Žabiny slaví osmifinále EuroCupu

Úspěšný závěr roku 2021 mají za sebou brněnské Žabiny. Zajistily si totiž postup do osmifinále druhé nejprestižnější evropské pohárové soutěže a mezi nejlepší šestnáctkou po Novém roce zabojují o další velký úspěch. Postup získaly Žabiny domácí výhrou 76:69 nad maďarským DVTK Miškovec a v součtu s týden starou venkovní výhrou 61:57 postupují dál. Soupeře do další fáze Brňanky zatím neznají, protože druhý duel mezi francouzským Bourges a britským London Lions byl odložen na 5. ledna. V prvním utkání vyhrály Britky doma rozdílem jediného bodu.

Svěřenkyně trenéra Viktora Pruši vlétly do zápasu hodně nabuzené navíc za podpory tradičně silného domácího publika v hale Rosnička. Nedařilo se sice Petře Záplatové, autorce třiceti bodů z prvního utkání, když ale Brňanky volily jiný herní styl a maximálně využívaly výškovou převahu pod košem. Silná americká pivotka ve službách Miškovce Keyona Hayes si udělala rychle v prvním poločase tři fauly a pod košem při obraně chyběla. Hostujícímu týmu navíc chyběla Američanka Cheridene Green, neboť se v domácí lize dostala při utkání do potyčky, ze které vyšla se stopkou. Absencí využila zejména Natálie Stoupalová, která zvládla patnáct bodů, devět dodala Bria Holmes. Po solidním startu Miškovce převzaly Žabiny iniciativu a vedly až o dvanáct bodů, lehkým náporem soupeřek byl rozdíl mezi oběma celky v poločase pod desetibodovou hranicí.

Do třetí čtvrtiny navíc nastoupily Žabiny znovu plné energie, a když byl rozdíl ve skóre 23 bodů, vypadalo to na debakl. Miškovec pak v závěrečném zoufalém náporu sáhl po zóně, která Žabiny zbrzdila a dostala rozdíl zpět na jednociferný rozdíl, blíž už to ale nešlo a Brňanky mohly v závěru slavit.

Nejlepší výkon předvedly pivotmanky Natálie Stoupalová (24 bodů), Anna Jurčenková (14 bodů + 11 doskoků), Monika Grigalauskyté (13 bodů) a Bria Holmes (15 bodů). Hayes se i přes problémy s fauly dostala na 23 bodů v dresu Miškovce.

Natálie Stoupalová (hráčka Žabiny Brno): „Byl to velice tvrdý zápas. Myslím si, že jsme si to vybojovaly. Trošku jsme měly problém se čtvrtou čtvrtinou. Tam na nás vytáhly zónu, na kterou jsme vůbec nebyly připravený. Ale ve třetí čtvrtině jsme si dokázaly vytvořit takový náskok, že jsme si ho udržely až do konce. Jsem moc ráda za výhru, jsme v TOP 16 Eurocupu a to je hlavní, všichni jsme si to přáli."

Viktor Pruša (trenér Žabiny Brno): „Postoupili jsme do nejlepších 16 týmů Eurocupu, což je opravdu něco neskutečného, s čím jsme nepočítali. Dneska jsme v zápase dali výborný základ v obraně, kdy jsme Miškolc nechali na 28 bodech v poločase a bylo super, že se ta ofenzivní síla přenesla na hráčky jiné. Poslední čtvrtina bylo zbytečné drama, ale to by bylo příliš lehké proti soupeři, jakým Miškolc je."