Žabiny v prodloužení padly, KP TANY slaví venku

Rozdílné vstupy do letošního ročníku EuroCupu si připsaly brněnské celky Žabiny a KP TANY. Žabiny doma na Rosničce v nervy drásající bitvě podlehly v prodloužení španělskému Cadi La Seu 76:82, KP TANY slaví venkovní výhru na palubovce lucemburského Grengewaldu.

Žabiny měly slabý vstup do zápasu, jako by některé hráčky svazovala nervozita. Nepomohla ani absence nemocné rozehrávačky Petry Záplatové, prakticky z postele do utkání nastoupila další rozehrávačka Eliška Hamzová, hodně kreativních povinností tak bylo na bosenské střelkyni Nikolině Kněževič. V první čtvrtině to však byla hlavně obrana, kde měly Brňanky mezery, inkasovaly 25 bodů a nabraly dvoucifernou ztrátu. Pak se útok zlepšil, když zejména Kněževič předváděla chvílemi až heroický výkon, ale ztráta se příliš nesnižovala, naopak narostla až na šestnáct bodů. Španělský celek hrál velmi koncentrovaně, moc neztrácel a trestal chyby domácího týmu.

Zlom nastal po přestávce. Ve třetí čtvrtině, jasně nejlepším hracím období z pohledu Žabin v utkání, začala skvěle fungovat domácí obrana, konečně přišly první úspěšné střely za tři body a rozdíl ve skóre se dařilo snižovat. Konečně se chytila Natálie Stoupalová, přidala se i americká pivotka Elissa Cunane a právě Cunane dvanáct minut před koncem poprvé otočila skóre ve prospěch Žabin. Vedení ale vydrželo Brňankám jen krátce, když španělský tým odstartoval čtvrtou čtvrtinu šesti body v řadě a ujal se zpět mírného náskoku. Ten ale nedokázal hostující celek nijak zvlášť navýšit a Brňanky se i přes další ofenzivní trápení držely na dostřel. Duel dospěl až do vyrovnané koncovky, kdy už to vypadalo, že Žabiny bude mrzet trojka Kněževič minutu a půl před koncem, která byla vypuštěna těsně po konci limitu na útok. I tak se ale Žabiny dokázaly vyhrabat z pětibodové propasti v poslední minutě, když na dvě šestky Hamzové navázala velkou trojkou Stoupalová 43 sekund před koncem a vyrovnala. Ta samá hráčka pak měla trojku i na výhru v základní hrací době, ale úspěšná nebyla a šlo se do prodloužení.

Na obou týmech už byla v nastaveném čase patrná velká únava, střely byly hodně krátké a pozice se nevytvářely nijak jednoduše. Dlouho byla jedinou střelkyní z šestek Simona Sklenářová, ta se ale pak nešťastně vyfaulovala a na druhé straně srovnala Slovenka Veronika Remenárová. Na krev bojující Kněževič pak vybojovala nesportovní faul, ale z dvou útoků vydolovaly Žabiny jen jeden bod a musely znovu dotahovat, když se za tři body prosadila hostující Cameron Swartz. Brno ještě jednou srovnalo, ale pak se probrala hostující rozehrávačka Carmen Grande a prvními dvěma koši v zápase dostala španělský tým v poslední minutě do výhody. Unavená Kněževič pak minula a Grande jako hrdinka koncovky pečetila výhru šestkami.

Cadi La Seu si pomohlo 22 útočnými doskoky, z lavičky si španělský celek pomohl 44 body oproti sedmnácti domácím bodům. Nejlepší střelkyně duelu se shodly na dvaceti bodech – domácí Kněževič vyrovnala hostující americká pivotka Margaret Bair. Žabinám nestačilo ani 17 bodů Stoupalové, či 12 bodů a 13 doskoků Cunane. Veronika Remenárová, bývalá hráčka KP Brno, zapsala při výhře jedenáct bodů a jedenáct doskoků.

KP TANY předvedlo na předměstí Lucemburku úžasnou první čtvrtinu. Brňanky trefily čtyři trojky, excelovaly i v úspěšnosti za dva body a osmadvacet bodů znamenalo jasný dvouciferný náskok. Ten byl chvíli až na devatenácti bodech a vypadalo to na relativně lehký zápas, domácí hráčky ale vycenily zuby a dobrým závěrem poločasu se vrátily částečně zpět do hry.

Vstup do třetí čtvrtiny, ale Brňanky dokázaly zachytit velmi dobře, nepustily soupeřky blíž, a naopak znovu začaly bod po bodu odskakovat. Daleko lépe doskakovaly a téměř neztrácely míč. Pod kontrolou mělo KP TANY hru i v poslední čtvrtině, kdy sice domácí celek tlačil, ale dostat český celek pod větší tlak a problémy s výhrou nedokázal. Naopak zkušený výkon Brňanek s podporou početné skupiny fanoušků včetně velvyslance s rodinou gradoval, pět minut před koncem posunula Anežka Kopecká poprvé rozdíl nad dvacetibodovou hranici a závěr se tak mohl dohrávat v poklidu.

Nejlepšími střelkyněmi zápasu byly s třiadvaceti body Kateřina Galíčková a Anežka Kopecká. Galíčková, hrající netradičně s trojkou místo klasické osmnáctky, zvládla i v dresu Terezy Pogányové navíc doskočit i třináct míčů. Na jedenáct bodů se dostala Karolína Šotolová.