Výhra a návrat k elitě

Výborně! Čeští basketbalisté do dvaceti let si v příštím roce zahrají znovu elitní divizi. Rozhodla o tom jejich výhra v semifinále šampionátu divize B v Makedonii nad Švédskem 94:74. Češi si tak bez nervů o postup v neděli zahrají o vítězství celého šampionátu znovu s domácím výběrem Severní Makedonie.

Češi se před utkáním dostali pod ještě o něco větší tlak, když zjistili, že z elitní divize by mělo padnout Polsko, které jako pořadatel turnaje v příštím roce z elitní divize nespadne a Češi tak nutně pro postup potřebovali vyhrát. Naštěstí předvedli proti Švédům zřejmě nejlepší výkon na turnaji a o výhru se tak jen malou část zápasu museli obávat.

Od osmé minuty, dokdy byl duel vyrovnaný, začal český tým duel kontrolovat a postupně navyšovat náskok. Pomáhala tomu abnormální produkce v ofenzivě, když za prostřední dvě čtvrtiny český tým nastřílel 53 bodů, navíc pomohla úžasná úspěšnost střelby za tři body. Češi celkem proměnili čtrnáct trojek s úspěšností téměř padesát procent. 

Tím se Lvi vystříleli do trháku téměř dvaceti bodů, plus Švédové působili proti kompaktní obraně Česka bezradně a nedokázali si vytvořit volné pozice jako v minulých zápasech. V závěru už tak prakticky nebylo o co hrát. Český tým bez problémů kontroloval vedení, soupeře přestřílel na body z rychlých protiútoků, neztrácel tolik míče a lépe doskakoval, takže nebylo co řešit.

Střelcem zápasu byl pro Čechy dvacetibodový Martin Kheil, na šestnáct bodů, sedm doskoků a šest asistencí se dostal Ondřej Švec a dvanáct bodů s devíti doskoky přidal Šimon Svoboda. 

Jakub Šiřina (asistent trenéra českého týmu): „Myslím si, že to byl dnes nejlepší výkon na turnaji. Po trochu pomalejším rozjezdu jsme si brzy vybudovali nějaký dvouciferný náskok, který jsme pak navyšovali celý zápas a nedovolili jsme Švédům se rozstřílet. Věděli jsme, že budou střelci a dnes se netrefili. Dali jsme tuším čtrnáct trojek a myslím si, že to je zasloužený postup do finále a zpět do divize A.“

Jakub Kojzar (hráč českého týmu): „Přijeli jsme sem s tím, že chceme postoupit do divize A, což se nám povedlo. Teď zbývá poslední krok, dobýt vítězství ve finále proti domácímu týmu.“  

Autor:
Reklama
Detail článku - Kooperativa