestnácti body v řadě, nebylo co řešit. Výborný výkon podávala zejména Simona Sklenářová, která si jedenadvaceti body vylepšila maximum v brněnském dresu. Na šestnácti bodech se shodly Eliška Hamzová a Nikola Dudášová, Elissa Cunane brala double-double za jedenáct bodů s deseti doskoky. Lídrem oslabených Levhartic (hrající bez Američanky Wynn-Pollard) byla s 20 body Valentýna Kdlecová. Na Chomutov čeká od 16 hodin bitva o celkový bronz s Banskou Bystricou.