Vydřená výhra a postup

Čeští basketbalisté do dvaceti let si zahrají play off evropského šampionátu divize B. V makedonském Skopje přehráli na závěr základní skupiny Slovensko 62:55 a ve čtvrtfinále vyzvou zatím suverénní Portugalsko. Hrát by se mělo v pátek od 18:30.

Slovákům se zatím na turnaji vůbec nedařilo, prohráli všechny tři předchozí zápasy včetně Irska, které Češi porazili čtyřicetibodovým rozdílem, v zápase ale bylo vidět, že už jim o nic moc nejde a hráli s daleko větší lehkostí než Češi, kteří měli nervozitou trochu svázané ruce. Češi sice vedli po čtyřech minutách 11:0 a vše vypadalo hladce, pak se ale Slováci rozehráli a začali postupně stahovat. Český tým kupil vysoké množství ztrát, slovenský tým si zase k ziskům i obecně v celém zápase pomáhal velmi tvrdou hrou, která vyústila v málo vídaných dvaatřicet faulů.

Přesto nakonec český tým o náskok ani na sekundu nepřišel, i když několikrát to bylo hodně blízko. Nejprve Slovákům vyšel závěr první půle a těsně před ní snížili na rozdíl jediného bodu. To Čechy spíše nastartovalo, plus možná posilněni o nějakou důraznější domluvu v šatně od trenéra Lukáše Pivody a do třetí čtvrtiny nastoupili s velkou energií. Bylo z toho až čtrnáctibodové vedení ve třetí čtvrtině, které předpovídalo klidnější závěr. Ten se ale nekonal. Slováci v sobě našli sílu ještě na jeden nápor, český tým rozhodili a první část poslední čtvrtiny opanovali. Český tým se hodně trápil v útoku a necelých pět minut před koncem už trojkou snižoval Juraj Kret pouze na rozdíl dvou bodů. Naštěstí ale v důležitou chvíli se probrala česká obrana a od té chvíle už slovenský tým neskóroval.

Bylo tam samozřejmě i několik volnějších střel, které Slováci prostě minuli, ale jinak se v posledních pěti minutách obrana a doskok vyznamenaly, protože osm minutých střel a dvě ztráty nejsou pro Slovensko dobrou vizitkou v koncovce. Nejlepší střelecký zápas na turnaji odehrál Ondřej Husták, který k osmnácti bodům přidal i deset doskoků. Třináct bodů dal Ondřej Švec a jedenáct Matěj Šafařík.

Antonín Pištěcký (asistent trenéra českého týmu): „Do zápasu jsme vstoupili přesně tak, jak jsme chtěli. Ujali jsme se rychle vedení 11:0, a to především kvalitní obranou a rychlým přechodem na útočnou polovinu. Bohužel od té doby jsme nebyli schopní trefit v útoku vůbec nic. Měli jsme obrovský problém vytvořit si dobrou střelu, a když už jsme si jí vytvořili, tak jsme jí neproměnili a bohužel tenhle obraz hry zůstal až do samého závěru, kde se Slováci dostali až na dostřel jedné střely. Naštěstí jsme ten zápas v koncovce zvládni, postupujeme z druhého místa do čtvrtfinále a teď máme jeden den na to se připravit na Portugalce.“

Ondřej Husták (hráč českého týmu): „Myslím si, že jsme si sami zápas zbytečně zkomplikovali, ale ukázali jsme charakter a postoupili jsme díky tomu do čtvrtfinále.“