Vítězné reprezentace U18

Vítězný večer prožily reprezentační celky do osmnácti let na evropských šampionátech. Muži v předposledním duelu v tureckém Izmiru přehráli Německo a zahrají si o konečné deváté místo, ženy začaly úspěšně svůj šampionát v řeckém Heraklionu výhrou nad Belgií. Oba celky pokračují v turnaji v neděli.

Druhou výhru za sebou vybojovali muži, kteří se předevčírem proti Velké Británii vybojovali účast elitní divizi i pro příští rok, ale to jim nestačilo a dnes si dokázali poradit v dramatické bitvě s Německem 77:70. Poslední duel na turnaji odehrají Češi v neděli od 17:15 proti Polsku o konečné deváté místo.

Češi zvládli výborně vstup do zápasu a od páté minuty kontrolovali vedení, které bylo v celém utkání maximálně devítibodové. Druhá čtvrtina pak patřila Němcům, kteří zlepšili útok, dotáhli český tým a vyrovnali skóre, do vedení ale jít nedokázali. To se povedlo až na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny, kdy Němci vedli až o šest bodů a vypadalo to, že zápas zlomí. V tu chvíli se ukázala bojovnost českého týmu, který i bez své hlavní opory Jakuba Nečase, který nehrál kvůli zranění, zápas nezabalili a koncovku otočili. Přitom německý celek vedl ještě tři minuty před koncem o čtyři body, pak už ale ani jednou neskóroval a Češi sérií 11:0 dokonale otočili závěr. Prsty v koncovce měl Šimon Svoboda, který trefil důležitou trojku na plus čtyři minutu před koncem a trefoval i trestné hody v závěru.

Svoboda se stal nejlepším střelcem zápasu se 16 body, navíc doskočil dvanáct míčů. Na třináct bodů se dostal Adam Lukeš. Třináct bodů zvládli hned tři němečtí hráči.

Šimon Svoboda (hráč českého týmu): „Dnešní zápas bych zhodnotil velmi pozitivně, hlavně co se týče našeho vstupu do zápasu, Němci na začátku podcenili, a díky jsme si vypracovali náskok, ze kterého jsme pak celý zapas těžili. V druhé polovině jsme mírně polevili v obraně, a tím jsme nechávali soupeře v naději na vítězství. V poslední čtvrtině jsme se opět zvedli a vítězství si vybojovali.“

Jan Maštálka (manažer českého týmu): „Dnešní vítězství nad Německem znamená zařazení se mezi elitních top 10 reprezentačních týmů Evropy. Jedná se o největší úspěch chlapců v kategorii do 18 let v celé historii České republiky. Dnešní zápas jsme začali bez zraněného kapitána týmu Jakuba Nečase, který v předchozím zápase nastřádal unikátní triple-double. Přesto národní tým Česka zvládl vstoupit do zápasu vyhranou první čtvrtinou. Do role lídra týmu se pasoval Šimon Svoboda, který zaznamenal double-double se 16 body a 12 doskoky. Zároveň také trefil těžkou střelu za 3 body ve strhujícím závěru zápasu, čímž v podstatě zápas ukončil. Hlavní poděkování však patří celému tymu, který se navzájem podporoval od první do poslední minuty, bez ohledu na to, kdo byl na hřišti a kdo na lavičce.“

Úspěšný vstup do turnaje mají za sebou i Lvice U18, které v Heraklionu přehrály Belgii 63:58 zejména díky skvělé druhé čtvrtině. Pro český tým pokračuje turnaj v neděli od 18 hodin proti domácímu Řecku.

Belgičanky si nejlepší pasáž zápasu nechaly hned do úvodních minut. Zvládly rychlou sedmibodovou sérii a v sedmé minutě vedly 14:8. To se ještě český tým rozkoukával. Od přelomu čtvrtin až do poločasu ale jako by bylo na palubovce jen jedno družstvo, a to to české. Lvice soupeřky absolutně rozdrtily, druhou čtvrtinu ovládly 24:8 a i díky jedné sérii deset ku nule si vybojovaly až šestnáctibodové vedení. Český tým i přes slabší střelbu skvěle doskakoval, zejména v útoku a převaha pod koši byla jasně zřetelná prakticky po celý zápas.

Belgičanky rozhodně zápas nevzdaly a v závěru třetí čtvrtiny se přiblížily až na rozdíl pěti bodů, když se v důležitou chvíli trefila za tři body Barbora Soukupová. Na stejný rozdíl se bojovné Belgičanky dostaly v poslední čtvrtině ještě několikrát, ale právě tuto magickou hranici už překonat nedokázaly a český tým si dokázal pohlídat důležitou úvodní výhru. K té přispěla 14 body a 10 doskoky Dominika Paurová, na jedenácti se shodly Valentýna Kadlecová a Luisa Vydrová. Belgičanky spoléhaly na dvacet bodů Nastji Claessens.