Výhra, postup a čekání

České basketbalistky porazily v posledním utkání v základní skupině EuroBasketu v Tel Avivu domácí Izrael 61:52 a zajistily si postup do osmifinále evropského šampionátu. Postup ze skupiny se českému týmu povedl poprvé od roku 2015 a třech vypadnutích po základní skupině. Jako druhý tým skupiny B Češky vyzvou v pondělním play off třetí celek skupiny A, kterým budou podle večerního výsledku Řecka se Španělskem právě Řekyně či Lotyšky.

I napotřetí zvolila trenérka Ptáčková stejnou základní sestavu a česká pětice měla excelentní vstup do zápasu. Izraelky působily před zaplněnou arénou v klíčovém utkání nervózně, dělaly chyby a hned od prvních útoků se otáčely po rozhodčích. První koš z pole daly až téměř po šesti minutách a tím snižovaly na 11:2. O minutu později naskočila poprvé na šampionátu do hry Veronika Voráčková, která laborovala s poraněným kotníkem. Vstup měla famózní, když okamžitě zaskočila izraelskou zónou obranu sběhem a košem. Během krátkého úseku na hřišti zvládla Voráčková dokonce osm bodů se stoprocentní střelbou a hlasitou podporou celé lavičky. Bylo na ní vidět, jak je ráda, že kotník drží.

Dvouciferný náskok ale českému týmu nevydržel. Izraelky setřásly počáteční nervozitu, začaly nabírat energii z fanoušků a okamžitě šla jejich hra nahoru. Otevřené střely, které jim v úvodu do koše nepadly, najednou nalézaly svůj cíl a Lvice mohly být rády, že se udržely ve vedení. Sedmibodový náskok těsně před poločasem přesto bleskově zmizel a do druhé půle se šlo prakticky za vyrovnaného stavu.

Dramatický průběh pokračoval i po přestávce. Češky se nejprve se zónou dokázaly vypořádat, ale tlak Izraele postupně rostl. Na první vyrovnání ještě zareagovala trojkou zkušeně kapitánka Renáta Březinová, o chvíli později už ale izraelský celek šel po trestných hodech poprvé do vedení. V tu chvíli ukázala psychickou pohodu Voráčková a pěti rychlými body vrátila český tým do vedení před poslední čtvrtinou.

Izraelskému týmu nevadilo, že pro postup do play off potřeboval vyhrát minimálně o dvanáct bodů, pro nadšené fanoušky nechávaly hráčky na hřišti všechno a Češky se na výhru musely hodně nadřít. Zejména v poslední čtvrtině se český tým dostával v útoku do časových tísní a často z toho byly těžké pozice s klaksonem. Lvice se v poslední čtvrtině často prosazovaly jen díky trestným hodům z četných faulů soupeřek. Izrael zabojoval ještě v poslední minutě, když snížil trojkou na dvoubodový rozdíl, v tu chvíli si ale klíčový útočný doskok vybojovala Tereza Vyoralová a košem s faulem rozhodla Eliška Hamzová.

Česko – Izrael 61:52 (19:11 32:30 46:42)

Voráčková 16, Březinová 14, Hamzová 10, Stoupalová 6, Vyoralová a Andělová po 5, Holešínská 3, Šípová 2, Zeithammerová, Čechová, Sklenářová a Paurová 0 – Raber 20, Zipel a Rotberg po 8.

Fauly: 17 - 16

Romana Ptáčková (trenérka českého týmu): „Velká gratulace holkám i celému realizačnímu týmu, jsem ráda, že se to konečně povedlo. Nebudu zastírat, že nám trošku nahrálo zranění Simsové ze včerejšího tréninku, která je takový motor jejich, hraje trošku jinak než zbytek týmu, je silná na jedna na jedna. Jinak je izraelský tým složený z výborných trojkařek. Myslím, že je důležité, že jsme v obraně odvedly velmi dobrou práci, i když měli dvacet pokusů za tři body, tak daly jen čtyři a měly nízké procento. To byl velký základ. První čtvrtinu měl Izrael devět ztrát, v celém dalším průběhu jen šest. Z toho jsme docela těžily, chytly jsme se taky první střelou za tři. Pak nám chyběly zisky, myslím, že i rozhodčí to začaly trestat, měly jsme čtyři fauly a musely jsme si dávat pozor. Klobouk dolů, že to takhle Veronika Voráčková zvládla, neměla to jednoduché, sama se rozhodla, jestli do toho půjde na sto procent, rozhodla až rozcvička před zápasem. Zvládla to naprosto famózně, pomohla nám.“

Renáta Březinová (hráčka českého týmu): „Belgie je trošku těžší soupeř než Izreal. Asi jsme byly skvěle nahecované a vstoupily jsme skvěle do zápasy, což bylo dobré, ale pak bylo viděl, jako bychom lehce usnuly na vavřínech. Mysleli jsme si, že deset bodů nám stačí, začaly jsme dělat hrozné blbosti na hřišti. Ony trošku přitlačily, něco nepískli a už to bylo na můj vkus zbytečné drama. Skvělý pocit, a hlavně je tam pak další krok do té osmičky, což je pro mě megacíl. Pokusím se holky vyhecovat, protože teď už to je o bojovnosti. O té největší a je to jeden zápas. Ještě neznáme soupeře. Je to skvělé a můžeme nějak dojít. Uvidíme Bude to strašně těžké, ale je to o té bojovnosti. Uvidíme, koho dostaneme. Jestli nějaký hodně zkušený basketbalový tým, tak to pro nás bude asi nedosažitelný cíl, ale někdo, ale někdo méně basketbalový by to mohl být a tam je to o bojovnosti. Mohly bychom to ubojovat, protože my nehrajeme úplně ten nejhezčí basket.“