Žabiny ve formě i v EWBL

Výbornou formu potvrzují v úvodních týdnech sezóny basketbalistky brněnských Žabin. V domácí ligové soutěži čekají po šesti zápasech na přemožitele, v prestižním EuroCupu ovládly dvě ze tří utkání a mají našlápnuto k postupu a dobře se jeví v tabulce i po prvním víkendovém turnaji Evropské ligy EWBL.

Svěřenkyně trenéra Viktora Pruši úvodní turnaj nového ročníku soutěže, do které se vrací po roční pauze, pořádaly v domácí hale Rosnička. Do Brna v rámci úvodního turnaje zavítaly Piešťanské Čajky (Slovensko) spolu s Kibirkštis MRU (Litva) a Olimpia Grodno (Bělorusko).

V prvním duelu v rámci sobotního programu zdolal litevský Kibirkštis v koncovce Piešťanské Čajky 51:47. Na to už navázalo večerní střetnutí Žabin s Grodnem. Brňanky od úvodu zápasu kralovaly, skvěle bránily a za první čtvrtinu dovolily soupeřkám nastřílet jen sedm bodů. Ve druhé desetiminutovce se Grodno uchýlilo k zónové obraně, ale ani to nefungovalo a náskok Žabin narostl do přestávky ke třicetibodové hranici. Do druhého poločasu vstoupil lépe hostující tým, který nutil Brňanky dělat chyby, které následně trestal jednoduchými koši nebo střelami za tři body. I přes lehké zaváhání fyzicky náročné utkání dovedly Žabiny do vítězného konce poměrem 75:53. Nejlepší střelkyní vítězek byla s 15 body Anežka Kopecká, na dvanáct se dostala Michaela Vondráčková a jedenáct přidala Američanka Holmes.

„Dneska jsme měli povinné vítězství před sebou, což se tak stalo. Víceméně jsme rozhodli zápas prvním poločasem, druhý poločas se už jen dohrával,“ řekl po utkání trenér Viktor Pruša.

Druhý hrací den odstartoval hladkou výhrou Čajek nad Olimpií Grodno 74:57, a pak už přišel na řadu finálový souboj Žabin s Litevkami. Agresivní obrana na obou stranách nedovolila jednoduchá zakončení, proto se oba týmy na každý bod velice nadřely. Ve druhé čtvrtině se odehrával stejný scénář. Bojovnost a důraz zdobily výkony obou týmů, a tak Žabiny v poločase vedly pouze o jediný bod. Ve druhém poločase Žabiny přidaly, zlepšily střelbu z dálky, díky které se jim podařilo narušit dosud velmi přesnou obranu soupeřek a už ve třetí čtvrtině si vytvořily patnáctibodový náskok, který následně bez větších problémů dovedly až do vítězného skóre 65:45. Holmes byla nejlepší střelkyní Žabin s 18 body, jedenáct bodů přidala Natálie Stoupalová.

Viktor Pruša (trenér Žabiny Brno): „Dneska moc gratuluji hráčkám a opravdu oceňuji jejich přistup k zápasu, protože dneska byl soupeř velmi houževnatý a bojoval o každý míč. My jsme v tom prvním poločase vypadali už trošku vyšťaveně, vypadla nám další hráčka z rotace, takže už jsme rotovali jen 9 hráček. Holky šly už opravdu na morál a v té druhé polovině byl ve třetí čtvrtině úsek, který jsme to rozhodli.“