Welsch s Bartoněm se rozloučili s kariérou Posledním soubojem

Velký den českého basketbalu je za námi. S hráčskou kariérou se definitivně rozloučily dvě dlouholeté opory reprezentace Jiří Welsch a Luboš Bartoň. Jako rozlučka jim posloužil vzájemný zápas jimi sestavených týmů s názvem Poslední souboj, který hostila pardubická ČSOB Aréna. Bartoň přestřílel Welsche v individuálním souboji, zápas však skončil spravedlivou remízou 79:79.

Celý zápas provázela pohodová atmosféra, na hřišti se však nikdo nešetřil. Někteří ze starších borců se do hry pět na pět dostávali postupně, tón tak v prvních minutách udávali současné hvězdy Tomáš Satoranský a Gruzínec Tornike Shengelia parádními dunky. Za chvíli se prosadili i Bartoň s Welschem – Bartoň trefil přes Welschovu obranu trojku, po které následovalo vzájemné hecování, o chvíli později Welsch odpověděl střelou ze střední vzdálenosti.

Ještě v první čtvrtině zápasu hraného na 4x8 minut pobavil tvrdý defenzivní souboj mezi hercem Ivanem Trojanem a reprezentačním kapitánem Pavlem Pumprlou. Slušné basketbalové dovednosti prokázal i nejlepší český házenkář Filip Jícha, když se prosadil z čáry trestného hodu.

Pro oba oslavence byly připraveny i nebasketbalové úkoly. Po první čtvrtině si to Welsch s Bartoněm rozdali v závodě na šlapacích čtyřkolkách, na kterých dělali slalom mezi spoluhráči. Zvítězil Welsch, bavila se však celá hala včetně hráčů.

Zpátky se nedržely ani další zahraniční hráči. Slovinec Lakovič mířil přesně za tři body, stejně tak Španěl Berni Rodriguez. Fanoušky však nejvíc bavila další efektní smeč Satoranského. Nejlepším střelcem první poloviny byl Bartoň, který trefil čtyři trojky a měl na kontě osmnáct bodů.

Vyrovnaná bitva pokračovala i po přestávce, když se ani jednomu z týmů nedařilo získat vyšší vedení. Znovu létal Satoranský, jednou i po parádní přihrávce od Ivana Trojana. Welschův tým odstartoval skvěle poslední čtvrtinu, když předvedl sérii 10:0 a donutil Zdeňka Hummela, trenéra týmu Luboše Bartoně, k oddechovému času.

Po time-outu se však Bartoň vrátil na hřiště a dvěma trojkami zavelel k obratu. V závěrečných minutách byla vidět na hřišti větší intenzita, vyhrát chtěly pro svého loučícího se spoluhráče oba týmy. Před vyrovnanou koncovkou ještě oba hráči před zaplněnou arénou plni emocí poděkovali rodině za podporu v průběhu kariéry a pozvali je na hřiště.

Teprve potom se šlo do koncovky. Welsch z rychlého protiútoku získal svému týmu dvě minuty před koncem tříbodové vedení, Bartoň však trojkou okamžitě srovnal. Do poslední minuty se šlo za vyrovnaného stavu. Už se zdálo, že Welschův tým zápas vyhraje, když se z brejku prosadil Shengelia a krátce poté trefil Trojan jeden ze dvou trestných hodů. Snový závěr však patřil Luboši Bartoňovi, který svou osmou trojkou v zápase těsně před koncem vyrovnal na 79:79.

Jiří Welsch: „Užil jsem si to víc, než jsem čekal. Přípravy byly náročné do poslední chvíle, ale v momentě, kdy jsem vyběhnul na hřiště a začal zápas, tak jsem všechno zapomněl a jen hrál. Byla to formální tečka za něčím, co skončilo už před rokem. Byli u toho všichni, kteří pro mě něco znamenají, a to je pro mě důležité. Basketbal je teď lepší beze mě a ostatní ho posouvají zase dál. Strašně mě těšilo zahrát si s lidmi, se kterými jsem toho tolik zažil. Výsledkově to dopadlo úplně skvěle. Ivan Trojan se mě ještě na konci ptal, jestli má dát šestky a že to zakončila Lubošova trojka? To je jen bonus.“

Luboš Bartoň: „Byl to opravdu výjimečný zápas. Jsem strašně rád, že tu mohla být celá rodina kromě bratra. Odehrál jsem to na „falešku“, protože jsem celkem 38 měsíců nehrál basket a vypadalo to i docela dobře, navíc se nikdo nezranil, takže všechno dopadlo skvěle. Vůbec si nepamatuji, kdy jsem dal naposledy osm trojek nebo 34 bodů. Jsem nadšený z organizace, kolik přišlo lidí a jaký byl celkový zájem. Výsledek nebyl domluvený, ale říkali jsme si, že chceme, aby to bylo vyrovnané. Scénář zápasu se nedá napsat, to by nebylo autentické. Ten závěr byl krásnou tečkou.“

Team Welsch – Team Bartoň 79:79 (23:21, 42:38, 60:60)

Welsch J. 15, Satoranský 14, Nečas, Ndong a Shengelia po 8, Rodriguez 6, Nachbar, Benda a Welsch P. po 5, Trojan 3, Jimenez 2, Czudek 0 – Bartoň 34, Pumprla 17, Lorbek a Jícha po 7, Houška 5, Lakovič a Whitfield 3, Treml 2, Mittmann 1, Janouch a Kudláček 0.

TH: 4/2 – 4/2

Trojky: 5 – 13

Doskoky: 40 – 31

Zisky: 6 – 13

Ztráty: 16 – 9

Asistence: 26 – 29

Fauly: 4 – 3