Vítězné loučení lvic s turnajem ve Francii

Třetí pokus získat první vítězství na turnaji ve Francii měly dnes české basketbalistky. Do cesty se jim postavila reprezentace Chorvatska, kterou lvice dokázaly porazit ve čtvrtfinále loňského ME. Dobrou zprávou z českého tábora bylo, že po včerejší vynucené absenci, se do

Česká republika – Chorvatsko 77:69 (20:19; 44:34; 66:51)
Body: Vítečková 15, Pecková 13, Elhotová 10, Zrůstová a Kulichová po 8, Burgrová 6, Bartoňová a Zohnová po 5, Zrůstová 4, Hanušová a Bartáková po 3, Reisingerová 1 – Ivezic a Mandir po 13, Vrsaljko 10, Lelas 8, Suskovic 7, Ciglar 6, Jelavic a Mazic po 5, Salopek 1, Misura, Perlic, Karcic, Pavepic a Ivankovic 0
TH: 30/25 – 25/14
Trojky: 4 - 7
Doskoky: 43 – 41
Fauly: 19 - 26

V předchozích dvou zápasech na francouzském území vstoupily vždy české basketbalistky do zápasu lépe než soupeř a vybudovaly si během prvních chvil větší náskok. Dnes to naopak byly Chorvatky, kdo od začátku vedl. Ve vyrovnané první čtvrtině jim ale Češky nedovolily utéct na více než čtyři body a nakonec to byly svěřenkyně Lubora Blažka, kdo byl po první desetiminutovce o bod vpředu.

Trpělivou hrou ve druhé čtvrtině si Češky postupně budovaly náskok. Na obranné polovině nepovolovali Chorvatkám skórovat jednoduchými koši a naopak v útoku zaznamenaly nejlepší poločas na francouzském turnaji. Nejvíce se na úspěšném ofenzivním vystoupení v prvních dvaceti minutách podílela Eva Vítečková, která zaznamenala devět bodů, z toho sedm v první čtvrtině. Krok s ní držely osmibodová Pecková a šestibodové Zrůstová s Elhotovou.

Vstup do druhého poločasu vyšel mnohem lépe Chorvatkám. Dokázaly se přiblížit až na rozdíl čtyř bodů. Pak ale lvice nasadily v útoku k řadě 9:0 během minuty a půl. Ofenzivní steči velela Eva Vítečková, která během náporu trefila dvě trojky. Chorvatky však nesložily zbraně a ukázaly, že také umí vystřelit za tři body. V poslední vteřině třetí čtvrtiny ale Kateřina Zohnová zajistila lvicím patnáctibodový náskok do poslední čtvrtiny.

Během první minuty poslední čtvrtiny se český náskok smrskl skoro na polovinu. Lvice tak daly vzpomenout na včerejší nepovedené závěrečné hrací období proti Kanadě. Dnes ale měly k dispozici větší bodový náskok a Terezu Peckovou, která pěti body v řadě český tým opět uklidnila. Vývoj skóre jako na houpačce pokračoval dál. Chorvatky využily slabší chvilku lvic v útoku a stáhly rozdíl ve skóre až na čtyři body. Češky už si ale první vítězství ve Francii nenechaly vzít.

Lubor Blažek: „Pro nás to byl opět těžký zápas. Přejížděli jsme dvě hodiny po Francii. Bylo tu tři a půl tisíce diváků, tak jako na každém z těch tří přípravných zápasů ve Francii. Z naší strany byl zápas dobře zvládnutý. Už jsme vedli o 15 bodů a vypadalo to, že bychom mohli vyhrát i větším rozdílem. Udělali jsme pak ale dvě, tři chyby v rozehrávce, Chorvatky začaly riskovat a tato pasáž utkání se jim povedla. Stáhly nás až na čtyři body, ale já jsem rád, že jsme náskok udrželi. To vítězství jsme pro dobrý pocit potřebovali. Jana Veselá stále laboruje se zraněnou patou. V případě nutnosti by dnes mohla hrát, ale nechtěli jsme riskovat zhoršení jejího stavu. Ilona Burgrová už po včerejší absenci chtěla nastoupit do zápasu, ale bylo to pro ní těžké utkání.“