Vítězem Basketbalového poháru České pošty je ZVVZ USK Praha

Frisco Brno – ZVVZ USK Praha 63:92 (15:21; 31:49; 44:77)
Abdi a Pecková po 14, Thomas 13, Kašpárková 9, Hanušová 8, Stalvant 5, Páleníková 0 – Elhotová 18, Burgrová a Kulichová (13 doskoků) po 16, Eldebrikn F. a Vítečková po 12, Whalen 8, Montańana 5, Zrůstová 3, Nečásková 2
Rozhodčí: Petr Hruša, Marek Vondráček, Petr Znamínko
Trestné hody: 9/5 – 15/14
Fauly: 16 - 14
Trojky: 2 - 4
Diváci: 400

Dá se říci, že finále Českého poháru mělo již tradiční obsazení. Dva nejvýraznější týmy české klubové scény posledních let si to opět rozdaly o celkové prvenství. Papírovým favoritem byl pražský USK.

Z úvodní vyrovnané sekvence se jako první dokázal utrhnout pražský obhájce celkového prvenství v ČP, když „utrhl“ svého soupeře na šest bodů 13:7. Toto vedení jakoby českého mistra uklidnilo a rozehrál se k lepšímu výkonu než včera proti Hradci. Po krásné spolupráci na ose Kulichová – Whalen už narostlo vedení na 23:11. Friscu se však díky dvěma reprezentantkám Hanušové a Peckové podařilo ztrátu do konce čtvrtiny snížit pod deset bodů.

Pokus o návrat na dostřel k soupeři odmítla Eva Vítečková svou nejsilnější zbraní – trojkou. Nastartoval tak šňůru 8:0, kterou zastavil až oddechový čas Jana Bobrovského a úspěšně zakončující Thomas. USK v dalším průběhu potěšil i oko diváka, když se snažil o pěkné kombinace, a nutno podotknout, že většinou úspěšně. I když se Frisco snažilo aktivní hrou v útoku ztrátu dohnat, USK bylo na své útočné polovině efektivnější než soupeř, a tak náskok narůstal.

USK si pohlídal vstup do druhého poločasu a po koši Petry Kulichové už rozdíl narostl na 20 bodů. Po třech minutách hry pak zaplněné hlediště rozvášnil blok Ilony Burgrové na Thomas. Tato obranná akce jen dokumentoval trápení brněnských basketbalistek v útoku. První koš ve druhém poločase totiž zaznamenaly až po čtyřech minutách. Po pěti minutách hry tak náskok Pražanek vzrostl už na hrozivých 30 bodů. Díky akcím Abdi a Thomas se podařilo Brnu přibrzdit nárůst ztráty. I přes to si ale Petra Kulichová už během třetí čtvrtiny připsala double-double.

O aktivitě obou týmů vypovídala bilance trestných hodů před poslední čtvrtinou – Frisco 3/0 a USK 15/14. Dlouho to vypadalo na značné trápení Brna v útoku. Po třech minutách sucha však během dvaceti vteřin daly hráčky Frisca šest bodů a nedovolily tak soupeři odskočit na 40 bodů. Rozdíl však neklesal pod 30 bodů, a tak USK ani nemuselo vadit, když se vyfaulovala doposud nejlepší střelkyně zápasu Kateřina Elhotová. Frisco alespoň zaznamenalo dílčí úspěch, když vyhrálo poslední čtvrtinu. Ani to ale nezkazilo radost hráček USK obhajoby prvenství.

Vlastimil Havlík (Frisco Brno): „USK byl v zápase jasným favoritem. V utkání ukázaly, že jsou současně nejlepším družstvem v ženské lize. My jsme chtěli hrát důstojnou roli ve finále. Jsme spokojeni tak na 50 %.  Mysleli jsme, že budeme trošku vzdorovat, ale ten rozdíl byl opravdu vidět.“

Lubor Blažek (ZVVZ USK Praha): „Odehráli jsme dobrý zápas, ale ta únava byla znát. Bylo vidět, že ten náš kádr je úzký. Stejně jako soupeře. Tam oni v současné době těch hráček moc nemají. Přesto jsem rád, že jsme vyhráli. Šlo přeci jen o vítězství v českém poháru. Takové zápasy se nehrají každý týden a pro nás to byla určitá příprava na play-off Euroligy. Brno určitě je dobrý tým a myslím si, že jsme se na to utkání dobře soustředili.“

O 3. místo (15:30)

Sokol Hradec Králové – VŠ Praha 75:60 (17:10; 39:30; 58:50)
Hartigová 21, Kuthanová 14, Bartáková 9, Zavázalová, Ovsíková a Rosenbaumová po 8, Stará 4, Čepelková 3 – Reisingerová 24, Bartoňová 10, Vyoralová a Mircheva po 6, Tarasava a Šmídková po 4, Elhotová a Vorlová po 3
Rozhodčí: Jan Hošek, Tomáš Benda
Trestné hody: 25/20 – 27/19
Fauly: 22 - 25
Trojky: 7 - 3
Diváci: 350

Souboj dvou zklamaných semifinalistů z pátečního podvečera sliboval zajímavý souboj. Hradec Králové se prezentoval sympatickým výkonem proti suverénovi letošní sezony ZVVZ USK Praha, který ocenil i reprezentační trenér Lubor Blažek. VŠ Praha naopak trápily celý zápas favorita Frisco Brno a až do posledního okamžiku zápasu bojovaly o postup.

Lépe vyšel vstup do utkání hradeckým lvicím. VŠ měly těžké nohy a zdálo se, že včerejší nevyužitá šance na postup do finále zanechala na týmu stopy, které se nepodařilo přes noc vymazat. Hradec naopak pokračoval ve výkonu, kterým se včera prezentoval proti USK. VŠ velice dlouho hledaly jiného střelce než Petru Reisingerovou. Našli ho až dvě minuty před koncem první čtvrtiny v osobě Terezy Vorlové, která z trestných hodů zaznamenala sedmý a osmý bod svého týmu. V hradeckém dresu táhla střelecky své spoluhráčky Michala Hartigová, když z prvních deseti bodů Hradce neslo hned sedm její podpis.

Na začátku druhé čtvrtiny měly přeci jen trochu více ze hry VŠ. Když už se ale zdálo, že by se mohly k soupeři více přiblížit, pozvedla hradecký prapor opět Hartigová a košem s faulem rázně odmítla atak pražského celku. Hradec vyvíjel na soupeře enormní tlak v obraně. Naopak VŠ se během prvního poločasu nedokázaly dostat do takového tempa jako v předchozích dvou zápasech. Přesto mohl být závěr poločasu z pražského pohledu veselejší, to by ale Bartoňová musela proměnit protiútok nebo pak trefit střelu od půlky, která ale skončila pouze na zadní obroučce.

I když hráčky VŠ vstoupily do druhého poločasu aktivněji, bezprostředně na dostřel se soupeři nedostaly. Hradec dál hrál velice aktivní a těsnou obranu a na každou úspěšnou akci soupeřek našel odpovídající protiakci. Typickým případem může být situace z poloviny čtvrtiny, kdy Šmídková svou trojkou vlila Pražankám naději do žil, ale hned z protiútoku dokázala hradecká Čepelková odpovědět stejně úspěšnou střelou.

Na začátku poslední čtvrtiny Hradec ještě zvýšil své vedení na 12 bodů. Střelecké trápení hráček VŠ dokladovalo i to, že jejich střelecká opora z minulých utkání Tereza Vyoralová dala svůj první koš až ve 32. minutě. Navíc si svůj čtvrtý faul udělala Petra Reisingerová, jediná hráčka, která dokázala efektivně zakončovat v dresu VŠ. V závěru už pak pražský tým nenašel sílu, aby zápas zdramatizoval.

Romana Ptáčková (Sokol Hradec Králové): „Chtěly jsme sehrát kvalitní utkání, což se nám podařilo. Nahrálo nám to, že se soupeř na začátku střelecky trápil. Dostaly jsme se na koně a vydržely jsme v tom celý zápas.“

Petr Treml (VŠ Praha): „Dneska byla bohužel na hráčkách vidět velká únava. Odehráli jsme dva výborné zápasy, takže pro nás to byl skvělý turnaj. Dneska ale družstvo Hradce bylo nad naše síly, fyzicky nás přejíždělo. Ještě trošku morálu jsme v sobě našli. Klobouk dolů před hráčkami, že se dostaly do toho zápasu, ale bohužel se dneska nedařilo a Hradec nás nepustil k ničemu jinému, než ten náskok snížit.“