Více k Basketbalovému poháru České pošty (program, ohlasy, výsledky, statistiky,...) najdete zde.

Letos zatím Opava na ústecké Pandy nevyzrála. Dvakrát s nimi v Mattoni NBL prohrála, ale v rámci FINAL 8 Basketbalového poháru České pošty si zlepšila chuť a zaslouženě si došla pro postup do zítřejšího semifinále.

Sluneta přijela do Jindřichova Hradce bez nejlepšího střelce Mattoni NBL Kwamaina Mitchella a na začátku utkání to vypadalo, jako by se s jeho absencí nemohla vyrovnat. První pětiminutovka byla totiž koncertem Opavy, které také chyběl top střelec Jakub Blažek. Slezané si díky úspěšné trojkové střelbě vypracovali vedení až 16:2. Ústí z beznadějné situace dostal oddechový čas, po němž už do konce čtvrtiny inkasovali pouze jeden bod a sami se ujali mírného vedení.

Severočeši se snažili hýčkat si stažené manko a oba týmy se tak střídali v drobném vedení. Sluneta zakončovala několik útoků proti dobré opavské obraně až v posledních vteřinách. Dokud byly jejich střely úspěšné, dařilo se jim držet krok. Jakmile ale zvolili některou ze střel špatně nebo se dopustili chyby, Opava okamžitě trestala. Díky tomu pro sebe získala mírné poločasové vedení.

Po změně stran se začala projevovat absence hlavního skórera hlavně v týmu ústeckých Pand. Opava dokázala být v ofenzivě mnohem efektivnější než soupeř a krok po kroku si budovala rozhodující náskok.

Poslední čtvrtina už byla jasnou záležitostí Opavy, která si jistě kráčela pro postup do semifinále Basketbalového poháru České pošty. Prostor na hřišti dostávali i hráči z lavičky, přesto opavský náskok narůstal až ke hranici dvaceti bodů. V ústeckém kádru se střelecky prosadili všichni hráči, ale nikdo z nich nedokázal nahradit tradiční příspěvek Kwamaina Mitchella.

SLUNETA Ústí nad Labem – BK Opava 52:74 (18:17; 32:40; 43:57)

Krakovič 11, Slunečko, Šteffel a Hejl po 6, Žampach 5, Lewis a Dvořáček po 4, Steffeck a Hartman po 3, Bejček a Musel po 2 – Kramný 18, Djukanovič 11, Vlček 9, Sokolovský, Dokoupil a Kvapil po 8, Šiřina a Tóth po 5, Gniadek 2, Palát 0

TH: 1/1 – 18/11

Trojky: 3 – 9

Doskoky: 27 – 37

Zisky: 7 – 10

Ztráty: 15 – 12

Fauly: 21 – 14

Martin Stavěl (SLUNETA Ústí nad Labem): „Gratuluji Opavě k zaslouženému vítězství. Ten dvacetibodový rozdíl odpovídá průběhu utkání a taky tomu, že jsme dnes hráli zápas po odchodu jednoho z Američanů ze základní rotace a bez našeho nejlepšího střelce Mitchella, který se v minulém zápase zranil. Znamenalo to ale prostor pro hráče, kteří nastupují méně nebo vůbec. Chtěl jsem je vidět v akci. Po tři čtvrtiny jsem byl spokojený. Zápas jsme fyzicky oddřeli. Poslední čtvrtina se nám bohužel nepovedla. Jsem ale rád, že ti hráči mohli nastoupit a vyzkoušet si, jaké to je hrát proti zkušeným hráčům Mattoni NBL.“

Petr Czudek (BK Opava): „Oba týmy se potýkají s marodkou a nechali odpočívat klíčové hráče. My jsme měli velice dobrý vstup do utkání. Pak jsme si bohužel mysleli, že to půjde samo a nechali jsme soupeře vrátit do hry. Vstup do druhé poločasu byl dobrý. Rozdaly si to obě lavičky. Ta naše byla o něco lepší v tom, že měla trošku náskok a hrála víc v klidu. Jsem rád za postup, protože pro Opavu hrát semifinále Poháru je první takový úspěch v této sezóně. I když to zítra bude asi Nymburk, půjdeme do toho, co nám budou síly stačit a uvidíme, kam až můžeme dojít.“

Domácímu týmu nebyl los příliš nakloněn, když mu do čtvrtfinále Basketbalového poháru České pošty přisoudil obhájce prvenství a českého mistra ČEZ Basketball Nymburk.

Domácí vstoupili do utkání sympaticky, když na úvodní úspěšnou střelu Mahalbašiče reagoval trojkou Vošlajer. Pak ale převzal iniciativu středočeský klub, několikrát si pohrál s domácí obranou a navíc zvlastní úspěšné defenzivy vyrážel do smrtících protiútoků. Dalekonosná střela Rollse přes tři čtvrtiny hřiště, která propadla obroučkou, už bohužel pro domácí neplatila, protože jí rozehrávač Lions vyslal těsně po prvním klaksonu.

Přestože domácí tahali za kratší provaz lana, mělo utkání rychlý spád, čemuž pomáhala i dobrá atmosféra v hale. Naštěstí pro domácí se ve druhém poločase alespoň rozstřílel Brian Tracey, který za první polovinu vstřelil pouhé čtyři body. Přesto ale Nymburk dominoval a zvyšoval své vedení.

Nymburským tak ani nevadilo, že se jejich pivoti dostali do problémů s fauly. V jejich dresu se navíc prosadili všichni hráči, kteří do utkání zasáhli. Lions sice v poslední čtvrtině českého mistra porazili a dlouho odolávali inkasované stovce. Nepopulární „kilo“ jim ale přeci jen z poslední střely nadělil Palyza.

ČEZ Basketball Nymburk se v zítřejším semifinále utká v Českých Budějovicích od 17 hodin s BK Opava.

BK Lions J. Hradec – ČEZ Basketball Nymburk 69:102 (12:29; 27:52; 44:85)

Tracey 25, Novák P. 14, Vošlajer a Hall po 6, Laroche, Novák M. a Melski po 4, Rolls 3, Šlechta 2, Čech 1, Pavlík 0 – Houška 18, Benda 14, Palyza 12, Hruban 11, Pomikálek 10, Simmons, Mahalbašič a Rančík po 6, Ilievski a Massamba po 5, Svoboda 4

TH: 31/20 – 20/16

Trojky: 5 – 10

Doskoky: 30 – 45

Zisky: 3 – 3

Ztráty: 8 – 11

Fauly: 24 – 27

Karel Forejt (BK Lions J. Hradec): „Vyhrál jasně lepší tým. My jsme se tento zápas snažili využít jako velice kvalitní přípravu a prověrku před důležitými souboji, které přijdou od příštího úterý. Myslím si, že diváci viděli slušný basketbal. My jsme se snažili být Nymburku co možná nejvíce vyrovnaným soupeřem. Ta kvalita Nymburka je zřejmá na všech postech. O vítězi bylo dost brzo rozhodnuto.“

Kestutis Kemzura (ČEZ Basketball Nymburk): „Do zápasu jsme vstoupili dobře, hráli jsme koncentrovaně, především v obraně. Takový byl plán. Nenechali jsme soupeře skórovat z rychlých protiútoků. Oproti ligovému utkání jsme dobře pracovali na Brianu Traceym, především na začátku Vojta Hruban a pak další hráči. Utkání jsme měli pod kontrolou od začátku.“

V prvním českobudějovickém čtvrtfinála Basketbalového poháru České pošty si aktuálně druhý celek tabulky Mattoni NBL Ariete Prostějov pohrál s druholigovým KK Valašské Meziříčí a od začátku do konce potvrzoval roli favorita.

Prostějov vlétl do utkání s odhodláním nikterak nešetřit svého druholigového soupeře. Valaši zaznamenali svůj první koš až na samém konci šesté minuty. To už ale Václavek snižoval na 2:19. Prostějov pak přeci jen trochu přiškrtil svůj bodový stroj, přesto Pavel Slezák stihl za první desetiminutovku 11 bodů, když trefil tři ze čtyř tříbodových pokusů.

Trenér Choleva rozděloval zátěž mezi prostějovské basketbalisty rovnoměrně, přesto nadále svému soupeři nedávali šanci. Valašské Meziříčí si i ve třetí čtvrtině splnilo svůj desetibodový příděl. Střelecky se dařilo Bezděkovi, který se jako jediný z druholigového týmu dostal přes deset bodů. Prostějov nezadržitelně kráčel za vítězstvím a otázkou bylo pouze to, jak drtivé bude.

Magickou hranici sta nastřílených bodů překonali Hanáci necelé dvě minuty před koncem trojkou Kratochvíla. Stejný hráč těsně před koncem pečetil prostějovské vítězství o 70 bodů. I přes drtivou porážkou byla pro hráče Valašského Meziříčí účast na FINAL 8 Basketbalového poháru České pošty zážitkem, který se už v jejich kariéře nemusí opakovat.

Ariete Prostějov – KK Valašské Meziříčí 107:37 (27:10; 55:20; 78:30)

Kratochvíl a Slezák po 23, Bratčenkov 17, Švrdílk 11, Pandula a Bohačík po 10, Marko 7, Polášek 6 – Bezděk 13, Kadlec a Vyroubal po 6, Kročil 4, Reimer, Bajar, Václavek a Kabourek po 2, Nachtmann, Odstrčilík a Daněk 0

TH: 6/4 – 10/4

Trojky: 15 – 1

Doskoky: 45 – 39

Zisky: 20 – 3

Ztráty: 10 – 30

Fauly: 11 – 15

Pavel Slezák (Ariete Prostějov): „Byla to rozcvička, ale nechci říct, že to kluci odchodili. Zítra přijede Ondra Kohout, který má nějaké střevní potíže, a měl by se zapojit také Radek Nečas, takže nás bude víc. Doufám, že to bude vypadat líp než dneska.“

V souboji tradičních soupeřů se radovaly Pardubice, které až nečekaně vysokým rozdílem porazili Děčín a poslali ho předčasně z Basketbalového poháru České pošty domů. Naopak Východočeši mohou dál pomýšlet na medailovou obhajobu.

Pardubice nasadily do zápasu už uzdraveného Nelsona, přesto jim stále chyběla dvojice ze základní sestavy Muirhead – Bohačík. Děčínští válečníci naopak na jih Čech přijeli oslabeni o svého kapitána Jakuba Houšku. Vstup do utkání vyšel lépe pardubickým basketbalistům. Severočeši ale stihli jejich první nápor odrazit a dostali se do vedení 10:9. Pak zaúřadovala trojice Sanders-Peterka-Nelson a získala svému týmy zpět vedení, tentokráte už desetibodové.

To Východočeši navyšovali ve druhé čtvrtině až ke třiceti bodům! Vedla je k tomu především podkošová trojice, kterou z rozehrávky dirigoval Levell Sanders, se 12 body nejlepší střelec prvního poločasu. Děčínská obrana nebyla tak pevná, jak je u ní zvykem a za prvních 20 minut inkasovala 54 bodů.

Podobný obrázek hry pokračoval i po změně stran. Poločasová přestávka nic neubrala Východočechům na jejich efektivitě v útoku a bylo jasné, že dnes nebude den Válečníků. Na hřiště se tak na významnější dobu mohli podívat i hráči, kteří jinak tolik příležitostí nedostávají.

Hrozivý čtyřicetibodový rozdíl se Děčínu přeci jen podařilo kosmeticky upravit, přesto dnes Pardubice byly jednoznačně lepším týmem. V jejich dresu hned šest hráčů nastřílelo dvouciferný počet bodů. Nejvíce se dařilo Peterkovi s Faifrem. Prvně jmenovaný navíc ke svým 23 bodům přidal ještě 8 doskoků. Mezi Válečníky se nejvíce prosazovali Jiříček se Striou.

Pardubice se v zítřejším semifinále od 18 hodin utkají v Jindřichově Hradci s Ariete Prostějov. Pro Děčín pohárová cesta končí ve čtvrtfinále. Stejně jako vloni.

BK Děčín – BK JIP Pardubice 80:105 (14:27; 27:54; 45:82)

Jiříček 14, Stria 12, Landa 11, Venta 10, Soukup 8, Kaša a Bažant po 7, Vyoral 6, Linhart 3, Hendrych 2, Kout 0 – Peterka 23, Faifr 19, Sanders 12, Šoukal, Nelson a Příhonský po 10, Pospíšil 8, Půlpán 6, Kotas 3, Čarnecký a Šoula po 2

TH: 27/18 – 26/21

Trojky: 10 – 8

Doskoky: 29 – 39

Ztráty: 19 – 16

Fauly: 26 - 26

Jakub Důra (BK Děčín): „Gratuluji Pardubicím k vítězství, byly jednoznačně lepší. Rozhodl první poločas, kdy jsme bohužel nezachytili hned úvod. Soupeř byl důraznější, my jsme se vůbec nedokázali srovnat s jejich způsobem hry. Druhý poločas jsme kosmeticky upravili, ale s výkonem nemůžeme být spokojení.“

Dušan Bohunický (BK JIP Pradubice): „Zápas jsme měli pod kontrolou hned od začátku. Využívali jsme hru v podkošovém prostoru, kde skvěle zahráli naši pivoti. Samozřejmě museli dostávat míče od rozehrávačů, takže tam vidím gro našeho vítězství. Nesmíme ale zapomenout na naší obrannou hru v prvním poločas, kdy jsme Děčínu nedovolili využít jeho útočného potenciálu. Tím jsme jim ztížili situaci a to byl rozhodující faktor. Od konce třetí čtvrtiny dohrávali mladší hráči, soupeř někdy přitlačil v obraně a my jsme se hůře dostávali do nějakých situací. Vážím si ale celého týmu, jak se zachoval po celý zápas.“