Žabiny urvaly koncovku a jdou na Maďarky

Čtvrtou výhru si na závěr základní skupiny EuroCupu připsaly basketbalistky Žabin Brno, když zvítězily na palubovce německého Kelternu nejtěsnějším rozdílem 78:77. Žabiny měly už před utkáním jistotu postupu z druhého místa dál, Keltern končí ve skupině poslední.

Brňanky šly do duelu se snahou co nejvíce si vylepšit skóre kvůli nasazení do další fáze, ale Keltern toužil po cenné výhře a nedal Žabinám nic zadarmo. První poločas byl extrémně vyrovnaný až do úplného závěru, kdy na přelomu druhé a třetí čtvrtiny Žabiny předvedly desetibodovou sérii a utekly do dvouciferného náskoku. Zlomit zápas se jim, ale nepodařilo, Keltern do toho ještě šlápl a začal v poslední čtvrtině bod po bodu stahovat. Ještě pět minut před koncem vedly Brňanky o sedm bodů, Keltern ale zabral a během dvou minut otočil sérií 9:0 skóre ve svůj prospěch. Náskok domácích hráček byl dvě minuty před koncem až tříbodový, trojka Milica Deura ale byl poslední koš Kelternu v zápase. Nejprve snížila Anna Jurčenková a pak se prosadila Bria Holmes. V dramatickém závěru se už ani jeden z týmů neprosadil a Brňanky tak uhájily cennou výhru.

Ve velmi dobře vybalancovaném týmu Žabin se pět hráček srovnalo mezi jedenácti a dvanácti body. Na dvanáct se dostaly zkušené Češky Michaela Vondráčková s Petrou Záplatovou, jedenáct dodala Natálie Stoupalová a zahraniční posily Grigalauskyte a Holmes. Po úspěšné základní skupině v 1. kole play-off okusí síly maďarského DVTK. První duel odehrají Žabiny na soupeřově palubovce ve středu 15. prosince, naopak na Rosničce je přivítají o týden později v předvánoční atmosféře 22. prosince.

Viktor Pruša (trenér Žabiny Brno): „Celkově to nebylo dobré utkání z naší strany. Měli jsme hodně zahozených bodů a situací z pod koše. V obraně jsme nechali domácí skákat, takže jsme inkasovali hodně bodů z druhých šancí. Za naše ztráty nás Keltern trestal. Měli jsme hodně výkyvů, kdy jsme hráli lehce a pak přišly chyby anebo ztráty, body z druhých šancí, takže jsme se nikdy neodpoutali na víc jak 10 bodů. Hráčky po celých 40 minut hrály na pokraji svých sil, trošku unaveně a bylo to na morál. Nevyhrál ani šťastnější tým, ale 28 minut jsme vedli, takže jsme si vítězství více zasloužili. Naše myšlenky směrují na to, že budeme mít volno a od basketbalu si odpočneme. Samozřejmě sledujeme, koho nám los do play-off přidělí, ale teď je důležité, aby do pondělí hráčky od basketu vyply.“

Anna Jurčenková (hráčka Žabiny Brno): „Nebyl to náš nejlepší výkon. Měly jsme plno ztrát, z toho hodně faulů a soupeřkám jsme daly šanci. Jim o nic nešlo, tak hrály svobodně. Jsem ráda, že se nám podařilo nakonec vyhrát. Bylo to pro nás důležité utkání. Nehrálo se mi moc dobře. Celý zápas byl takový na obě strany, hlavně z naší, samá ztráta a bylo to trhané. Dokážu si představit lepší výkon.“